Kanser tedavisi için gelişen tıp ve teknoloji sayesinde birçok farklı yöntem kullanılıyor. Radyoterapi ve kemoterapi en çok uygulanan yöntemler arasında yer alıyor. 

Ağız kanseri olan Saadiya G. Nasıl şifa buldu?

Saadiya G. İsimli genç kadın oldukça ilerlemiş ağız içi kanseriyle hastaneye başvuruyor. Tümör çok yayılmış olduğu için ameliyatla tedavinin mümkün olamayacağı tespit ediliyor. Önce kemoterapi ile tümör küçültülüyor. Ardından radyoterapi ile tümörün yok edilmesine uğraşılıyor. 6 haftada tedavinin bitirilmesi planlanıyor. Ağız içinde ağrıları süren genç kadında kayda değer, olumlu ilerlemeler oluyor. Doktorlar tedavi bittikten sonra 2 hafta ile 1 ay arası yutma zorluğu yaşanabileceğini söylüyor. Kişinin iyi beslenmesi daha iyi sonuçlar alınabilmesi adına büyük önem taşıyor. Bu tip durumlarda tedavinin ne kadar başarılı olduğu 3 ay sonra çekilen pet taraması ile belirleniyor. Duruma göre eğer yeterli olumlu ilerleme olmadıysa, ameliyat ve diğer tedavi yöntemlere devam edilmesi planlanıyor.

Radyoterapi nedir ve ne için kullanılır?

Radyoterapi bir önceki yüzyılın başında beri kullanılıyor. Son yıllarda teknoloji çok gelişti ve tümöre odaklanma daha iyi olur. Böylece sonuç alma verimi arttı ve diğer dokulara zarar verilmiyor artık.

Radyoterapi genelde 3 durumda kullanılıyor:

Onkolojik hastalarda; kanser hastalarının tanı, tedavi ve takiplerinde,

Kalp dokusunda canlı doku varlığı tespiti için,

demans tanısında yani parkinson ve alzheimer gibi hastalıkların tanısında radyoterapiye başvuruluyor.

Radyoterapi kanser tedavisi için de kullanılıyor mu?

Radyoterapi kanser hastalarının çeşitli evrelerinde kullanılıyor. Erken evrelerdeki tümörlerde; baş boyun bölgesi, cilt, rahim bölgesi gibi alanlarda tek başına bile kullanılabiliyor. Cerrahi kadar iyi sonuçlar alınabiliyor. İlerlemiş tümörlerde de ameliyat yapılamıyorsa ya da hasarı büyük olacaksa kemoterapi ile birlikte veriliyor. Bazı durumlarda hastalığın tekrarlaması olasılığı varma koruma amaçlı da kullanılıyor. Çok nadir olarak ameliyat öncesi tümörü küçültmek için de radyoterapi uygulanabiliyor.

Kanser tedavisinde ne tip radyoterapi cihazları kullanılıyor?

Hastanelerde artık gelişmiş radyoterapi cihazları kullanılıyor. Dairesel tedavi yapabilen cihazlar sayesinde daha kolay uygulamalar yapılabiliyor.

Kanser tedavisinden en olumlu sonuç nasıl alınır?

Deneyimli ekip ve gelişmiş teknolojinin kullanılıyor olması kanserle savaşta başarı oranının artmasında büyük önem taşıyor.

 

Kanser artık korkulacak hastalıklar listesinden çıkıyor. Yeni teknolojiler ve tıbbi yöntemlerle kanser tedavisi daha kolay oluyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.