Hemipleji yani inme vücudun sağ ya da sol tarafinda istemli haraket kaybı ve felç anlamına geliyor. Beyine giden damarların tıknaması ya da kanaması neticesinde beyin hücrelerinin hasar görmesi sonucu oluşan bir hastalık. Belirtileri arasında genellikle vücudun bir yarısında kol ve bacakta güçsüzlük ,uyuşma, konuşma güçlüğü, yutma güçlüğü yer alıyor.

Hemiplejinin Sebepleri Nelerdir?

Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, sigara kullanımı, kalp hastalıkları, yüksek kolesterol gibi faktörler beyin felci gelişiminde etkili olabiliyor.

Hemipleji Tedavisinde Neler Yapılabilir?

Felç geçirdikten sonra ortaya çıkan kayıpların tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon öneriliyor. Hareketsizliğe bağlı eklem tutukluklarının önlenmesi için erken dönemde rehabilitasyon programı başlamalı. Tedavide asıl amaç kişinin kaybettiği yürüme, elini kullanma gibi fonksiyonlarını robotik yürüme ve kol cihazları, çeşitli fizik tedavi cihazları ve uygun egzersiz programları yoluyla beyinde hasar görmemiş hücrelerin harekete geçirilerek bu görevleri yapmalarını sağlamak. Beyin ve omurilik felci tedavisinde havuz içinde ve rehabilitasyon salonlarında terapistlerce uygulanan egzersiz tedavileri yer alıyor. Bunların yanında robotik yürüme ve kol rehabilitasyon cihazları da kullanılabiliyor.

Hemipleji Tanısı Konulan Abdil Bey’in Hikayesi

Evli ve üç çocuk 5 torun sahibi olan Abdil T. bir çiftçi, her şey aylar önce parmaklarının uyuşması ile başladı. Doktora gittiği zaman aldığı haplar sayesinde yaklaşık bir ay boyunca vücudunda başka bir uyuşma hissetmedi. Bir ay sonar tekrar uyuşmanın başlamasıyla doktoru Abdil T.yi bir haftalık kontrole almak istedi ve hastaneye yatırıldı, bu süreçte sağ tarafının tamamen uyuşmaya başladığını söylüyor.

Ailesiyle mutlu ve sağlıklı bir hayat geçiren Abdil Bey’in en büyük hatası doktorların kendisine önerdiği perhizlere uymamak, sürekli çalışmak oldu. Felç, Abdil Bey ve ailesini çok üzmüştü.

Abdil Bey’in hastanede kaldığı sürede doktorlar fizik tedaviye başlamasına karar verdi. Çekilen filmlerde Abdil Bey’in damarlarında tıkanıklık olduğu anlaşıldı. Damar tıkanıklığı tedavisinden sonra Abdil Bey fizik tedaviye başladı. 20 gün sonra yürümeye başladı. Tedavi olduğu hastaneye çok büyük zorluklarla ve psikolojik çöküntüyle gelen Abdil Bey tedaviden sonra çok enerjik hissettiğini, tedaviden önceki sürecin ise hem fiziksel hem psikolojik olarak çok kötü geçtiğini söylüyor.

Modern İnme Tedavisi

Aslında inme tedavisinde kullanılan doğal tedaviler binlerce yıldır insanların uyguladığı ve fayda ettiği yöntemler, fakat doktorlar bunun yanında modern, teknolojik cihazların da kullanılmasını tavsiye ediyor. Diyelim ki doğal tedavilerle hastanın iyileşme ihtimali %70 ise, doğal ve teknolojik yöntemlerin ikisini bir araya getirince bu oran %85’e %90’a çıkabiliyor.

Abdil Bey’in hikayesinden de anlayacağımız üzere halk arasında inme diye adlandırdığımız hemipleji hastalığı herkesin başına gelebilecek, günlük hayatımızı kısıtlayan bir rahatsızlık. Neyse ki modern tıp tedavileriyle ve doğal yöntemlerle inme rahatsızlığı geçiren bir kişi tekrar eski haline kavuşabilir, eskisi gibi hareket edip çalışabilir.

Size ya da bir yakınınıza hemiplejı teşhisi konmuşsa ya da herhangı bir nedenden dolayı fizik tedaviye ihtiyacınız varsa www.visittobetreated.com adresinden bize başvurun. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece “Formu doldurmanız yeterli”.