İmplant uygulaması, diş eksikliklerinin tedavisinde bilinen en iyi ve en modern tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Yeni ve teknolojik materyaller sayesinde implant uygulamaları çok daha kolay, ağrısız ve hızlı bir şekilde yapılabiliyor.

İmplant nedir?

İmplant sorunlu dişlerin yerine yenisinin konması gerektiğinde uygulanan yapay diş kökü işlemi olarak tanımlanıyor. Vidamsı diş kökü farklı materyallerden yapılabiliyor. İmplantların yapılabilmesi için kişinin çene kemiğinin ve diş etlerinin sağlam olması gerekiyor.

Yapay diş kökü uygulaması herkese yapılır mı?

Uygulama kemik gelişimi tam olan her yaştan kişiye uygulanabiliyor. Tansiyon, kalp rahatsızlığı veya şeker gibi hastalıkları olanlarda ise gerekli önlemler alındıktan sonra implant yapılabiliyor. Ayrıca hamileler, sigara ve alkol kullananlar, baş-boyun kısmında radyoterapi tedavisi görmüş kişiler, bazı ilaçları uzun süre kullanmış olanlar da implant uygulaması yapılması riskli görülen gruplar arasında bulunuyor.

Uygulama süresi ne kadardır?

Yapay diş kökü hazırlanması için öncelikle detaylı görüntüleme tetkiklerine başvuruluyor. İmplant uygulaması muayene ardından aynı gün içerisinde yapılabiliyor. İmplant üzerine koyulacak kuron ise 3-6 ay gibi bir süreden sonra yerleştirilebiliyor. Bu sürede geçici dişler ile kişi hayatına devam ediyor.

Uygulama nasıl yapılır?

Bu cerrahi bir işlem olduğu için dikişli bir işlem gerçekleştiriliyor. Ancak vakanın durumuna göre dikişsiz yöntemler de hekim kararına göre uygulanabiliyor.

Eğer cerrahi yöntemle diş kökü nakli yapılacaksa lokal anesteziyle işlem gerçekleştiriliyor. Bu yüzden işlem esnasında ağrı olmuyor. Lazerli uygulamalarda uygulama sonrasında minimum seviyede ağrı ve şişme oluyor. İşlemler sonrası olan ağrılar ağrı kesiciler ile engellenebiliyor.

İmplant sonrası yapılması gerekenler

Uygulamadan hemen sonra eğer çok kapsamlı bir tedavi yapılmadıysa kişi ertesi gün normal hayatına dönebiliyor. İşlemden sonra birkaç gün çok sıcak şeyler yiyip içmemek gerekiyor. Doktorlar yumuşak gıdaların tüketilmesini öneriyor. Yaralar iyileştikten sonra da tüm kısıtlamalar ortadan kalkıyor.

İmplant ve üzerine yapılan diş uygulaması kişi ağız bakımına özen gösterdiği sürece hayat boyu kullanılabiliyor. İmplantı, yeni takılan dişleri ve elbette tüm ağzı koruyabilmek adına günde 3 kere dişlerin fırçalanması öneriliyor. Buna ek olarak diş ipi ve arayüz fırçası kullanmak da ağız bakımına destek oluyor. Ek yöntemler sayesinde ağızdaki bakterilerden kurtarmak kolaylaşıyor. Gargara da ağız içi hijyenine katkı sağlayan bir bakım yöntemi olarak tercih edilebiliyor.

İmplantlar alerji yapar mı?

İmplantlar uzun süren araştırmalar sonucu vücuda en uyumlu olacak malzemelerle üretiliyor. Bu yüzden de alerji yapma ihtimali çok düşük oluyor. İmplantlar bilinen bir yan etkisi bulunmuyor. Vücudun yapay diş kökünü kabul etmemesi gibi bir durum da söz konusu olmuyor.

Sorunlu her diş için bir implant şart mı?

İyi bir kemik dokusu varsa doktorlar genelde kaybedilen dişlerine yerine implant uygulaması yapmayı tercih ediyor. Eğer köprü protezi uygulanacaksa bazen iki implant uygulaması da yapılabiliyor. Kaç implant yapılacağına muayeneden sonra karar veriliyor.

Damak protezi olan kişilere implant uygulaması yapılabilir mi?

Kemik dokusu sağlıklı olduktan sonra kişinin hiç dişi olmasa bile implant uygulaması yapılabiliyor. Böylece damak protezinden kurtulma şansı doğuyor. Hatta kemik dokusu sağlıklı olmasa dahi bu problem de box tekniğiyle halledilebiliyor. Sabit veya hareketli implant destekli protezler sayesinde oynama ve mide bulantısı hissetme gibi sorunlar da ortadan kalkıyor.

 

Kazalar ya da diş ve diş eti hastalıkları sonucunda diş kayıpları yaşanabiliyor. Artık bu diş kayıplarının telafisi için çok kolay şekilde yapay diş kökü yani implant ağza yerleştiriliyor ve üzerine dişler oturtuluyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.