Ağız ve diş sağlığı konusunda sizi sıkça bilgilendiriyoruz. Çünkü erken teşhis ve tedavi ile  ömür boyu sağlıklı dişlerinizin olması çok önemli. İmplant tedavisi ile ilgili merak ettiğiniz bilgileri sizinle paylaşıyoruz.

Diş sorunları, ülkemizde en yaygın rahatsızlıklardandır. Kötü ekoloji, yetersiz beslenme, hatta stresli durumlar dişleri olumsuz yönde etkileyebilir. Ve eğer diş doktoruna zamanında gitmezseniz, en kötü olasılık, bakımı yapılmayan dişin en sonunda, çekilmesi gerektiğidir.

Dişleri orijinal haline getirmek için ne yapılmalı?

En basit ve belki de etkili araç, implantın yerleştirilmesidir. Dışa doğru doğal bir dişe benziyor ve yemek sırasında çene sistemindeki yüke dayanabiliyor.

Bir implant nedir?

İmplant, bir dişin (seramikten veya porselenden yapılmış) bir yapay kronunun tutturulduğu titanyum vida şeklindedir. Genellikle implantlar implante edilir ve çıkarılabilir protezlerin takılması içindir.

İmplantlar farklı şekil ve boyutlarda gelir, uzunluk olarak, uzunluk 8 ila 19 mm arasında değişir ve çap 3,5 ila 5 mm arasında olabilir. Standart implant iki parçadan oluşur: Dişin kökünü doğrudan alan bir titanyum desteği ve dayanağa tutturulmuş bir seramik-metal taç – sakız seviyesinin üzerine yerleştirilmiş özel bir bağlantı. Tek bir dişin tek bir implantla değiştirilmesi tavsiye edilir.

İmplantasyon prosedürü için herhangi bir kontraendikasyon var mı?

Prosedür, enfarktüs sonrası dönemde (altı aya kadar), kan ve iç organların ciddi hastalıkları olan kişilere uygulanamaz. Ayrıca hamile kadınlarında en azından doğum yapana kadar uzak durmasını tavsiye ederiz. Bazı kötü alışkanlıkları olanlarında (uyuşturucu bağımlılığı, sigara içme, alkolizm) dikkat etmesi gerekmektedir. İmplant kurulum prosedüründen önce, tüm riskleri belirlemek için diş hekimine danışmak ve doğru karar vermek gerekmektedir.

İmplantasyon prosedürü sırasında komplikasyonlar ortaya çıkabilir mi?

Bütün riskleri en aza indirmek için ön araştırmanın yapılması gerekmektedir. Dento-çene sisteminin tüm anatomik özellikleri hakkında bir fikir edinmek gerekir. İmplantı doğru yerleştirmeyi sağlayan bir x-ışını veya CT taraması yaptırmak faydalıdır. Eğer çalışmalar yapılmadıysa, büyük arterlere veya sinir uçlarına dokunulması muhtemeldir, bu da bazı yüz kaslarında kanama veya uyuşukluğa neden olabilir.

Ayrıca, implant yerleştirme prosedürünü gerçekleştiren bir uzmanın önerilerini kesinlikle takip etmek gerekir. Hasta tavsiyelere dikkat etmiyorsa, kendini sigara veya alkolde sınırlandırmıyorsa, implantın intraosteal bölümlerini kırmak olasıdır, bu da inflamasyona ve sonrasında implant kaybına yol açar.

İmplant diş çekildikten hemen sonra koyulabilir mi?

Kural olarak, bu soruya tedaviyi gerçekleştiren uzman doktor tarafından cevap verilir. Kemik dokusu implantı stabilize etmek için yeterli ise, o zaman prosedür yakın gelecekte gerçekleştirilebilir. Kemik dokusu yeterli değilse (örneğin, kistin gelişimi nedeniyle diş çıkarılırsa), başlangıç ​​için kemik plastiği ameliyatı yapmak gerekir – kemik-plastik materyaller veya kemik oluşturmaya izin veren kemik kırıntısı olan titanyum örgü kullanılır.

Birden fazla implantın aynı anda kurulması mümkün mü?

Evet, kurulabilir. Ancak, oldukça basit olmasına rağmen, implantları yükleme prosedürü vücudunuzu olumsuz etkileyebilecek bir işlem olduğunu unutmayın. Bu nedenle, çoğu kez implantlar hastanın vücudunu aşırı yüklemeyecek şekilde birer birer yüklenir.

Herhangi bir yaş kısıtlaması var mı? Kimler implant diş adayıdır?

İmplant diş, doğal olarak çene kemiğinin kalitesi ve miktarıyla doğrudan ilgilidir. Bu sebeple implant, kemik gelişimini tamamlamış olan ve diş problemi olan kimselere yapılmaktadır. Kemik gelişimi ise kızlarda 15-16 yaşı ve sonrası iken erkekler de 17-18 yaşı ve sonrasında tamamlanmaktadır. İmplant tedavisi kemik gelişimine bağlıdır. Yaş sınırlandırılması olarak alt yaş sınırı olmakla beraber implant uygulamasının üst yaş sınırı olarak mevcut bir sınırı bulunmamaktadır. Bununla birlikte çok ileri ki yaştaki hastalara yapılabilmesi mümkündür.

Genel olarak sağlık durumu iyi olan ve çene kemiğinde yeterli kemik bulunan herkese implant tedavisi yapılabilir. İleri yaştaki hastalara implant tedavisi uygulamakta herhangi bir sakınca yoktur. Tek dezavantajı bu yaşlarda veya daha önce ortaya çıkabilecek sistematik rahatsızlıkların bazı durumlarda implant tedavisisini güçleştirebilmesidir.

İmplantların yerleştirilmesi prosedürü ne kadar acı verici?

Prosedür lokal anestezi altında yapıldığı için, implant yerleşimi hasta için tamamen ağrısızdır.

İmplant reddi mümkün mü?

İmplantta, insan dokuları titanyum ile uyumludur, bu da reddedilmenin neredeyse imkansız olduğu anlamına gelir. Prosedür doğru bir şekilde gerçekleştirilirse, operasyon için uygun hazırlık sağlandıysa ve daha sonra hasta tüm doktor tavsiyelerine uyduysa, implantın reddedilmesi mümkün olmayacaktır.

İmplant diş sağlığı konusunda bir mucize

İmplant diş sağlığı konusunda bir mucize, bir devrim olarak kabul ediliyor. Ancak bu tedavide doğru kliniği bulmak çok önemlidir. Her şeyden önemlisi ağzınız için kullanılan implantların kaliteli olmasıdır. Tabii ki uygulanan operasyonun uzman ellerde yapılması da çok önemlidir.

Bir kliniğin en önemli özelliği, kullandıkları malzemenin kalitesidir. İmplantlar İtalya’da özel olarak yaptırılıyor. Eğer yeterli kemik yoksa dünyada çok az ülkede uygulanan box teknik yöntemiyle çene kemiği oluşumu sağlanıyor.

İmplant eksik diş olan yerlerde yapılır ve uygulanabilir.

Yurtdışından birçok hasta diş tedavisi için Türkiye’yi tercih ediyor. Çünkü gelişmiş ülkelerde ağız ve diş tedavisi ülkemize göre çok daha pahalı. Oysa Türkiye’de neredeyse yarı yarıya daha düşük fiyatlara aynı kalitede hizmet alabiliyor hastalar.

Eğer siz veya bir yakınız implant tedavisi kararı aldıysanız

Eğer siz veya bir yakınız implant tedavisi kararı aldıysanız size en doğru merkezi bulmamız için www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Uzmanlarımız uygun bütçe ve tedavi planlaması ile size dönüş yapacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.”