Beyninde kan pıhtısı atması sonucu sağ tarafında inme yaşayan Yasemin gezer’in hikayesi var sırada. İki çocuk annesi Yasemin Hanım’ın hastalığına ve tedavisine gelin yakından bakalım.

Çok genç yaşta inme geçiren Yasemin Hanım

Yasemin gezer, 41 yaşında. Geçirdiği rahatsızlık sonrasında sağ tarafında  hemipleji yani inme meydana geldi. Çok genç yaşta inme geçiren Yasemin Hanım’ın eşine yaşadığı bu hastalığı nasıl fark ettiğini sorduk.

Şahin bey eşinizin hastalığı ile ilgili neler yaşadınız?

Eşim pıhtılaşma bozukluğundan kaynaklı felç geçirdi. Ondan dolayı sağ tarafı felç oldu. Aynı zamanda konuşmasını da etkiledi.  Şu an tam konuşamıyor fakat sağ tarafı yavaş yavaş artık iyileşmeye başladı. Tedaviye devam ediyoruz

Peki hastalığının hayatınıza ne tür etkisi oldu?

Tabi  bu rahatsızlık bizi aile olarak çok etkiledi. Yani psikolojik olarak etkiledi. Tabi bu rahatsızlıkta sabırlı olmak gerekiyor ve biz artık ailecek sabırlı olmayı öğrendik. Bu şekilde bu rahatsızlığı yenmeye çalışıyoruz.

Yasemin Hanım ve eşi hastalığın ilk günlerinden itibaren çeşitli merkezlerde tedavi gördü. O tedavilerle belli bir iyileşme sağlasa da, yetinmediler, daha iyisi için araştırmaya başladılar.

Birçok tedavi merkezi gezdik

Yoğun bakımdan çıktıktan sonra nörobilim diye fizik tedavi üzerine çalışan bir kurum vardı. Orada 3 aylık bir tedavi aldık. Sonrasında Pamukkale üniversitesi hastanesi vardı. Orada da 30 seans bir tedavi aldık. Sonra sizin sağlık merkezinizle tanıştık. Tıp merkezinizde robotik tedavi olduğu için seçtik. Bu seçimde internetten yaptığımız araştırmalar ve hasta tavsiyeleri de tercihimizde etkili oldu. Gelip görelim istedik ve robotik tedaviye girdik. Sonrasında havuza ve sonra çamur terapisine girdik. Biz bunların bu tedavilerin sonucunda çok iyi bir bir iyileşme sağladığımızı düşünüyorum. Bundan sonrada devam ettirmeyi düşünüyoruz.

Havuz, çamur, yürüme robotu ve birebir fizik tedavi gören Yasemin hanım ve eşi Şahin bey, tıp merkezimize gelmekle doğru kararı verdiklerini düşünüyorlar.

Tıp merkezinize gelmekten mutluyuz.

Tıp merkezinize gelmekten mutluyuz. Buradaki personeller güler yüzlü yani çok iyi davranıyorlar ve tedaviden memnunuz bu şekilde devam etmesini istiyoruz. İnşallah hayırlısı olur diye düşünüyorum.

10 günde bir düzenli olarak Yasemin Hanım muayene ediliyor. Gelişmeleri yakından takip edip, fizik tedaviye yön veriyor.  Yasemin hanım, tek başına ayakta durabiliyor. Tıp merkezine geldiğinde ayakta durma sırasında denge problemi yaşıyordu. Fizik tedavi  bunun üzerine kuruldu.

Doktor Bey Yasemin Hanımın hastalığı hangi aşamadaydı?

Yasemin hanım bize müracaat ettiğinde sağ hemipleji teşhisi vardı. Beynine pıhtı atması sonucunda sağ tarafında, kolunda, bacağında güçsüzlük vardı. Fakat Yasemin Hanım bize geldiğinde de aslında pek çok sorunu halletmişti. Kolunu ve bacağını kullanabiliyordu. Bağımsız bir şekilde yürüyebiliyordu. Yalnız yürürken bir takım denge sorunları, içe basma gibi birtakım problemleri vardı. Biz kendisine buna yönelik bir tedavi programına başladık.

Tıp merkezimiz 2500 yıldır kullanılan doğal su ve çamur tedavisiyle robotik tedaviyi birleştiren ve dünyada sayısı çok az olan bir fizik tedavi merkezlerinden biri.  Vak’alarda sağladıkları başarılarla dünyanın bir çok ülkesinden hastaları tedavi ediyorlar.

Doktor Bey Yasemin Hanım’ın aldığı tedavi nedir?

Yasemin Hanım’a havuz içerisinde bire bir fizyoterapist yine egzersiz salonunda birebir fizyoterapist, yürüyüş robotunda robotik yürüme tedavisi kol ve bacağına doğal çamur tedavisi tıbbi masaj tedavisi ve ince becerilerine yönelik rekreatif tedaviden oluşan bir tedavi programı uyguluyoruz. Burada Yasemin Hanım’a denge ve koordinasyon çalışmaları, kas güçlendirme, eklem hareket açıklığı çalışmaları ve yürüme çalışmalarından oluşan bir tedavi programı uygulamaktayız.

Doktor Bey bu tedavide hedefiniz nedir?

Yasemin Hanım bağımsız bir şekilde yürüyebiliyor. Kolunu bir miktar kullanabiliyor. Yasemin Hanım’daki temel amacımız  yürüyüşünü daha düzgün bir hale getirmek, normale en yakın hale getirmek. 2. amacımızda o azalmış olan, el ince becerilerini arttırmak. Böylece olabildiğince normal yaşama geri dönmesini sağlamak ve fonksiyonel olarak en üst seviyeye ulaştırmaktır.

Doktorumuz, Yasemin Hanım’ın normal yaşama döneceğine inanıyor. Bu tür vak’alar çok zorlu, iyileşme süreci çok uzun vak’alar. Ancak hem Yasemin Hanım’ın gayreti, hem de tıp merkezimizin farkı ile Yasemin Hanım bir an önce işine, evine, ailesine kavuşacak.

Doktor Bey tıp merkezimizi diğer merkezlerden farklı kılan nedir?

Tıp merkezimiz 2000-2500 senedir yapılan tedavileri teknolojinin en ileri aşamasındaki cihazlarla buluşturan bir merkez. Yani biz burada hastanın hastalığına göre, yeri geliyor kaplıca tedavisi kullanıyoruz. Yeri geliyor işte çamur masajı gibi hani etkinliği binlerce yıldır uygulanarak kanıtlanmış tedavilerin yanında en ileri teknolojik tedavi robotlarını da kullanıyoruz. Yürüyüş robotu, kol robotu, bel boyun hastalığında kullandığımız bel boyun gibi robotları da tedaviye ilave ediyoruz.

Hidroterapi, havuz tedavisinde uzmanlaşmış bir kadromuz var

Böylelikle bunların tek tek uygulanmasıyla elde edilen etkiden çok daha fazla bir etki elde etmiş oluyoruz. Burada aynı zamanda yıllardır hidroterapi yani havuz tedavisinde uzmanlaşmış bir kadromuz var. Ve havuz içerisinde yapılan egzersizler karada yapılan egzersizlere göre özellikle güçlenme ve denge konularında çok daha faydalı olabilmektedir. Biz bunları uygun olan her hastamıza uyguluyoruz. Bunlar tabi bizim tedavi etkinliğimizi arttırıyor ve tedavinin süresini kısaltmış oluyor.

Tıp merkezimiz yurt dışından gelen hastaların her türlü organizasyonunu yapıyor, tercümanlar eşliğinde hava alanından alıp, 18 000 metrekare alan içindeki komplekste 5 yıldızlı otele yerleşimlerini sağlıyoruz. Hastalar tedavi dışında kalan zamanlarını çevredeki tarihi ve turistik yerleri görerek geçiriyorlar.

Ortadoğu’dan gelen hastalarımızla kültürlerimiz birbirlerine yakın

Aynı zamanda özellikle Ortadoğu’dan gelen hastalarımızla kültürlerimiz birbirlerine yakın olduğundan ne yeme içme konusunda nede diğer sosyal hayat konusunda burada hiçbir yabancılık çekmiyorlar. Çünkü biz zaten binlerce yıl beraber yaşamış insanlarız. Dolayısıyla da burası onların kültürüne de çok yakın.

Aynı zamanda hastalarımız gelip buralarda istedikleri gibi gezip alışverişlerini de yapabiliyorlar. Hani hem tedavi oluyorlar çokta iyi bir tedavi görüyorlar. Bunun yanında tatilde yapıyorlar bu onların moral motivasyonlarını yanındaki refakatçilerin sıkılmamasını da sağlamış oluyor. Ki bu nedenlerle de hastaların tıp merkezimizi tercih etmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Yasemin hanım aldığınız tedaviler nedir?

İlk geldiğimiz zaman önce robotik tedaviye giriyoruz. Orada yaklaşık 40 dakika tedavi görüyoruz. Sonrasında masaj bölümüne geçiyoruz. Masajımız oluyor ve sonra birebir tedavi alıyoruz. O da yaklaşık 40 dakika falan sürüyor. Sonrasında havuz tedavimiz başlıyor o da yarım saat süremizi alıyor. Havuzdan sonrada çamura giriyoruz, çamurda 20 dakika falan sürüyor ve sonrasında günümüzü bitiriyoruz.

Yaşadıkları tüm zorluklara rağmen Yasemin hanım ve eşi umudunu hiç kaybetmeden, düzenli bir şekilde tedavilere devam ediyorlar. Tıp merkezi’ne geldikten sonra yaşadıkları gelişim onları çok mutlu ediyor.

Şahin Bey, buraya geldikten sonra eşimdeki değişiklikler biz ayağımız için gelmiştik. Robotik tedavi için robotik tedaviye girmeden önce ayağımızda sıkıntı vardı. Ama şu an 15 seans falan aldık, robotik tedavide şu an ayağımızda daha düzgün yürüme gerçekleşti. İnşallah bundan sonrada daha da iyiye gideceğimize inanıyoruz.

Peki tedavinin sonunda ne umuyorsunuz?

Tedaviler sonucunda eski günlerimize dönmeyi planlıyoruz ama tabi bu biraz sabır işi. Bunun için sabırlı olmak gerekiyor. Eski güzel günlerimize inşallah döneceğiz ve o günleri yaşayacağız. Biz tekrardan bunu umut ediyoruz.

Peki yasemin hanımın hastalığı gibi olan hastalara ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Bu tür rahatsızlık geçiren hastaların daha moralli daha sabırlı daha gayretli olmaları gerekiyor. Hiçbir zaman ümitlerini kaybetmemeleri gerekiyor ve çok çalışmak gerekiyor bol bol çalışmak gerekiyor.

Fizik tedavisinde robotik tedavinin avantajları nedir?

Robotik rehabilitasyon Yasemin hanımın en çok faydalandığı tedavi modelitelerimizden bir tanesi oldu. Yasemin hanım kliniğimize geldiğinde birçok bu hastalığı yaşayana göre iyi bir seviyedeydi. Kendi başına yürüyebiliyor ve birçok işini görebiliyordu. Ancak yürümesinde bir aksama mevcuttu. Biz tedavi öncesinde yaptığımız yürüme analizlerinin içerisinde gördük ki Yasemin hanım kullanmadığı tarafını yüzde 30 ağırlık verirken yüzde 70 lik kısmını sağlam taraf alıyordu. Buradaki robotik rehabilitasyon programlarıyla şu anda yüzde 55 gibi bir rakama ulaştık. Yani robotik rehabilitasyonla bizim kazandığımız şey daha simetrik yürümesi ve ağırlık aktarmasını hemen hemen eşitlemek oldu.

Tıp merkezimizde tüm hastalar tedavilerde birebir çalışıyor, kişiye özel yöntemlerle iyileşme sağlıyorlar.

Terapiste sorduk; Yasemin hanımın tedavisi bittiğinde ne umuyorsunuz?

Yasemin Hanımın şu anki görüntüsü aslında bizi yanıltmasın. Hemipleji dediğimiz klinik tabloda genelde bireyler bir tarafını hiç kullanamadıklarından bize gelirler. Yasemin hanım bizde almış olduğu iyi tedavi neticesinde şu an tek başına hareket edebiliyor, tek başına birçok işini görebiliyor ve şu an geldiğimiz tablo aslında birçok hastanın hayal ettiği yer. Ancak tabi bizim için hedefler son bulmuyor. Hedefimiz hastanın her iki tarafının eşit seviyede kullanması ve günlük yaşam aktivitelerinde tamamen bağımsız olmasıdır.

Türkiye’de faaliyet gösteren tıp merkezlerimiz içinde 5 yıldızlı otelinde bulunduğu tesisler olup, sadece fiziksel olarak değil, hasta ve hasta yakınlarına moral desteği de veriyor.

Terapiste sorduk; tıp merkezimizi diğer sağlık merkezlerinden farklı kılan nedir?

Hemipleji gibi vak’alarda ön plana çıktığı birkaç tane nokta var. Bunlardan birincisi robotik rehabilitasyon Yasemin hanımda da gördüğümüz gibi robotik rehabilitasyon erken dönemde hastaların ambilasyonu için çok önemli. Onun haricinde hastaların doğru yürümeyi kazanmaları ve eşit ağırlık aktarmasını öğrenmek için çok önemli bir yere sahip. Bunun dışında havuz tedavisi hastalarımızın yine erken dönemde yüklerini kazanaraktan ağırlıklarını alaraktan daha rahat bir şekilde hareket etmelerini sağlarken ilerleyen dönemlerdeyse daha ağırlık vererekten çalışmamızı sağlıyor.

Bunların yanında hemipleji gibi vakalarda bu tarz kronik hastalıklarda genellikle depresyon görülmektedir ki bu doğada tatil ortamına gelen hastalarımız daha da rahat çalışmaktalar ve bu depresyon havasından çıkmaktalar. Bütün bunlarla beraber tıp merkezimizde bütün personel, alanlarında uzman iyi eğitim almış personellerdir. Bu gibi iyi imkanları emin uzman ekipler kullandığı zamanda tedavilerimizden çok iyi sonuçlar elde etmekteyiz.

Eğer siz veya bir yakınınız inme rahatsızlığı yaşadıysa

Eğer siz veya bir yakınınız inme rahatsızlığı yaşadıysa ve bütün kurallara uyduğunuz halde sağlığınıza kavuşamadıysanız, bu hastalıktan kurtulmak ve tedavi olmak isterseniz sizlere en doğru merkezi bulmamız için www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Uzmanlarımız uygun bütçe ve tedavi planlaması ile size dönüş yapacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.