Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada 285 milyon görme bozukluğu çeken insan bulunuyor. %80’i tedavi edilebilir olan bu görme bozukluklarının uygun yöntemlerle tedavi edilememesi sebebiyle, her yıl binlerce insan görme yetisini kaybediyor. Gelişen teknoloji ile birlikte özellikle göz hastalıklarında büyük aşamalar kaydediliyor. Kornea nakli de bunlar arasında bulunuyor. Kornea nakli görme kayıplarının tedavisinde uygulanan yöntemler arasında yer alıyor. Göz hastalıkları uzmanları bu yöntem sayesinde birçok hastayı iyileştiriyor.

Kornea nedir?

Gözün önünde bulunan, saydam bir mercek olan kornea ışığı kırarak sağlıklı görüntüleri algılayabilmemizi sağlıyor.

Kornea bir cam gibi düzgün ve saydam olmasının yanında güçlü ve dayanıklı olduğu için göze iki şekilde yardımcı oluyor: Birincisi gözü bir kalkan gibi koruyor. İkincisi de göze gelen ışıkları kırdığı için UV ışınlarını filtre ediyor.

Kornea ameliyatı nasıl yapılır?

Kornea ile ilgili çok sayıda operasyon yapılıyor. Bunlardan en sık kullanılanlarından birisi de kornea nakli oluyor. Kornea nakli kısaca; bu dokunun yani kornea dokusunun değişmesi ameliyatı olarak tanımlanıyor. Hastanede kullanılan teknoloji ve yöntemlere, hastanın durumuna göre korneanın sadece belli bir bölümüne müdahale de edilebiliyor.

Kornea nakli hangi durumlarda yapılır?

Kornea nakline birçok farklı nedenden dolayı ihtiyaç duyulabiliyor. Optik nedenler en sık karşılaşılan sebepler arasında yer alıyor. Korneanın ışık geçirgenliğini yani saydamlığını kaybetmesi, lekelenmesi, bozulması vb. durumlarda net görüntü elde edilemiyor ve kişiler doktora başvuruyor. Tektonik nedenlerden dolayı da kornea nakline ihtiyaç duyulabiliyor. Bu vakalarda korneanın bütünlüğünde herhangi bir problem oluşmuş olabiliyor. Neticede görme bozukluğu ortaya çıkıyor. Örneğin korneanın delinmesi gibi durumlarda kornea nakli yapılarak göz görür durumuna döndürülüyor ve gözdeki bütünlük tekrar sağlanmış oluyor. Genele bakıldığında çoğunlukla optik nedenlerle kornea nakline ihtiyaç duyulduğu gözlemleniyor. Çoğunlukla kornea iyi bir mercek olarak görevini yapıp sinir tabakasına odaklanmayı kolaylaştıramadığı için görme problemleri oluşuyor ve kornea nakli yöntemine başvurulabiliyor.

Estetik nedenlerden dolayı da kornea nakli yapılabiliyor. Kornea dokusu bozulduğunda beyazlayıp damarlanabiliyor ve bu da estetik olarak kötü bir görüntüye neden olabiliyor. Bu tip durumlarda da kötü görüntüyü ortadan kaldırmak ve kişinin göz rengini ortaya çıkarmak adına göze saydam bir doku konuluyor. Yani gözde görme bozukluğu oluşturmasa bile deforme olan kornea için kornea nakli gerçekleştirilebiliyor.

Nakil yapılacak korneanın seçimi

Nakil yapılacak korneanın seçimi ise ayrı bir önem taşıyor. Nakil olan vücudun dokuyu reddetmemesi gerekiyor. Bunun için gerekli şartlar altında kornea nakli yapılması hem ameliyat sonrası hem de daha sonraki yaşamın sağlıklı geçmesi adına büyük önem taşıyor.

Bir doku olan korneanın vasıflarının nakli alacak kişi için ne kadar uygunsa operasyondan verimli sonuç alma olasılığı o kadar artıyor. Kornea nakli öncesi detaylı testler yapılıyor ve tüm parametreler inceleniyor. Korneanın alınması ve korunması sürecinin mutlaka sertifikalı kornea bankaları aracılığıyla yapılması büyük önem arz ediyor. Zaten bu şartlar dışında kornea nakli hukuki olarak da engelleniyor. Sağlıklı ve hijyenik şartlarda çalışan merkezlerin araştırılması ve kornea nakli için uzman kişilerle operasyonun gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Dış ortamla ilişki kurmamıza yardımcı olan göz insan vücudundaki her organ gibi karmaşık ve hayranlık uyandıran yapısıyla dikkat çekiyor. Çevreyle iletişim kurmada bu kadar mühim aracılar olan gözlerin sağlığının korunması da elbette büyük önem taşıyor.

Kornea nakli ameliyatı nasıl yapılıyor?

Kornea nakli ameliyatı hastanın yaşına, genel durumuna ve gözün özelliklerine göre lokal veya çoğunlukla genel anestezi altında yapılıyor. Önce hastanın problemli kornea tabakası özel aletlerle yuvarlak olarak çıkartılıyor. Aynı büyüklükte kesilen verici korneası alıcıya naklediliyor.

Kornea nakli riskli midir?

Kornea nakli göze yapılan büyük ameliyatlar arasında yer alıyor. Gözün ve hastanın durumuna göre kornea nakli ameliyatının risk seviyesi de değişiyor. Ameliyat öncesi uzmanlar risk analizini yapıyor ve bu konuda hastayı uyarıyor. Elbette operasyon öncesi riski minimuma indirebilecek önlemler alınıyor. Böylece ameliyatlarda daha az riskli ve ameliyat sonrası en iyi görsel ve fiziki sonucun alınabileceği şekilde gerçekleştiriliyor.

Kornea nakli ameliyatlarında riskin düşük olmasının bir nedeni de korneanın damarsız yapısı oluyor. Risk düşük olsa da elbette ameliyat sonrası takip ve tetkikler yapılıyor çünkü kornea naklinde ameliyat sonrası durumun kontrolü ameliyat kadar önemli görülüyor.

Kornea nakli sonrası göz rengi değişir mi?

Göze rengini veren doku korneanın arkasında bulunduğu için kornea naklinden hemen sonra göz kendi rengini alıyor. Yani kornea naklinde göz rengi değişikliği gibi bir durum söz konusu olmuyor. Sadece irisin hasar görmesi durumunda göz rengi değişikliği olabiliyor.

 

Göz ameliyatları milimetrik çalışmalar olduğu çok özen gerektiriyor. Kornea nakli ameliyatlarında uzman kadro ve son teknoloji desteğiyle hem görme bozuklukları hem estetik göz sorunları çözümleniyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.