Yusuf Bey 38 yaşında. Bilgisayar mühendisi. Çok hareketli bir yaşamı yok. Masa başında çalışıyor. Yoğun kalp çarpıntısı şikayetiyle visit to be Treated aracılığı ile tedavi için başvurdu.

Yusuf Bey’in temel problemi kalp çarpıntısı, sık sık başına geliyordu. Bazı durumlarda ise yalnızca geceleri ortaya çıkıyordu. Uzun dönemdir yaşadığı kalp çarpıntısı, son dönemlerde daha da sıklaşınca iyi bir doktor arayışına girdi Yusuf A. İlk olarak acile başvurdu ve ilaç tedavisine başladı. Ancak bu

Yaşadığı çarpıntıların yoğunluğu Yusuf Bey’i çok tedirgin etmiş görünüyor. Özellikle hareketsiz bir yaşam sürmesinin zararlarının farkında. Bu yüzden de güvenebileceği bir doktor bulma arayışı oldukça uzun sürmüş. Bayılır gibi hissettiğini de ifade eden Yusuf A. Çarpıntıyı daha çok boğaz tarafında hissettiğini ifade ediyor. Birdenbire başlayan çarpıntıları sebebiyle oldukça zorluk çekmeye başlayan Yusuf A. Hayat kalitesinin düşmesinden de şikayetçi.

Yusuf Bey’in hayat kalitesi oldukça düşmüş durumda. Üstelik bu çarpıntı, yaşadığı tedirginlik dolayısı ile daha artıyor. Yürürken bir sıkıntı yaşamayan Yusuf Bey özellikle gece aniden gelen çarpıntılardan çok şikâyetçi.

Tüm bu sıkıntıları sebebiyle de Visit to be Treated aracılığı ile tedavi merkezine başvurdu. Teşhisi koyulduktan sonra ise Yusuf Bey için en doğru tedavi yöntemine başlanacak.

Kalp hastalıklarının sebepleri nedir?

Kalp hastalığı, çağın vebası gibi çok yaygın bir hastalık grubunda. Kalp hastalığıyla toplumların taşınması ise; en kestirme cevap endüstrileşmeyle birlikte… Endüstrileşmenin götürdüğü en önemli şeyler, hastalıklar. Hastalıkların profili değişti, toplumlar ilk çağlarda bulaşıcı hastalıklarla uğraşırken, endüstrileşme ile birlikte kronik dejaneratif hastalıklarla uğraşmaya başladı. Yani kronik dejaneratif adı verilen hastalıklarda bu kalp damar hastalıkları eklem sorunları yaşlılığın getirdiği sorunlar.

Modern yaşam hayatımızı kolaylaştırırken yaşam şeklimizde tamamen değişti. Hareket etmemiz azaldı ve günde 10-12 saatimizi oturarak geçirir hale geldik.  Hareketsiz yaşam kiloya, kilo da diyabet ve kalp hastalıklarına neden oluyor. Yine stres en önemli faktör olarak karşımıza çıkıyor. Stres, hareketsiz yaşam ve gelecek kaygısı gibi psikolojik problemler kalp hastalıklarına sebep oluyor. Bu durumda da ani kalp damar krizleri meydana gelebiliyor. Bunun dışında yemek yeme alışkanlıklarının değişmesi de risk açısından ciddi sorunlara yol açtı.  Hareket etmek, şekerden uzak durmak ve sağlıklı beslenmek kalp rahatsızlığının yanında bir çok hastalığı da önlüyor.

Kişinin kalp hastalığı olduğunu anlaması mümkün mü?

Kardiyologlar ve doktorlar, kalp ağrısını anjina olarak isimlendirir. Anjina adı verilen ağrı, kalp ağrısı, çok tipik bir ağrıdır. Doğru bir ifadeyle yüzde 95’e yakın bu ağrının kalp ağrısı olup olmadığı anlaşılır. Anjinanın özelliği ise; göğsün ön duvarına lokalizedir. Genelde hastalar sterlum adı verilen göğsün ön kısmında tanımlarlar. Bu ağrı bazen yayılım gösterebilir. Yayıldığı noktalar genelde; bazen sırta yayılabilir, boyna yayılabilir, kolun iç kısmına yayılabilir.

 

Bu ağrının yanında yüzde beyazlama, dudakların kenarında beyazlık, terleme, bulantı olabilir. Bu gibi durumlarda hemen bir uzman doktora başvurmak gerekir.

Örnek olarak; göğüs ağrısı başladıysa ve ağrı geçmiyorsa mutlaka kalp hastalıklarından şüphelenilmeli. Ağrı durumu ilerlediğinde kalp krizinden ayırt etmek için; dil altı hapı kullanılır. Ardından dil altı hapı alınmasına rağmen ağrı geçmiyorsa, kalp krizi olduğuna karar verilir. Bu duruma yönelik de tedaviye karar verilir. Eğer kişi, doktor kontrolünde değilse ve kalp krizi geçirdiğinden şüpheleniyorsa, en doğru karar acil ambulans sistemiyle en yakın hastaneye ulaşmak olacaktır.

Yaşı büyük olan kişilerin ne sıklıkla muayene olması gerek?

Kalp hastalığından korunmak için düzenli muayeneler çok önemli. Kalp hastalıkları açısından risk grubu ise ikiye ayrılır. Bunları; primer koruma, sekonder koruma olarak karşımıza çıkar. Primer koruma; hiç kalp hastası olmayan insanı kalp hastalığından korumak demektir. Sekonder koruma, ikincil koruma. Bu koruma kalp hastası olduğunu bilen insanları korumaktır. Bu durumda kalp hastalığı ilerlemiş mi, durumu nedir gibi faktörler tespit edilir. İlerlemiş yaştaki kişilerin mutlak surette 45 yaşından sonra, özellikle yüksek risk grubunda olan insanların yılda bir defa kalp tansiyon kontrolünden geçmeleri önemlidir. Yüksek risk grubu denilen hastalar; majör risk faktörleri yani sigara içen, diyabeti olan, obez hastalardır. Ama risk grubu düşükse 2 yılda bir kontrolde yeterlidir. Hasta kalp hastası olduğunu biliyorsa, altı ayda bir kontrol yapılması oldukça önemlidir.

Eğer herhangi bir kalp rahatsızlığınız ya da kalp rahatsızlığı ile ilgili bir şüphe varsa www.visittobetreated.com adresinden ya da whatsapp yoluyla bize ulaşabilirsiniz. Gerekli formu doldurup tetkiklerinizi gönderdikten sonra Türkiye’nin en iyi doktorları ile, bütçenize en uygun tedaviyi almanız mümkün. Uzmanlarımız en kısa zamanda uygun bütçe ile size dönüş yapacaktır.