Kök hücre tedavileri dünyada son yıllarda daha yaygın kullanılan tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Bu tip tedaviler ancak ruhsatlı ve sertifikalandırılmış merkezlerde üretilen ürünlerle uygulanabiliyor. Kök hücreler estetik alanında da kullanılıyor.

Kök hücre estetikte nasıl kullanılıyor?

Uzmanlar kök hücre tedavilerinin estetikte yerinin çok önemli olduğunu söylüyor. Özellikle bugün estetik alanında, kozmetik alanında hücresel tedavi denen uygulamalar çok yaygın kullanılıyor. Bütün dünyada oldukça deneyimli ekipler tarafından, hem klinisyenler hem laboratuar ayağında çalışanlar kök hücre tedavileri için birlikte çalışıyor.

Saç dökülmesi sorunu ve yüz problemlerine çözüm

Yüz estetiği ve saç rejenerasyonu tedavisinde hücresel tedaviler kullanılıyor.  Yüz estetiğinde kişinin kendi kulak arkasından alınan ufacık bir biyopsi materyali ile kişinin kendi kök hücreleri uluslararası standartlardaki laboratuarlarda üretilebiliyor. Daha sonra bu hücreler kişinin yüzüne, 3 ay süreyle ayda bir kez olmak koşuluyla, lokal anestezi eşliğinde uygulanıyor.

Bu şekilde uygulanan kök hücre tedavisi, kadınların çok derin olmayan kırışıklarını, güneş lekelerini, sivilce izlerini yok ediyor. Kişinin kendi hücresi kullanıldığı için bir yan etki de ortaya çıkmıyor. Hücreyle beraber deri kendini yeniliyor.

Kırışıklık tedavisinde kök hücre tedavisi ve botoks

Özellikle orta yaş ve üzerindeki kadınlar kırışıkların giderilmesi konusunda uzmanlara çok sık başvuruyor. Kök hücre tedavisi sayesinde üst derinizin altındaki hücreler yenilenmiş oluyor.

Kırışıklık tedavisinde alternatif olarak botoks ve dolgu materyalleri de uygulanıyor. Ancak bunların etkisi daha kısa süreli oluyor. 6 ay gibi bir süre de etkiler yok olmaya başlıyor. Oysa sizin kendi hücrelerinizle yapılan kök hücre uygulamalarının etkisi en az beş yıl kadar sürüyor.

Kök hücreler özel laboratuarlarda -196 derecede saklanıyor. 30 yaşında sizden alınıp saklanan kök hücreler 50 yaşına geldiğinizde kullanılabiliyor. Böylece 30 yaşınızdaki hücrelerle gençleşmek mümkün oluyor.

Kök hücre ile saçlarınızı güçlendirin

Doğum sonrasında, psikolojik nedenlerle ya da bağışıklık sistemiyle ilişkili olarak kadınlarda saç telleri inceliyor ve dökülmeler olabiliyor. Bu durumlarda saç ekimi bir alternatif tedavi olarak çok görülüyor. Eğer açıklık çok büyük bir alanda değilse saçlı deri dokusundan alınan küçük bir örnekten özel laboratuarla saç hücreleri çoğaltılabiliyor.  Üç ay süreyle ayda bir kez olmak koşuluyla saçlı derinin altına bu hücreler enjekte ediliyor. Saçlar canlanıyor, kalınlaşıyor ve yeni saçlar çıkıyor.

Yanıkların hücre yenileme yöntemiyle tedavisi

Yanık, iyileşmeyen yaralar ve lekelerin tedavisinde de kök hücre yöntemi kullanılıyor. Bu yöntemle deri gençleşiyor ve yenileniyor.

Yan etkiler var mıdır?

Şayet bu hücresel tedaviler ehil ellerde yapılırsa, uluslararası standartlardaki laboratuarlar kullanılırsa, uygulamayı yapacak hekim, klinisyen bu konuda uzmansa uygulamanın hiçbir yan etkisi ortaya çıkmıyor. Bu tedavi yöntemi sayesinde kişiler ameliyatlarda olduğu gibi hastanede yatmak zorunda kalmadan, hemen normal yaşamına dönebiliyor.

Bu işlem ne kadar süre alıyor? Hastanın normal yaşamına devam etmesi ne kadar zamanda mümkün oluyor?

İşlemlerin çoğu ayakta gerçekleşiyor, kişilerin hastanede yatmasına gerek kalmıyor. Lokal anestezi ile kulak arkasından bir biyopsi materyali alınıyor. Bu işlem acısız gerçekleşiyor. Kök hücreler yaklaşık 1 ayda üretiliyor. Tedavinin uygulanacağı bölgeye yine lokal anestezi ile elde edilen hücreler uygulanıyor. 3 ayda, ayda bir kez uygulama tekrarlanıyor.

Yaş sınırı var mı?

Kök hücre tedavisinde bir yaş sınırı bulunmuyor. Ancak 70’li ya da 80’li yaşlardaki bir kişiden alınan ve üretilen hücre o yaşların hücresi olduğu için başarı şansı daha az oluyor.

Kök hücre ile estetiğin diğer yöntemlerle estetikten farkı ve avantajları nedir?

Kök hücrenin en büyük avantajı kişiyi kendi hücreleriyle tedavi etmesi oluyor. Botoks, dolgu gibi yöntemlerde biyolojik olmayan materyaller uygulanıyor. Bu da az da olsa alerjik reaksiyonlar oluşmasına neden olabiliyor. Ayrıca kök hücre uygulamalarının etkisi uzun yıllar sürüyor. Bu ekonomik açıdan da uygun olmasını beraberinde getiriyor.

Kök hücre kemik iliği dışında yağ dokularından da alınıyor mu?

Önceleri kök hücreler sadece kemik iliğinden alınıyorken ve kemik iliğine iğne batırmak, biyopsi yapmak, bu az miktarda alınabilen hücreleri haftalarca çoğaltmak zor oluyorken artık kök hücreler yağ dokularından da daha kolay şekilde alınabiliyor.

Kök hücre ile yüz dolgusu nasıl yapılıyor?

Farklı sebeplerle yüzdeki yağ dokusunda bozulmalar olabiliyor ve bu da yüzde çökmelere ve kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına neden oluyor. Göbek yağından elde edilen kök hücrelerin yine aynı kişinin yağ dokusuyla birleştirilerek özel bir karışım elde ediliyor. Bu karışım kişinin yüzüne uygulanıyor. Böylece cilt normal, dinç görüntüsüne kavuşuyor. Uygulama yüze yapılabildiği gibi vücudun farklı bölgelerine de yapılabiliyor.

 

Kök hücre tedavisi geleneksel tıbbın çözüm üretemediği birçok hastalık için umut oluyor. Kök hücre uygulamaları ayrıca derinin gençleştirilebilmesi aşamasında da yardımcı oluyor. Estetik uygulamalarda mucizevî sonuçlar ortaya çıkarıyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.