Çiftler evlendikleri andan itibaren istedikleri anda çocuk sahibi olabileceği düşünülüyor. Hâlbuki durum hiç de öyle olmayabiliyor. Kısırlık hem kadında hem de erkekte oldukça yaygın görülen bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Ancak korkmaya gerek yok; gelişmiş teknolojiler ve uzman doktorlar sayesinde kısırlık tedavisinde başarıya ulaşılıyor.

Kısırlık nedir? Nasıl ortaya çıkar?

İnfertilite yani kısırlık çiftlerin 6 ay ile 1 yıl süreyle, korunmadan cinsel faaliyette bulunmaları sonrasında çocuk sahibi olamıyorlarsa şüphelenilen bir durum oluyor. Her 100 çiftten 15’inde kısırlık görülüyor. Kısırlık ortalama 3 çiftin; 1 tanesinde kadın, 1 tanesinde erkek, 1 tanesinde ise her iki kişiye de bağlı nedenlerle ortaya çıkabiliyor.

Erkekte kısırlık nedenleri

Erkeklerle ilgili sebepler arasında düzeltilebilen ve düzeltilemeyen bazı kısırlık sebepleri bulunuyor. Bunlar içinde hormon bozuklukları, yumurtalığa ait bir takım problemler, varikosel denen ve cerrahi yolla düzeltilebilen bir hastalık, bir takım enfeksiyonlar, meni aralığındaki tıkanıklıklar gibi pek çok sebep söz konusu oluyor.

Çiftler doktora başvurduğunda ve erkekte kısırlık tespit edilirse, öncelikle cerrahiye ihtiyaç duymadan ilaç tedavisiyle halledilebilecek bir takım hastalıkların olup olmadığı araştırılıyor. Sperm çıkartılamaması sorunu varsa tüp bebek doktorlarıyla birlikte üroloji uzmanları birlikte çalışıyor. Ameliyatta sperm bulma çalışmaları yapılıyor.

Doğurganlık yetisinin olmaması çoğu kişide başarısızlık olarak da algılanabiliyor. Hâlbuki bu tıbbi bir sorun olarak tanımlanıyor. Uzmanlar, doğurganlık yani infertilite sorununun bir kişilik sorunu olmadığını söylüyor. Üstelik gelişen teknoloji ile birlikte kısırlık için birçok çözüm yöntemi bulunuyor.

Kısırlığı yenebilmek için uygulanan yöntemler nelerdir?

Kısırlıktan şüphelenen çiftlerin ürolojiye ve kadın doğum bölümüne başvurması gerekiyor. Erkeği üroloji bölümü, kadını ise kadın doğum bölümü inceliyor ve sonuçlar ortak değerlendiriliyor.

Erkek muayenesinde kısırlığa yol açabilecek problemler araştırılıyor. Kişi muayene ediliyor, sperm analizi yapılıyor, hormon testleri ve genetik testler yapılıyor. Eğer tedaviyle düzeltilebilecek bir hastalık tespit edilirse örneğin bir hormon eksikliği veya varikosel gibi veya meni kanallarında tıkanıklık gibi durumlara rastlanırsa cerrahi yolla veya ilaçlarla tedavi gerçekleştiriliyor.

Kısırlık tedavisinde kişiye özel tedaviler uygulanması başarı oranını artırıyor. Doktorlar ve birimler beraber çalışarak çözüm arıyor.  Sadece fiziksel destek değil, psikolojik destek de veriliyor. Zira bebek sahibi olmayan çiftlerde kendini ya da birbirini suçlama, inkâr gibi belirtiler görülebiliyor. Kısırlığın bir eksiklik değil, fizyolojik bir rahatsızlık olduğu sürekli çiftlere hatırlatılıyor.

Erkeklerde varis nedir ve nasıl tedavi edilir?

Varikosel, yumurtalık damarlarının normalden geniş olması anlamına geliyor. Bunun sonucunda kirli kandaki toksikler testiste birikiyor ve kan akımını bozuyor. Yumurtalığın ısısının bozulmasıyla da sperm ve testosteron üretimi bozulabiliyor.

Çocuk sahibi olamama nedeniyle doktora başvuran çiftlerin yüzde 40’ında varikosel kısırlık görülüyor. Yani varikosel, üreme problemi olan erkeklerin üç tanesinin bir ya da 2 tanesinin yaşadığı bir rahatsızlık olarak kayıtlara geçiyor.

Varikosel vakalarında 1,5-2 cm.’lik çok küçük bir kesi ile yaklaşık 40 dakika süren bir ameliyatla mikroskobik olarak tedavi sağlanıyor. Mikroskop damarların 20 kat büyütülmesini sağlıyor. Mikroskobik olarak bu ameliyat yapıldığında nüks ihtimali azalıyor. Klasik standart yöntemlerde nüks ihtimali %30 iken mikroskopta bu oran %1’in altına iniyor ve komplikasyon olmuyor.

Varikoseli olan kişide sperm tetkikleri anormallikleri varsa, üreme bozukluğu varsa tedavi ile %60-%80 ihtimalle spermdeki problem düzelebiliyor. Ayrıca tek başına varikosel düzeltildiğinde %40 oranında doğal yolla gebelik şansı olabiliyor.

Tüp bebek yöntemine hangi durumlarda başvurabiliriz?

Erkekte kısırlığa dair düzeltilebilecek bir sebep bulunamadıysa ve tek sorun sperm çıkışının olmaması ise yardımlı üreme yöntemlerine başvuruluyor. Genellikle cerrahi yollarla sperm bulunuyor. Bu yöntemde bir ameliyatla testiste mikro cerrahi yöntemiyle sperm aranıyor. Ortalama %50 ihtimalle sperm bulunabiliyor. Bulunan sperm kadın doğuma veriliyor, onlarda kadın yumurtasını alıp tüp bebek işlemine başlıyor. Uzmanlar, sperm bulma ameliyatının süresi ne kadar uzun olursa sperm bulma ihtimalinin yükseldiğini söylüyor. Ameliyat süresi hastane ve doktorun takdirine göre ortalama olarak 30-120 dakika arası sürebiliyor. Ayrıca ameliyat başarısında cerrahın uzmanlığının ve tecrübesinin de etkisi oluyor. Sperm bulma ihtimalini artırmak için ameliyat öncesi bazı ek tedaviler de uygulanabiliyor.

Eğer çift ilk kez hastaneye kısırlıktan dolayı başvurmuşsa ve sperm bulma ameliyatı gerekirse kadının yumurtlama günü sperm bulma ameliyatı yapılıyor. Ardından tüp bebek işlemi yapılıyor. Erkek daha önce ameliyat olmuşsa ve sperm bulunamamışsa o zaman başarı ihtimali düşüyor.  Böyle bir durumda kadın hazırlanmaksızın erkekte ameliyat yapılıyor ve sperm bulunursa hemen donduruluyor. Sonrasında kadın hazır olduğunda tüp bebek işlemi de yapılıyor.

 

Bazen fizyolojik nedenler çocuk sahibi olmaya engel oluyor. Tıbbi gelişmeler ve gelişen teknoloji sayesinde kısırlık bir kader değil; bu sorun aşılabiliyor. Tüp bebek uygulaması dünyada 20 yıldır uygulanıyor. Her tüp bebek işleminden sonra %50’ye yakın gebelik şansı bulunuyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.