Vücudun en büyük organı olan karaciğerin 400’den fazla görevi bulunuyor. Protein sentezi, pıhtılaşmaya destek olma, safra salgılama, kimyasalları ve ilaç kalıntılarını vücuttan atma, bağışıklık sistemine destek olma ve kan şekeri seviyesini ayarlama vb. fonksiyonları karaciğerin fonksiyonları arasında yer alıyor. Bu mucize organ ile sorun yaşandığında ise karaciğer nakli tek çare oluyor.

Ne zaman karaciğer nakli gerekiyor?

Akut ve kronik hastalıklarla karaciğeri olumsuz etkileyebiliyor. Tedavi edilemeyen vakalarda ise karaciğer nakli ile görevlerini yapamayan karaciğerin yenisiyle değiştirilmesi gerekebiliyor.

Karaciğer sirozu gelişmiş hastalarda eğer vücutta şişme, karında sıvı toplanması, sarılık, bilinç bulanıklığı ya da karaciğer koması denen tablo, tekrarlayan yemek borusundaki varislerde kanamalar ya da karaciğerde kanser gelişmişse bu grup hastalara karaciğer nakli yapmak gerekiyor.

Bunun dışında çocuklukta metabolik karaciğer hastalıkları ya da karaciğerin damarsal tıkanıklıkları sonucu gelişen hastalıklarda yine karaciğer nakli yapılması gerekiyor.

Karaciğer nakli başarı oranı nedir?

Karaciğer naklinin günümüzde başarı oranı yükse doksanların üzerinde seyrediyor. Karaciğer nakli yapılması gereken hastanın zamanında hekime gelmiş olması büyük önem taşıyor.

Karaciğer nakli ameliyatı zor mu?

Karaciğer vericileri ameliyattan sonra ortalama 5-6 gün içerisinde taburcu ediliyor. Karaciğerin yarısından daha fazlası aldıktan sonra hemen ameliyat masasında karaciğer büyümeye başlıyor. Bu yüzden vericiler hemen toparlanabiliyor. Ameliyattan sonra 4. ayda neredeyse karaciğer eski boyutuna ulaşmış oluyor.

Alıcılarda sonuç daha farklı oluyor. Ameliyat süresi ve iyileşme süresi daha uzun oluyor. İyileşme 15-20 günü bulabiliyor. Taburcudan 2 gün sonra tekrar kontrol yapılıyor. Çünkü organ başka birinden alındığı için vücudun bu organı kabul edip etmeyeceğinin takip edilmesi gerekiyor.  Ne yazık ki bazı durumlarda vücut yeni organı kabul etmeyebiliyor ve bu durumun hemen fark edilmesi büyük önem taşıyor. Kontroller hafta hafta ve ay ay olmak üzere belli aralıklarla devam ediyor.

Karaciğer nakli kimden kime yapılabiliyor?

Nakil edilecek karaciğer için araştırma yapılırken öncelikle beyin ölümünün ardından bağışlanan karaciğerlere bakılıyor. Eğer uygun karaciğer bulunamazsa dördüncü dereceye kadarki akrabalar arasından canlı vericiler olacaksa bu konuda değerlendirme yapılıyor. Sağlık kontrolleri uygun çıkan kişilerin karaciğerlerinin %70’i alınabiliyor.

Karaciğer nakli hangi durumlarda yapılmıyor?

Kişilerde alkol veya madde kullanımı varsa, kanser, akciğer ve kalp hastalığı tanısı bulunuyorsa, çeşitli tehlikeli enfeksiyonlar varsa, HIV teşhisi konulmuşsa, masif karaciğer yetmezliği varsa karaciğer nakli yapılmaması tercih edilir.

 

Vücudumuzda kaburgaların sağ altında bizi sayısı faydası olan bir organ yer alıyor: karaciğer. Karaciğer ile ilgili sorunlar tedavi edilemediğinde karaciğer nakli gerekebiliyor. Günümüzde artık karaciğer nakli ameliyatlarının büyük çoğunluğu başarıyla sonuçlanıyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.