Eksik olan dişlerin işlev ve estetiğini tekrar sağlamak için çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay bir diş köküne implant deniyor. Geleneksel kaplama, köprü ve damak protezlerine göre çok daha güvenilir, işlevsel alternatif bir tedavi şekli olarak 30 yıldır kullanılıyor.

İmplant işlemi zor mudur?

Yapay diş kökü uygulanması acısız, ağrısız, sancısız geçiyor. Tecrübeli bir doktor bir implantı 2-3 dakika içinde uygulayabiliyor.

İmplant tedavileri iki aşamadan oluşuyor. Cerrahi aşama ve üst yapı aşaması olarak ikiye ayrılıyor. Yapay diş kökleri cerrahi işlemle yerleştirildikten 3-6 arası bir bekleme süresi oluyor. İmplantın çene kemiği ile kaynaşması gerçekleştikten sonra da protezler yapılabiliyor.

İmplant herkese uygulanabilir mi?

Kemik gelişimini tamamlamış herkese implant yapılıyor. Ortalama yaş ise kadınlarda 15-16 erkeklerdeyse 17-18 gibi kayıtlara geçiyor. Üst yaş sınır ise bulunmuyor. Genel sağlık durumunda sorun olmayan herkese yapay diş kökü uygulaması yapılabiliyor. Kemik erimesine bağlı olarak ileriki yaşlarda implant tedavisine daha çok ihtiyaç duyuluyor.

Yapay diş kökleri ömür boyu kullanılabilir mi?

İmplantlar çene kemiği ile kaynaştıktan sonra artık kişinin kendi diş kökü gibi oluyor. Yani kendi diş köklerimize, ağız sağlığımıza özen gösterdiğimiz sürece implantlar da ömür boyu kullanılabiliyor.

Çene kemiğinde sorun olanlara implant uygulanabilir mi?

Gelişen teknoloji ve tıbbi ilerlemeler sayesinde bulunan box tekniği sayesinde sorun olan çene kemiği yenilenebiliyor. Bu teknikte hayvan kemiklerinin özel bir karışımı çeneye enjekte edilerek çene kemiğinin yeniden yapılanması sağlanıyor. Böylece oluşan yeni sağlıklı yapı üzerine implant uygulaması yapılabiliyor.

Avantajlar nelerdir?

Diğer birçok diş tedavisinde hastanın sağlıklı olan dişlerine de işlem yapmak gerekebiliyor. İmplantta ise dişsiz olan bölümün onarılmasında başka dişlere dokunulmuyor. Diş eksiği giderildikten sonra kaybedilen sağlıklı çiğneme hali geri kazanılmış oluyor.

 

Birçok farklı sebepten diş kayıpları yaşanabiliyor. İmplant yani yapay diş kökü uygulaması sayesinde eksik dişler yerine yenileri yerleştirilebiliyor. Bu uygulama önemli bir sağlık sorunu olmadığı sürece kemik gelişimini tamamlayan herkese yapılabiliyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.