Katarakt, ileri  yaşlarda ortaya çıkan bir hastalık olarak bilinir. Ancak yaş dışında birçok nedenden dolayı da gerçekleşebiliyor. Katarakt, görme kayıplarına kadar varabilen ciddi bir sağlık sorunu. Tebdiri elden bırakmamak ve belirtilerine karşı uyanık olmak önemli…

Katarakt nedir?

Katarakt, kişinin gözünün içindeki merceğin opaklaşarak saydamlığını yitirmesine verilen isimdir. Hastalar çoğu zaman; uzak görme bozukluğu, renklerde solukluk, detaylarda silinme , kitap okumada güçlük, araba kullanırken karşıdan gelen farların gözü çok alması  gözü kamaştırması gibi  şikayetlerle doktora başvuruyor. Tüm bunların yanı sıra  bir de doğuştan kataraktlar vardır ki, bebek doğduğunda iki gözün göz bebeklerindeki renk değişikliği veya gözde ilerleyen dönemde  kayma ile  aileler çocuklarını doktora götürebiliyor. Çoğu zaman katarakt ilerleyici bir hastalık olduğundan,  hastalar duruma alışıyor ve belirtileri fark etmemeye başlıyor. Bu gibi durumlarda yalnızca doktor, gözde katarakt olduğuna ve şiddetine karar verebiliyor.

Katarakt, Dünyada en sık körlük nedeni. Çok ciddiye alınması gereken bir göz hastalığı.  Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre tüm körlüklerin %40 dan fazlası katarakta bağlı.

Katarakt neden ortaya çıkıyor?

Katarakt en sık yaşa bağlı olarak görülür.  Ancak bilinenin aksine  sadece ileri yaşın hastalığı değildir. En sık gördüğümüz sebepler arasında ileri yaş, şeker hastalığı gibi sistemik hastalıklar,  uzun süre kortizon veya başka ilaçların kullanımını gerektiren hastalıklar,  göze alınan travmalar gibi  sebepler ortaya çıkıyor. Ancak doğumsal kataraktlara da galaktozemi  benzeri bazı metabolik sendromlar, anne karnında geçirilen enfeksiyonlar veya annenin  kullandığı ilaçlar  sebep olabiliyor.

Kataraktın en önemli bulgusu görme keskinliğinde azalmadır. Bunun dışında katarakt, kamaşma olarak adlandırılan ışık yansımalarına neden olabiliyor.

Katarakt nasıl tedavi edilir?

İlerlemiş bir kataraktın  ilaçla veya gözlükle tedavisi olmuyor. Tek tedavi yöntemi uygun yöntemlerle, doğru tedavi merkezlerinde yapılacak cerrahidir.  Katarakt ameliyatlar genellikle damla anestezisi altında hastaların sadece gözünü damla ile uyuşturarak yapılıyor. Ameliyatlar yaklaşık 20 dakika kadar kısa sürüyor. 20 dakikanın sonunda  göz bir flaster yardımıyla kapatılıyor ve ameliyat bitiyor. Günümüzde katarakt cerrahisinin  en üst düzey teknolojik yöntemle yapılan  cerrahisinin adı  fakoemülsifikasyon yöntemi. Fakoemülsifikasyon yönteminde göze en büyüğü 2.2 milimmetrelik olmak üzere  2 veya 3 kesi yapılıyor. Ardından  gözün içindeki kataraktlaşmış mercek  sıvı bir hale getirilerek gözün dışına alınıyor ve bunun yerine hasta için özel olarak planlanmış hastaya özel bir göz içi merceği implant ediliyor.  Ameliyatların sonunda  göze dikiş atılmıyor. Bu sayede sonrasında dikiş alınması gibi hastayı korkutabilecek işlemler yapılmıyor.Hastalar ertesi gün gündelik hayatlarına dönebiliyor.

Katarakt ameliyatı kısa süren bir ameliyat ama kısa sürmesi önemini azaltmıyor. Doğru teknoloji ve uzman bir kadro gerekli bu ameliyat için.

Katarakt ameliyatlarına niye dikkat etmeliyiz?

Katarakt ameliyatı, çok önemli bir ameliyat… Diğer  ameliyatlarda olduğu gibi…  Katarak ameliyatında 3 faktör çok önemli. Bunlar; en uygun teknolojinin kullanılması, çok deneyimli personel eşliğinde bu ameliyatın yapılması ve hijyen koşullarına çok dikkat  edilmesi…

Katarakt ameliyatı  yaklaşık olarak 20 dakika  süren bir cerrahi işlem.  Sonrasında hastanın yatışının gerektiği bir cerrahi değil. Bu yüzden hasta için de oldukça konforlu ve kolay bir işlem.  Hastaların ameliyattan sonra yaklaşık 2-3 saat kadar  hastanede istirahat etmesi yeterli oluyor. Daha sonra hastalar evlerine gidebiliyor. Ancak ertesi yeniden hastaneye gitmek zorundalar.  Çünkü, ameliyattan sonraki ilk kontrol oldukça önemli. O bir gün zarfında  direkt gözlerine travma almaktan kaçınmalarını ve  gözlerinin içine su değmesinden kaçınmaları çok önemli. Ameliyat akşamı bir flaster yardımıyla  gözün korunmasını sağlamak gerekiyor. Ertesi gün kontrolde flasterlerini açılıyor ve göz basıçlarını ölçüp ön kamarada merceğin pozisyonuna bakılıyor. Ön kamara reaksiyonlarının olup olmadığı belirleniyor. Hastalar yaklaşık 2-3 hafta süreyle ilaç kullanabiliyor. Bu ilaçlar hep damla formunda ve günde bir kaç  sefer damlatacakları damlalar. Hastalar  2-3 gün sonra normal  rutin günlük yaşamlarına dönebiliyorlar.

Katarakt ameliyatı, İstanbul’a turistik bir ziyaret sırasında en fazla 3 gününüzü ayırarak yaptırabileceğiniz bir ameliyat. Ameliyat öncesinde ya da sonrasında İstanbul’u ya da Türkiye’nin diğer şehirlerindeki güzellikleri keşfedebilirsiniz.

Ameliyat olduktan sonra katarakt tekrarlayabilir mi?

Katarakt, ameliyatı yapıldıktan sonra tekrarlamıyor. Ancak bazı hastalarda eğer arka kapsüle tam olarak  yapışan  keskin kenarlı mercekler  seçilmemiş ise, arka kapsül kesafeti adı verilen  bir komplikasyon oluşabiliyor. Bu komplikasyon da birkaç  lazer atımıyla  hasta kesinlikle ameliyathaneye indirilmeden poliklinik şartlarında tedavisi oldukça kolay bir durumdur. Elbette uzman ve deneyimli ellerde bu gibi komplikasyonların görülme riski oldukça azalıyor. Teknolojik açıdan yeterli, hijyen koşulları sağlanmış, tam performans alınabilecek tedavi merkezlerini seçmek gerekiyor. Bu sayede hem göz riske edilmiyor, hem de ameliyat kolayca tamamlanıyor.

Göz sağlığına özel bir önem göstermek gerekiyor. Göstermediğimiz taktirde sonuçları çok ağır olabiliyor. O yüzden de ameliyat olacağınız hastaneyi seçerken çok dikkat etmelisiniz. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.