Sağlıklı  dişler ve etkileyici bir gülüşe sahip olmak kadın erkek herkesin hayali…  İmplant tedavisi diş sağlığı için devrim niteliğinde bir buluş. Uzun yıllardır yapılıyor ve sürekli gelişim halinde. Diş estetiğinde de sıkça başvurulan yöntemlerden biri.  İmplant tedavisi ile tamamen doğal görünen ve doğal diş işlevine sahip olan sabit dişlere kavuşmak mümkün.

İmplant tedavisi nedir?

İmplant; eksik dişlerin yerine getirilmesi tedavisidir. Günümüzde en çok tercih edilen ve başarı oranları yüzde yüze yakın olan implant tedavisi doğal diş görünümündedir. İmplant tedavisi, çene içerisine uygulanan genellikle vida şeklindeki yapay bir diş kökü aslında. İmplant tedavisinde uygulanan kök, titanyum malzemeden üretilir. Çene kemiği titanyumu vücudun bir parçası olarak algılar. Herhangi bir alerjik reaksiyona yol açmaz. İmplantlar çoğunlukla titanyumdan üretilir ve implantların yüksek doku uyumu sayesinde başarı oranı neredeyse yüzde yüzdür. Diş hekimliğinde çok yaygın kullanıma sahiptir. Bu sayede de diş eksikliklerinden, hiç dişi olmayan hastalara kadar, çok geniş bir yelpazede uygulanabilir. İmplant tedavisi, çevrede bulunan sağlıklıklı dişlere hiç müdahale edilmeden yapılır. Çiğneme hissi, tıpkı doğal dişlerde olduğu gibidir. Hasta istediğini yiyebilir, ısırabilir ya da çiğneyebilir.

İmplant tedavisinde çiğneme hissinin tamamen doğal diş gibi olması, çevre dişlere zarar verilmemesi, implant tedavisini günümüzün en önemli tedavi yöntemlerinden biri haline getirmiştir.

İmplant uygulaması nasıl yapılmaktadır?

İmplant tedavisi, genel olarak iki aşamada yapılıyor. İleri cerrahi uygulamalar gerektirmeyen implant tedavisi, lokal anestezi altında yapılıyor. İlk olarak implant uygulanacak alana lokal anestezi yapılıyor. Ardından diş eti kaldırılıyor. Bu işlemler sırasında hasta herhangi bir acı ya da ağrı duymuyor. Daha önceden hekim tarafından belirlenmiş olan kemik kalınlığı ve yüksekliğine uygun olarak implant için kemikte yer hazırlanır ve daha sonra implant ilgili alana yerleştiriliyor. İmplant tedavisinin ikinci aşamasında, implantın kemik ile kaynaşması için kemiğin durumuna ve uygulanan çeneye göre belli bir süre beklenir. Daha sonra ise üzeri kapalı olan implantın üzeri açılır. Daha sonra dişi taklit eden kısım uygulanır ve protez işlemlerine başlanır.

Kimler implant yaptırabilir?

İmplant, diş eksikliği olan herkes için uygun bir yöntem. Bir ya da daha fazla dişini çeşitli sebeplerle kaybetmiş olan kişiler için implant tedavisi ile, sabit ve tamamen doğal görünen dişlere sahip olmak mümkün. İmplant, yeterli çene kemiğine sahip olmayan kişilere bile uygulanabiliyor. Önce, yeterli çene kemiği olmayan kişilere gerekli kemik desteği sağlanır, daha sonra da implant uygulanır. İmplant yaptırmak isteyen hastanı diyabet (şeker hastalığı) ya da sistemik hastalıklara sahip olması durumunda doktor kontrolünde olduğu sürece implant uygulanabilir. Gene gülüş tasarımında bu konu da oldukça önemlidir. Dişlerde bir sorun varsa ve bu durum tedaviyle çözülemiyorsa, örnek olarak büyük ve ciddi çürükler varsa ve diş etinin altına kadar gidiyorsa, diş sallanıyorsa, periyadontal olarak kötü durumdaysa, bu diş çekilmelidir. Bu sayede implant yapılması için yer açılır. İmplant uygulandıktan sonra üzerine estetik bir porselen krom yapılabilir. Bu yöntem de gülüş estetiğini düzeltmek için uygundur.

İmpşant ne zaman uygulanır?

Diş eksikliği olan hastalar, hem işlevsel hem de estetik açıdan birçok sorun yaşar. Diş eksikliği olduğu durumlarda, ister tek diş eksikliği ister dah fazla diş eksikliklerinde çiğneme ve konuşma zorlukları ortaya çıkar. Diş kaybı, kapanış sorunlarına yol açıyor ve çene ekleminde daha ciddi problemler oluşmasına sebep oluyor. Bunun dışında meydana gelen estetik sorunlar sebebiyle hasta güven sorunları yaşıyor.

İmplant tedavisi, günümüzde diş tedavilerinde devrim niteliğindedir. İmplant tedavileri; dişlerini periodontal hastalık, çürük, travma ya da farklı bir sebeple kaybetmiş kişilerde iyi bir ağız sağlığı için en ideal yöntemdir.

Dişlerin eksik olduğu alanlarda, zaman içinde çene kemiği erimesi ortaya çıkar. Diş çekiminden sonra implantın uygulaması sayesinde, bu erime miktarı önlenir. Çevre dişlerden destek alınmaz implant tedavisinde. Bu sayede köprü ya da diğer yöntemlere göre daha koruyucu bir uygulama olarak karşımıza çıkar.

İmplant operasyonu sırasında ağrı duyar mıyım?

Hastanın ağrı duymaması için diş çekimi sırasında lokal anestezi kullanmak yeterli oluyor. Bazı tıbbi gereklilikler ve bazen de hastanın isteği doğrultusunda, bilinçli sedasyon yapılabilir. Bununla beraber cerrahi işlemlerden korkan hastalar için genel anestezi de uygulanabiliyor. İmplant tedavisi bittikten yani tamamlandıktan sonra ise hastanın iyileşme dönemini daha rahat geçirmek için hekim tarafından uygun ağrı kesiciler önerilir. Bu sayede hastalar ne implant tedavisinde ne de iyileşme döneminde herhangi bir ağrı duymadan süreci kolayca atlatabiliyor. Tedavi sonunda hasta yüzde yüz doğal görünen dişlere sahip oluyor.

Gülüş tasarımı pahalı mı?

Gülüş tasarımı ya da implant maliyetli bir tedavi değil. Hele hele dünyadaki gelişmiş ülkelere göre Türkiye’de bu işlemin çok uygun fiyatlara yapıldığı düşünülürse, bir tatil ya da bir iş ziyareti sırasında ucuz, kaliteli ve hızlı şekilde yaptırılabilir. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.