Özellikle uzun süre ayakta kalmayı ya da sürekli oturmayı gerektirecek meslek gruplarında çalışan ve çoğunlukla kadınlarda görülen varis, görsel olarak insanı mutsuz ediyor. Ayrıca ağrılara da neden oluyor. Varis tedavisi yeni teknolojilerle artık çok kolay yapılabiliyor.

Kimlerde varis görülebilir?

İşi gereği çoğunlukla ayakta olan kişiler genelde akşam eve döndüklerinde şiddetli ağrılar hissedebiliyor. Bu durum genellikle varis başlangıcını da beraberinde getirebiliyor. Uzun süre ayakta kalmayı gerektiren meslekleri olan kişiler, kilo fazlası olanlar ve genetik yatkınlığı olanlar varis ile ilgili risk grubundan yer alıyor.

Her varis için ameliyat gerekiyor mu?

Her varis için mutlaka ameliyat gerekmiyor. Başlangıç seviyesindeki varislerde ameliyatsız yöntemler uygulanıyor. Böylece varislerin yok edilmesi veya en azından ilerlemesinin durdurulması sağlanabiliyor.

Varis nedir?

Vücutta kalbin pompaladığı kan atar damarlarla vücuda iletiliyor ve toplardamarlar ile de tekrar kalbe döndürülüyor. Toplardamarların normalden geniş olması durumuna varis deniyor.

Varis tanısı fizik muayene ile konulabiliyor. Renkli doppler ultrasonografiden de faydalanılıyor. Bu görüntüleme yönteminin hastaya ağrı gibi herhangi olumsuz bir etkisi bulunmuyor.

Varis nedenleri

Varisin birden fazla nedeni olabiliyor. En sık görülen neden ise toplardamarların içindeki kapakçıkların yetersizliği oluyor.

Normalde damarların içindeki kapakçıklar her zaman aşağıdan gelen kanın yukarı gitmesine müsaade ediyor ve kan yukarı giderken kapakçıklar açılıyor daha sonra da kapanıyor. Eğer bu kapakçılıklarda bir yetersizlik söz konusuysa, ayakta durduğumuz zaman kapakçıklar tam kapanamadığı için kan aşağıya geri kaçıyor. Damarların içindeki kan miktarı artıyor ve varis ortaya çıkıyor. Damarların genişlemesi neticesinde de bazen bacakta gözle görülür şekilde damarların deriye baskı yapması gözlenebiliyor. Bazen de kılcal damarların kendiliğinden genişlemesi olarak da durum tanımlanabiliyor.

Hostes, , kuaför, tezgâhtar ya da uzun süre ameliyatta kalan cerrahlar vb. meslekteki kişiler risk altında bulunuyor. Çünkü bu kişiler gün boyu ayakta kalıyor. Hareketsiz, sürekli ayakta durmak kanın yukarı pompalanmasını yavaşlatıyor. İşte bu durum varise neden oluyor. Sürekli oturur halde durmak da varise neden olabiliyor.

Varis için ne zaman doktora gidilmeli?

Maalesef varis ileri boyuta gelene kadar doktora gidilmiyor. Varis sadece estetik görüntüsü kötü olduğunda doktora gösteriliyor. Evet, görüntünün rahatsız edici olması da sıkıntılı bir durum ama daha önemli olanı varis sağlık açısından da ciddi tehlikelere neden oluyor. Ağrı, yanma, kaşıntının yanı sıra bacağa geceleri dayanılmaz kramplar girebiliyor. Varis ilerledikçe; damar çatlamaları ve iyileşmeyen yaralara neden olabiliyor.

Varis tedavisi yöntemleri

Varis tedavisi için kullanılan pek çok yöntem var. Açık cerrahi, lazer veya radyofrekans ablasyon ile girişim, özel yapıştırıcılar ve köpük tedavisi kullanılan tedavilerin başında geliyor.

Varis tedavisi varisin nedenine göre değişebiliyor. Kapakçık sorunu varsa; sorun çıkaran damarın iki ucundan ufak bir kesi yapılıp, cerrahi bir tel ile alana giriş ve çıkış yapılarak damar ortadan kaldırılabiliyor. Bunun dışında gelişen teknoloji ile birlikte daha çok lazer tedavileri uygulanıyor. Eğer problem kapak yetersizliğinden kaynaklanmıyorsa skleroterapi denen bir yöntem de uygulanabiliyor. Sıvı ve köpük formunda olabiliyor. Damara verilen maddeyle damarın içi yakılıyor ve böylece damar kapanıyor. Yani kötü görünen damarlar ortadan kaldırılmış oluyor. Yani bu yöntemle damarların içine ilaç enjekte ediliyor, damarda pıhtı oluşması sağlanıyor. Vücut pıhtıyı temizlerken de damarı da yavaş yavaş silmiş oluyor. Bu tedaviye köpük tedavisi de deniyor. Skleroterapi sonrasında ilk günler yüksek basınçlı çorapların ve bandajların kullanılması gerekiyor. Varis çorabı kullanımının 2-3 hafta daha sürdürülmesi operasyonun başarı oranını artırabiliyor.

Varis çorabını kimler kullanmalı?

Uzmanlar, uzun süre ayakta kalacak kişilerin varis çorabı kullanmasını tavsiye ediyor. Bunun dışında ailesinde varis olan yani genetik yatkınlığı olan kişilerin de önlem olarak varis çorabı kullanması da öneriliyor.

Aslında varis çorabı için net bir sınırlama bulunmuyor ama doktorlar, tıbbi olarak varis tanısı konmuş kişilerin, ayak bileğinde renk değişikliği olanların, bacak damarlarında pıhtı olan kişilerin varis çorabı kullanması gerektiğini söylüyor.

Varis tedavisi amaçları

Varis tedavisi iki amaç üzerine kuruluyor. Birincisi: sağlık. Varis konforlu yaşama engel oluyor ve ilerledikçe tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor. İkincisi de: estetik. Çünkü varisin dışa vuran görüntüsü birçok insanı rahatsız ediyor.

Varis tekrarlar mı?

Varisler tedavi edilse de tekrar varis oluşma olasılığı bulunuyor. Ameliyatla müdahalelerde varis tekrarlaması daha sık olurken ameliyatsız tedavilerde varisin tekrarlama durumu daha seyrek oluyor.

Varis yeni çıkmış olsa da, yeterli tedavi edilmemiş bir varisin güçlenme durumu olsa da ya da tedavi sonrası yeni oluşan varislerden bahsediliyor olsa da, her durumda varisin tedavi mümkün oluyor.

 

Toplumun %15 ile %20’sinde, yani her beş ya da altı kişiden birinde varis görülüyor. Artık ilerleyen teknoloji sayesinde varis tedavisi çok kolay gerçekleştiriliyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.