Kalp hastalıklarında küçük kesi ameliyatı denen bir yöntem bulunuyor. Ameliyat ve iyileşme süresi bu yöntemle çok hızlanıyor.

Küçük kesi ameliyatları

Tıp bilimi sadece hastalık teşhis ve tedavisinde değil hasta konforuna ve estetik kaygılara göre de ilerleme gösteriyor. Küçük kesi ameliyatlarının çıkmasının en önemli nedenleri de hastanın konforunu sağlamak ve estetik kaygıların önüne geçebilmek oluyor.

Operasyon esnasında cerrahi aletler doktorun kontrolü altında oluyor. Ameliyat alanının görüntülenmesinde endoskopik kameradan da destek alınıyor.

Ameliyat hastanın fiziki durumu, estetik tercihi, doktorun önerisi gibi konuların neticesinde meme alt kısmından, göğüs kenarından, memenin dış kıvrımından, kaburga ortasından ya da koltukaltın bölgesinden yapılabiliyor.

Küçük kesi ameliyatı hangi durumlarda yapılıyor?

Küçük kesi ameliyatı çocuklarda ya da bebeklerde damar yapıları ince olduğu için uygulanmıyor. 16 yaş ve üstüne uygulanan yöntem ileri yaştaki hastalara da önerilmiyor.

Küçük kesi ameliyatı avantajları

Son yıllarda dünyada yaygınlaşan küçük kesi ile yapılan ameliyatlar klasik kalp ameliyatları ile aynı oranda başarı sağlıyor. Üstelik iyileşme süreci hızlanıyor ve hastada görünmeyen ya da çok az görünen izler oluşuyor. Böylece kişinin ameliyat sonrası normal hayatına dönmesi de oldukça çabuk ve kolay oluyor.

Ameliyatta kesi ne kadar boyutta oluyor?

Klasik kalp ameliyatlarında kişilerin ön kaburga kısmı tamamen açılıyorken yeni ameliyat yöntemi sayesinde 6 cm.’lik ufak bir kesi yapılması yeterli oluyor.

Yeni yöntem hangi durumlarda kullanılabiliyor?

Küçük kesiyle yapılan işlemler tek kalp kapağı ameliyatlarında ve tek damar by-pass işleminde uygulanabiliyor. Yani aslında kalbin tamamının görünmesi gerekmiyorsa minimal girişle sonuca ulaşılabiliyor.

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Ameliyat sonrası hasta 2-3 gün içinde taburcu olabiliyor. Kemikler zarar vermenin daha riskli olan durumlarda küçük kesi ameliyatı avantaj sağlıyor. Kozmetik açıdan iyi sonuçlar verdiği için bu yöntem estetik kaygısı olanların da tercihi oluyor.

 

Kalp hastalıklarında dünyada yılda bir milyon nüfusa bin ameliyat ihtiyacı ortaya çıkıyor. Günümüzde pek çok hastalığın cerrahi tedavisinde olduğu gibi kalp ameliyatlarında da kesiler küçülüyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.