Türkiye’nin doğal yöntemlerle teknolojik tedavileri bir araya getiren bu merkezde tedavi gören Yusuf Aka’nın hikayesine gelin hep birlikte bakalım.

Beyin damarı tıkanması sonucu inme – felç geçiren Yusuf Aka

Yusuf Aka, 67 yaşında. Beyin damarı tıkanması sonucu felç geçirdi. Ve hastanede tedavi gördü. Mesleği çiftçilik olan Yusuf Bey, tıp merkezinde oğlu Veysel Aka ile birlikte 16 gündür tedavi görüyor.

Uzman ekibimiz Yusuf Bey’in durumunu çok yakından takip ediyor. Tıp merkezlerimizin tedavilerde yakaladığı başarının en büyük nedeni de kişiye özel tedaviler uygulaması.

Hastamız yaklaşık bir ay önce beyin damarlarında tıkanıklık sonucunda sol tarafında felç geçirmiş. On gün nöroloji servisinde tedavi gördükten sonra rehabilitasyon amacıyla bize başvurdu. Yaklaşık üç haftadır merkezimizde tedavi olmakta. İlk bize geldiğinde, oturma dengesi yoktu ve tekerlekli sandalye ile gelmişti. İki kişi tarafından güçlükle tedavi ve muayene masasına yatırdık. Tamamen sol tarafında hareket kaybı mevcuttu.

İnme durumunda kısmi iyileşme hastalığın durumuna göre değişkenlik gösteriyor

Yusuf Bey gibi vak’alarda, tamamen  ya da kısmi iyileşme hastalığın durumuna göre değişkenlik gösteriyor. Yusuf Bey ilk geldiğinde tekerlekli sandalyedeyken, şimdi tek bastonla yürüyebiliyor.

Bu tür vak’alarda başarı oranı hastanın tamamen lezyonun yerine, lezyonun büyüklüğüne, yaşına ve çevresel faktörlere yani ailenin durumuna, sosyokültürel faktörlere ve özellikle de rehabilitasyonun erken başlamasına bağlıdır. Bu da çok önemli bir faktördür. Aynı zamanda hemipleji nedeni ile yani felç nedeni ile hastanın görme fonksiyonları bilişsel yani algılama fonksiyonlarının bozulup bozulmaması da çok etkendir.

Yusuf Aka 16 gün gibi kısa bir sürede büyük ilerleme kaydetti.

Yusuf Bey 16 gün gibi kısa bir sürede büyük ilerleme kaydetti. Burada , tıp merkezimizde uygulanan, doğal tedavi yöntemleri ile teknolojik yöntemlerin birleştirilmesinin etkisi çok büyük. Dünyada bu tür merkezlerin sayısı oldukça az. Bu yüzden de,  dünyanın bir çok ülkesinden hastalar fizik tedavi için  ülkemizi ve tıp merkezlerimizi tercih ediyor.  Çünkü kısa zamanda büyük gelişimler sağlıyor, hastaların normal yaşamlarına dönmesini  hızlandırmayı başarıyoruz.

Yusuf Bey de oldukça iyi bir ilerleme kaydettik. Oturma dengesi geri geldi. Şu anda tek başına tek bir kanedyenle hasta mobilize olabildi. Yani hareketine günlük yaşantısında bir hareket kabiliyetini kazandı. Yusuf Bey ilk geldiğinde konuşma bozukluğu da mevcuttu. Konuşmasında akıcılığı ve bilişsel fonksiyonlarında da zayıflık mevcuttu. Bunlarda hem konuşması düzeldi hem bilişsel fonksiyonlarda ilerleme kaydettik.

Robotik rehabilitasyon fizik tedavi de çok önemli

Robotik rehabilitasyon fizik tedavi de çok önemli bir yer tutuyor. Yusuf Aka’ya hem kol hem de yürüme robotu ile tedavi uygulanıyor.

Dünya sağlık örgütüne göre, dünyada her yıl 15 milyon insan hemipleji yani inme geçiriyor. Fizik  rehabilitasyona erken başlandığı,  doğru sağlık merkezi ve doğru uzmanlar tarafından uygulandığında  hastaların günlük hayatlarına devam edecekleri bir iyileşme sağlanıyor.

Hemipleji inme dediğimiz felçtir

Hemipleji inme dediğimiz felçtir. Vücudunuzun sağ tarafında veya sol tarafında gelişen istemli hareketlerin ortadan kalkmasıdır.

Bu da çoğunlukla dünyada en çok sık karşılaştığımız beyin, damar sinir hastalıklarıdır. En sıkta beyin damarlarında tıkanma veyahut beyin damarlarında kanamalar sonucunda ortaya çıkar.

Hipertansiyon, diyabet, beslenme bozuklukları, kolesterolün yüksek olması, obezite, sigara ve alkol tüketimi hemiplejinin oluşmasını sağlayan en önemli etkenler arasındadır. Daha sağlıklı bir yaşamla, bu hastalığı engellemek mümkündür.

Bu tür hastalar vücudunun herhangi bir yerinde hareket güçlüğü  idrar, büyük abdest kaçırmalar, bilişsel fonksiyonlarında yani algılama, konuşma fonsiyonlarında bozulmalarla kendisini gösterir. Genellikle akut olarak yani ani olarak gelişir. Daha sıklıkla acil servislere başvurur bu hastalar. Nöroloji tarafından da takip olurlar. Daha sonra rehabilitasyon aşamasında bizlere gelirler.

Hemipleji. Felçli hastalara özel rehabilitasyon programları düzenliyoruz. Özel fizyoterapistimiz fizyotepistle özel eklem hareketi açıklığı egzersizleri germe ve güçlendirme egzersizlerini içeren özel egzersiz kombinasyonu hazırlıyoruz. Aynı zamanda elektro terapi  su içi rehabilitasyon ve çamur uygulamalar ve özellikle su içi rehabilitasyonda bire bir olarak hastanın ambulasyonu yani hareketini sağlıyoruz.

Yurt dışından gelen hastalar

Yurt dışından hastalar, fizik tedavi ile gelişim sağlayamayan hastalar da tıp merkezimize gelerek iyileşiyorlar. Ayrıca fizik tedavi uzun bir süreç ve Avrupa, .amerika gibi ülkelerde oldukça pahalı bir tedavi. Oysa Türkiye’de aynı kalitedeki hizmeti yarı yarıya daha az ücret ödeyerek alabiliyorlar.

Mesela yurt dışından gelen hastalarımızın zaman sınırlaması olduğu için daha yoğun tedavi programı yapıyoruz. Daha hızlı bir şekilde daha etkin bir şekilde bir tedavi programı düzenliyoruz.

Yabancı hastalarımızı hava limanından alıp tıp merkezimize getiriyoruz. Aynı zamanda tercüman hizmetlerimizde bulunmaktadır.

Hastalarımıza iklim olarak sıcak bir iklim. Aynı zamanda orman kenarında olan bir rehabilitasyon merkezi ve burada yüksek oksijen seviyesi aynı zamanda hasta refakatçilerinin de tamamen dinlenebileceği moral ve motivasyonun en üst düzeye çıkarabileceği bir ortam sunmaktayız.

Hasta ve hasta yakınları tedavilerden arta kalan zamanlarını en iyi şekilde değerlendirebiliyorlar. İçinde 5 yıldızlı otelin de bulunduğu tatil, tedavi, termal anlayışıyla hizmet veren bir sağlık kuruluşu tıp merkezimiz.

Hemipleji hastaya olduğu kadar hasta yakınlarına da zor zamanlar yaşatan bir hastalık. Yusuf Aka’nın oğlu Veysel bey, tedavi sırasında babasının yanından hiç ayrılmıyor

Veysel Bey, tabii işe gidemiyoruz. Hafta da üç gün dört gün burada bir günümüzü alıyor. Git gel maddi manevi her türlü şekilde etkileniyoruz. Evde de aynı tuvalete götürüp getirme veya egzersiz yaptırmak zorundayız. Annem yaptırıyor, ben eve geldiğim zaman ben yaptırıyorum. Bu şekilde devam ediyoruz. Bir an önce ayağa kalsın diye dua ediyoruz.

Yusuf Bey ve oğlu Veysel Bey, tıp merkezine geleli kısa bir zaman olmasına rağmen, gördükleri tedavilerden ve bu tedaviler sonucu elde ettikleri başarılardan çok memnunlar.

İlk geldiğimizde yürüyemez durumdaydı. Şu anda destek olursak yürüyor. Eğer fizik tedaviye devam edersek düzeleceğini umut ediyoruz. Kolunda da hareket yoktu biraz hareketlenme var artık. Konuşmaları düzgün değildi. Sol tarafının yüzünde felç vardı. O biraz daha düzeldi. Konuşması şu anda iyi. Şu anda bir sıkıntı yok. Eğer bu şekilde devam edersek tedaviye bir sonuç alacağımızı umuyorum.

Eğer size ya da bir yakınınıza fizik tedavi teşhisi konulduysa,

Eğer sizin ya da bir yakınınızın fizik tedaviye ihtiyacı varsa ve teşhisi konulduysa, gördüğünüz tedavilerden bir sonuç alamıyorsanız, vakit kaybetmeden http://www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın ve bu son teknoloji ile tedavi olun. Uzmanlarımız en kısa zamanda sizinle iletişim kurarak uygun bir bütçe ile tedavi planlaması sunacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ” Formu doldurmanız yeterli” .