Kalp ve damar sağlığı şüphesiz ki en çok dikkat etmemiz gereken konu. Günlük hayatın koşuşturmacasıyla pek çok kişi kalp ve damar sağlığına gereken önemi veremiyor ne yazık ki. Bunun sonucunda da biz farketmeden kalp ve damar sağlığımızda birtakım sorunlar oluşmaya başlıyor. Bu sorunların teşhisini yapmak ise sandığımızın aksine çok kolay. Kalp ve damar sağlığı teşhisi için kullanılan yöntemlerden birisi de koroner anjiyo işlemi. Bir çok kalp ve damar şikayetleri kalp çarpıntısı şikayetiyle başlıyor, hastalar böyle bir durumla karşılaştığında acilen uzman bir doktora görünmeli.

Koroner Anjiyo Nedir

Koroner anjiyo kalp damar hastalıklarının %100’e yakın oranda doğru teşhis koymamızı sağlayan invaziv bir yöntem. İnvaziv yöntem ise kardiyolojiye bağlı yani damarın kendi içerisine direkt ilaç vererek bir görüntüleme yöntemi. Koroner anjiyografi kendi laboratuvarında özel cihazlar yardımıyla yapılıyor. Yani koroner arter hastalığının teşhisinde kullanılan en değerli altın standarttır.

Anjiyo Hangi Hatalara Uygulanıyor?

Anjiyo, kalp krizi riski taşıyan, damarlarda daralma olan, ilaçla hastalığı kontrol edilemeyen kalp hastalarına uygulanıyor.

Koroner Anjiyo Ameliyatının Süresi Ne Kadardır?

Anjiyo işlemi son derece kısa süreli bir işlem, ortalama 15 dakikalık bir süreç. Öncesinde hastanın, femoral arter denilen kasıktaki arterine veya koldan giden arterine ince bir kılıf yerleştiriliyor. Sonra bu kılıf aracılığıyla kalp damarlarına ulaşarak ilaç veriliyor ve özel görüntüleme yöntemleri kullanarak her boyutuyla kalp damarları görüntüleniyor. Bu işlem ortalama 10-15 dakika sürüyor. Anjiyo işlemi bir gün içinde biten ve hastanede yatma gerektirmeyen bir yöntem. Yani önce rutin kan tetkikleri yapılıyor, ardından hasta korener anjiyografi laboratuvarında ortalama 10-15 dakikalık bir prosedüre tabi tutuluyor. Bu işlemden sonra hastanın sadece hastanede 4-5 saat dinlenmesi gerekiyor

Görüldüğü üzere koroner anjiyo işlemi sandığımız gibi zorlu bir işlem değil. Kalp ve damar sağlığınızın teftişi için yalnızca bir gün ayırmak yetiyor. Herhangi bir kalp rahatsızlığımızda etelemeden en kısa sürede bir kalp doktoruna görünerek koroner anjiyo işlemiyle sorununuzun ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Türkiye ise kalp ve damar sağlığında son teknoloji tedavi yöntemleri ve disipliniyle tercih edilen ülkelerden. Eğer kalp ve damar konusunda herhangi bir rahatsızlığınız varsa tedavi veya kontrol amaçlı Türkiye’ye gelip en iyi şekilde hizmet alabilirsiniz www.visittobetreated.com adresinden bize başvurun. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece “Formu doldurmanız yeterli”.