En merak edilen sorulardan biri; ‘’Şeker hastasıyım, diş tedavisi olabilir miyim?’’ ya da ‘’Kalp hastasıyım implant yaptırabilir miyim?’’ oluyor. Kanser, günümüzde çok yaygın bir hastalık. Bu sebeple kanser hastalarının diş tedavisini daha ayrı incelemek gerekiyor. Kemoterapi ya da radyoterapiye girmeden önce hastaların ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemlerinin tümüyle bitirilmesi gerekir.

Kalp hastalarında ise gerekli önlemler alındıktan sonra her türlü ağız ve diş sağlığı operasyonu yapılabiliyor. Önemli olan burada doğru doktoru, doğru kliği bulmak.

Kalp hastalıklarında diş tedavisi nasıldır?

Kalp hastalıkları, aynı kanser hastalıkları gibi günümüzde çok sık rastladığımız hastalıklar… Bu tip hastalıklarda ağız cerrahisi diş çekimleri protezlerin yapılması için hastalar genelde bunun bilincinde olarak kliğine gitmeli. En uygun tedavi yöntemleri ve doktor kontrolü ile gerekli diş tedavilerinin yapılması mümkün. Kalp hastaları genelde kan sulandırıcı kullanırlar. Diş  tedavisinden bir süre önce kan sulandırıcıların belirli bir süre kontrol altında tutulması gerekiyor.

Kalp hastaları, diş sağlığı ile ilgili nelere özen göstermeli?

Diş eti hastalıkları; kalp hastalığı riskini iki katına çıkarır.  Yapılan bilimsel araştırmalara göre diş eti hastalıkları, kalp hastalığıyla ilişkili çeşitli nedenler sebebiyle (hipertansiyon, yüksek kolestrol, yaş, cinsiyet) daha güçlü bir risk faktörü olarak ortaya çıkıypr. Ağız içinde biriken bakteriler zarar görmüş bir kalbi olumsuz olarak etkileyebilir.  Bu da ağızda mevcut olan bazı bakteriler trombositlerin birikmesine yol açıyor. Diş eti hastalıklarına yol açan bu bakteriler; kalp hastalığı riskini arttırıyor. Bu sebeple de kalp hastalığına sahip kişiler için diş sağlığı oldukça önemli.

Diş eti hastalığı olan kişilerde ölümcül kalp krizi geçirme riski; diş eti hastalığı olmayan kişlere göre iki kat fazla oluyor. Felç geçirme riski ise yaklaşık olarak üç kat fazladır. Bakteriler, trombositlerin artışına yol açar. Bu yüzden de kan damarlarını tıkayıp kalp kapakçığını etkileyen kan pıhtısı meydana geliyor. Bu yüzden de kalp hastası olan kişiler için diş sağlığına dikkat etmek ve gerekli tedavileri yaptırmak oldukça önemli.

Şeker hastalıklarında diş tedavisi nasıldır?

Şeker hastalığı ya da diğer ismi ile diyabete gelince genel olarak sanki hastaya hiç müdahele edilemezmiş gibi bir intiba var. Ancak durum esasında kesinlikle öyle değil. Tam tersine şeker hastalarına implant tedavisi de yapılabilir, cerrahi müdahelede yapılabilir. Ancak bu aşamada unutulmaması gereken; iyi bir premedikasyon, yani önceden ilaç tedavisi ve ilaç tedavisi sonrasında da her türlü cerrahi tedavi veya protetik yani protezlerle ilgili uygulamaların hepsini yapmak. İyi bir premedikasyon yapıldığı sürece, şeker hastalarında normal şartlarda hiçbir komplikasyon, hiçbir problem oluşmaz.

Eğer şeker hastasıysam diş hekimime gitmeden önce ne gibi önlemler almalıyım?

Şeker hastalığınız varsa mutlaka diş hekimini önceden bilgilendirmeniz gerekiyor. Muayane için hastaların her altı ayda bir diş hekimi kontrollerine gidilmesi gerekir. Özellikle şeker hastaları için diş sorunlarının ilerlemeden teşhis edilmesi çok önemli. Unutulmaması gereken bir diğer konu ise, randevuların kahvaltıdan yarım saat ya da bir saat sonra alınması. İlaç kullandıktan sonraki bir saatte randevu almak, şeker hastaları için önemli bir konu.

Diş eksikliğini tamamlamak isteyen kalp ve şeker hastaları nelere dikkat etmeli?

Diyabet ve kalp ile ilgili değerler şayet kontrol altında tutuluyorsa, lazer destekli dikişsiz implant uygulaması yapılabilir. Tedavi aşamaları ise; öncelikli olarak 3 boyutlu tomografik görüntü alınıyor ve özel bir bilgisayar programı aracılığı ile implantların yerleri tespit ediliyor.  Daha sonra navigasyon teknolojisi implantın uygulanacağı bölgeye yönlendirilmesi yapıldıktan sonra dişeti lazerle açılıyor ve implant uygulanıyor.Bu yöntem sayesinde kanama gibi riskler ortaya çıkmıyor. Sigara içen hastalar için ise, en önemli nokta tedavi sırasında ve sonrasında sigarayı bırakmaktır. Sigara kullanımı, hem mevcut hastalıkları daha da kötü hale getirir, hem de diş tedavisinden sonra iyileşme sürecini riske atar. Enfeksiyon riskini arttıran sigara, iyileşme sürecini uzatmakla beraber daha ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bu yüzden mutlaka hastaların tedaviden önceki süreçte sigarayı bırakması ve iyileşme dönemi tamamlanana kadar içmemesi gerekiyor.

Obezite, kanser, ve kalp hastalıkları olan kişiler diş implantı veya box tekniğini uygulayabilirler mi?

Box teknik, özellikle diyabet hastaları dahil olmak üzere bütün bu hastalarda uygulama yapma şansına sahip olunan bir teknik… Çünkü hastanın olmayan çene kemiğinin yerine 3 boyutlu kemik yapma özelliğini polilaktik asitlerle sağlamak mümkün. Ancak bu noktada, hiçbir hastalığı olmayan yani şekeri kanser hastalığı veya kalp hastalığı olmayan hastalardaki süre iyileşme ve kemikleşme süresi biraz daha kısa sürede oluyor.  Ancak bu tip hastalarda özellikle şeker hastalığı olan hastalarda iyileşme prosesi iyileşme süresi biraz daha uzun olabiliyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.