Kolon kanseri kadında ve erkekte eşit oranda görünen bir hastalık türüdür. Kolon kanseri ve tedavilerine gelin hep birlikte bakalım.

Kanser değişik organlarda hücrelerin kontrolsüz çoğalmasından oluşan, klinik görünümü, tedavisi ve yaklaşımı birbirinden farklı olan bir hastalıklar grubudur. Erken dönemde neredeyse hiç belirti vermeyen kolon kanseri sinsice ilerler ve en çok da yanlış beslenme alışkanlıklarından etkilenir ve beslenir.

Kolon kanserinin belirtileri

Kolon kanserinin belirtileri tümörün bulunduğu yere göre değişiyor. Kalın bağırsak veya kolon genellikle şahıstan şahsa göre değişmekle beraber 1,5 ile 2 metre arasında bir organdır ve karnın sağ alt köşesinden başlayıp yukarıya karaciğere sonra sol tarafta dalağa kadar gider. Sonra da aşağı doğru inip anüste dışarıya çıkar. Onun için sağlıkçılar olarak sağ kolon, sol kolon, orta kolon diye bir de transfersiz kolon diye ayırırız.

Sağ kolondaki bir kanserde, sağ kolon biraz daha geniş olduğu için kolay kolay tıkanmaya yönelik şikayet olmaz. Fakat kanamaya yönelik şikayet olur ve hasta da bu kanama, makatından kırmızı renkte kan gelmesi şeklinde de olmaz. Yani gizli kanama olur. Ve hasta bunun farkına varmaz. Uzun bir zaman sonra sağ tarafta bir kitleyle hastalık kendini ortaya çıkarır. Aşağıya doğru yani makata doğru gittikçe kolon daralmakta ve meydana gelen tümörler kısa zamanda bu bölgede bir daralmaya sebep olarak dışkının geçişini engelleme sürecini başlatırlar.

Bu dışkının geçişini engellemede hasta bazen kabız bazen de ishal olur.  Bazen de birbirini takip eden kabız ve ishal dönemleri olabilir. Hasta dışkısında kan görebilir.

Aşağıya indiğiniz takdirde dışkının depolandığı bölgeye rektüm deniliyor ve kanserlerin büyük bir bölümü de bu bölgede meydana geliyor. Burada da meydana gelen tümörler hastanın dışkısının incelmesine tuvalete gittiği zaman tam boşalamama duygusunun ortaya çıkmasına yol açar. Ve kan yine dışkının üzerinde böyle sümüksü doku veya sümüksü bir materyal ortaya çıkar. Bunların hepsi hastanın şikayet olarak doktora gelebileceği konulardır. Bunun dışında bütün kanser hastalıklarında olduğu gibi kolon kanseri hastalarında da kilo kaybı olur. Ve hasta bu şikayetlerden herhangi birisi ya da birkaçıyla doktora müracaat ederse bundan sonra tanısal dönem başlar.

Kolon kanserinin diğer belirtileri nelerdir?

Bütün bu belirtilerin yanında, kansızlık, yorgunluk hissi, aşırı zayıflama da kolon kanserinin belirtileri arasındadır. Bu belirtilerin tümü ya da herhangi biri görüldüğünde ve özellikle yaş sınırı 40 ’ın üzerindeyse doktora başvurmak gerekir.

Kolon kanserinin tedavisi nasıldır?

Kolon kanserinin tedavisi öncelikle cerrahidir. Fakat kanserin organla sınırlı olması gerekir. Yani kolon kanseri hangi bölgede olursa olsun organla sınırlıysa tek tedavisi cerrahidir. Organın dışına çıkmışsa önce radyo kemoterapi veya yerine göre bazı tümörlerde kemoterapi bazı tümörlerde radyo kemoterapi beraber uygulanır. Yani rektüm bölgesinde yerleşmişse radyo kemoterapi, diğer bölgelerdeyse kemoterapi, buna hazırlık kemoterapisi de diyebiliriz. Ve kanserin atladığı organın tedavisi veya metastaz diyoruz. Metastazın tedavisi için bunlar yapılır ve bundan sonrada metastaz tedavi edilebilirse yine kolondaki kanser ameliyat edilir.

Yurt dışından birçok hasta tedavi için Türkiye’ yi tercih ediyor.

Türkiye’de en son teknolojilerin kullanıldığı ve uzman doktorlardan müteşekkil sağlık merkezleri var. Yurt dışından birçok hasta tedavi için Türkiye’ yi tercih ediyor. Ülkemizde kanser gibi zor hastalıkların tedavisinde sağladığı başarılarla Avrupa’da adından sıkça söz ettiren merkezlerimiz var. Türkiye araştırma ve eğitime ayırdığı bütçelerle ülkemizde tıp dünyasına katkılar sağlıyor.

Kolon kanserlerinin tamamı laparoskopik olarak ameliyat ediliyor

Çok istisnai durumlar dışında kolon kanserlerinin tamamı laparoskopik olarak ameliyat ediliyor. Yani minimal invaziv cerrahi uygulanıyor ki bu hastalar açısından müthiş bir rahatlık ve müthiş bir kolaylık sağlıyor. Hasta ertesi gün sanki hiç ameliyat olmamış gibi normal hayatına devam edebilecek hale geliyor. Geleneksel ameliyatların uygulandığı yani açık ameliyatların uygulandığı kolon kanserlerinde hastanın 7 ile 10 gün yatağa bağlı kalması söz konusudur. Cerrahi müdahalenin iyileşmesi ancak bu kadar sürede gerçekleşebiliyor. Hasta için ağır bir ameliyatın zorluğu, laparoskopik olarak yapıldığı zaman azalıyor. Kolon kanseri tedavisinin laparoskopik olarak standart hale getirildiği sağlık merkezlerimiz var.

Tayfun Atmaca rektüm kanseri teşhisi ile tedavi gördü

Tayfun atmaca, denizcilik sektöründe çalışıyordu. Bir eş ve baba olarak ailesinden uzak zamanlar geçirdi. 5 ay önce rahatsızlandı ve rektum kanseri teşhisi konuldu.

Tayfun Bey, “rektüm hastalıgı teşhisi konuldu ve bu teşhisle ilgili radyo terapi görmek üzere geldim, sağlık merkezi ve uzman doktorlar gerçekten çok güven verdi. Doktorlar hasta olduğunuzu hissettirmiyor bu da çok önemli. Hastayla doktor arasındaki en önemli köprü hastanın kendini rahat ve güvende hissetmesidir. Ben ameliyatın 9 saat olduğunu bilmiyordum ve ameliyatın bu kadar süreceğini bilseydim yine de gözüm kapalı bir şekilde ameliyatı kabul ederdim.

Kapalı ameliyat yaptılar. Laparoskopik ameliyat yaptılar. Uzun bir ameliyat oldu. 9 saat sürdü uyandığımda hiçbir ağrım sancım olmadı. Sonrasında yani 3. ve 4. günüm gayet normal ve sağlıklı bir şekildeyim, ertesi gün taburcu olacağımı söylediler. Ameliyat başarılı ve her şey normal geçmiş. Emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum.”

Yurt dışından gelen hastalar

Yurt dışından gelen hastaların hem konum, hem organizasyon hem de alacakları sağlık hizmeti bakımından güvendikleri bir ülkedir Türkiye. Tarafımızdan tercüman dahil her türlü destek veriliyor, hasta ve hasta yakınlarının rahat etmesi için olanaklar sunuluyor.

Prensip itibariyle yurt dışından gelen hasta veya yurt içinden gelen hasta ama özellikle yurt dışından gelen hasta için seyahat problemleri de göz önüne alındığında, laparaskopik ameliyatlar hastanın ameliyat sonrası ülkesine dönüşünde ciddi bir konfor sağlamış oluyor. Hasta sanki hiç ameliyat olmamış gibi karın bölgesinde 4 tane delikten ameliyatı gerçekleştirilmiş oluyor. Dolayısıyla ameliyatın hastaya verdiği yük çok az.

Sağlık merkezlerimizin önemli bir farkı

Sağlık merkezlerimizin önemli bir farkı da, ameliyat sonrası tedavi için gerekli kemoterapi, radyoterapi gibi olanakların hastane içinde bulunması ve kullanılan teknolojinin dünyanın en gelişmiş teknolojileri olmasıdır. Ayrıca kanser vak’alarını tek bir doktorun incelemesi değil, konsey olarak inceleniyor ve tedavisine karar veriliyor olmasıdır.

Normal şartlarda laparoskopik ameliyat yapıldığı zaman kolon kanseri ameliyatı olan hastanın 2 gün 3 gün içerisinde ülkesine dönmesinde hiçbir sakınca yoktur. Fakat çıkarılan parçanın patolojik olarak incelenmesi ve onun ortaya çıkaracağı sonuçlara göre de bir yol haritası çizilerek hastanın önüne takip haritası konulması gerekir ki bütün bunları düşünerek belirtmek gerekir ki bir haftalık bir süreç bu ameliyat için yeterlidir.

Eğer size ya da bir yakınınıza kolon kanseri teşhisi konulduysa

Eğer size ya da bir yakınınıza kolon kanseri teşhisi konulduysa, ve tedavi olmak isterseniz vakit kaybetmeden www.visittobetreated.com adresinden bize başvurun. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.”