Kalp hastalıkları aniden gelebiliyor ve çok tehlikeli olabiliyor. Ancak erken teşhis kalp hastalıklarında da hayat kurtarıyor ve tedavinin kısa süreli ve etkin olmasına olanak sağlıyor. Bu yüzden de düzenli kontrollerden geçmek gerekiyor.

Kimler kalp hastalıkları konusunda riskli grupta yer alıyor?

Kalp rahatsızlıkları yaşamı tehdit eden hastalıklar listesinde ilk sırada yer alıyor. Ailenizde kalp hastası olan varsa, sağlıksız besleniyorsanız, hele hele de sigara içiyorsanız potansiyel kalp hastası olmanız muhtemel oluyor. Potansiyel kalp hastası olun veya olmayın erken teşhisle daha kolay tedavinin kalp hastalıklarında da mümkün olduğunu bilerek, rutin kontrolleri yaptırmak büyük önem taşıyor.

Kalp hastalıklarından korunmak için neler yapılmalı?

Sağlıklı yaşamak, sigara içmemek, uzun yürüyüşler yapmak kalp hastalığına yakalanmanızı önlüyor. Ama en önemlisi düzenli kontrollere giderek, kendi değerlerinizi, yani tansiyon, şeker, kolesterol değerlerinizi ölçtürmeniz gerekiyor. Böylece kalp rahatsızlığı oluşturabilecek riskli faktörler önceden yakalanabiliyor ve tedbir alınabiliyor ya da bir kalp hastalığı erken teşhis edilip daha kolay iyileştirilebiliyor.

Kalp hastalıklarının erken tanısında son yöntemler

Tıptaki son teknolojik gelişmelerle ortaya çıkan PET yöntemi sayesinde artık kalp hastalıkları herhangi bir belirti vermeden de tespit edilebiliyor.

Azotla oksijen karışımının özel bir şekilde vücuda damar yolundan verilmesiyle uygulanan yeni yöntemde kalp, bilgisayarlı tomografide inceleniyor. Analizde kalbin kanlanma durumu incelenebiliyor. Herhangi bir sorun tespit edilirse kişi anjiyoya erkenden yönlendirilebiliyor.

Ne sıklıkta kontrol yaptırmak gerekiyor?

Uzmanlar; bir şikâyet olmasa bile 20’li yaşlardan itibaren kan değerleri, kan şekeri ve kolesterol taramalarının düzenli olarak yapılması gerektiğini söylüyor. Değerler normal seviyede ise 30 yaşına dek beş yılda bir, sonraki 10 yılda 3 yılda bir, 40 yaşını geçtikten sonraysa 1-2 yıllık aralıklarla kontrollerin yapılması uygun görülüyor.

Kardiyolojik check-up nedir?

Kardiyolojik check-up yani kalp kontrolünün ilk adımı doktorun elle muayenesi oluyor. Ayrıca hasta hikâyesi ve şikâyetleri dinleniyor. Kan değerleri tahliller ile inceleniyor. Eğer şüpheli veriler varsa daha ileri tetkiklere başvuruluyor.

Kalp hastalıkları tanı ve analizinde ileri tetkikler nelerdir?

İleri tetkiklerde farklı yöntemler tercih edilebiliyor. Ritim ve iletim bozukluklarında, kalp ağrısı varsa EKG çekilebiliyor. Kalp ritminin; göğüs, el, ayak bileklerine yapıştırılan elektrotların cihaza bağlanmasıyla izlenmesini sağlayan EKG değerlendirmeleri gözlenebiliyor. Kalp damarlarında yetersizlik gözleniyorsa efor testine başvuruluyor. Bu testte kişi koşu bandı üzerindeyken kalp çalışması izleniyor. Kısa süreli kalp ritmi bozuklukları varsa sağlıklı değerlendirme için Ritim Holter denen mini EKG cihazları hastaya 1-3 arası bir süre için takılıyor ve sonuçlar gözleniyor. Benzer bir uygulama ise Tansiyon Holter ile kişinin tansiyon değerlerini incelemek için yapılabiliyor. Kalbin iç yapısının detaylı incelenmesinin gerektiği biraz daha kritik durumlarda da ultrason dalgalarının kullanıldığı Ekokardiyografi yöntemi kullanılıyor. Gelişen teknolojiyle ortaya çıkan Flash Ct gibi yeni cihazlar sayesinde artık daha az radyasyonla kalp taramaları yapılabiliyor.

 

Düzenli kalp kontrolleriyle kalp damar rahatsızlıklarına dair erken tanı mümkün oluyor. Bu nedenle uzmanlar, sorunlar büyümeden kalp check-up’ı yaptırılmasını şiddetle tavsiye ediyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.