Uzmanlar implantı yapay bir organ olarak tanımlıyor. Kusurlu diş köklerinin yerine yerleştirilen implant denen vidamsı eklentiler diş doktorları tarafında sıkça kullanılıyor.

İmplantın yapısı nasıldır?

İmplant; eksik dişlerin yerine konması amacıyla, çene içerisine yerleştirilen çoğunlukla vida şeklindeki yapay bir diş kökü olarak tanımlanıyor. Titanyumdan ya da zirkonyumdan yapılıyor. Diş kökü boyutunda ve vida şeklinde oluyor.

Yapay diş kökü uygulaması nasıl yapılıyor?

Ağızda kemiğin içine implantın oturacağı bir yuva hazırlanıyor. Sonrasında bu yuvanın içine planlanan yapay kök oturtuluyor.

Uygulama cerrahi yöntemlerle gerçekleştiriliyor. Genellikle 2 tip cerrahi yöntem kullanılıyor. Bir tanesinde hastanın yumuşak dokusu kesilip açılıyor, uygulama yapılıyor ve ameliyat bitiminde ise uygulama yapılan yer dikişle kapatılıyor. Bu yönteme klasik yöntem de deniyor. Diğer yöntemde ise hiçbir cerrahi kesi yapılmıyor ve dikiş atılmıyor. Çoğunlukla çekilmiş dişlerin yerine hemen implant konuluyor.

İmplant uygulaması ağrılı mıdır?

Genellikle uygulama ağrısız geçiyor. Hastalar rahatsızlık çekmiyor. Bazı özel durumlarda hastanın konforu için genel anestezi altında da implant uygulaması gerçekleşebiliyor.

İmplantların ömrü ne kadardır?

İmplantların ömrü için bir süre verilmiyor. Bir kere protez ağız dokularına entegre olup, kişi bu implantı kullanmaya başladıktan sonra artık bu eklenti kişinin kendi diş kökü gibi oluyor. Bu yüzden ömür boyu kullanım bile olabiliyor.

İmplantın ömrü; implantın kalitesine ve kişinin diş ve ağız sağlığına gösterdiği özene paralel olarak uzuyor. Yani iyi bir markanın iyi bir implantını kullanmak implant ömrünün uzun olmasında önemli etken oluyor. Doğru tedavi planlaması da protezin ömrünü uzatıyor. Ayrıca iyi bir cerrahın doğru şekilde implantı yerleştirmesi gerekiyor.

Özel uygulamalar

İmplant tedavisi sayesinde hastanın kendi dişlerine dokunulmadan, sadece eksik dişler restore edilebiliyor. Bu önemli bir avantaj olarak görülüyor. Bunun dışında dişsiz ağızlarda sadece damaktan destek alınarak yapılan iri ve hantal protezler yerine 4 implant üzerine veya kemik durumuna göre daha çok sayıdaki implantlar ile hastanın kendi dişi gibi kullanabileceği estetik ve kullanışlı sistemler ağız içine kurulabiliyor.

Ameliyat sonrasında ne zaman normal hayata dönülüyor?

Çok nadir, ileri cerrahinin uygulandığı, genel anestezi yapılan yöntemlerde hasta 1-2 gün istirahat ediyor. Ancak vakaların %90’nında implant uygulamasından sonra kişiler ertesi gün normal hayatına dönebiliyor.

İmplantın takılmasından sonra dikkat edilmesi gerekenler

Tedaviden sonraki 2 gün ağız bakımının iyi yapılması öneriliyor. Ayrıca ağızda basınç yaratacak tükürme, çalkalama gibi eylemlerden de uzak durmak gerekiyor.

 

Eksik veya sorunlu dişlerin yerine sağlıklı dişlerin eklenmesi için kullanılan yapay diş köklerine implant deniyor. İmplantlar sayesinde birçok diş sorunu çözülebiliyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.