Horlamayı hastalık olarak görmeyiz. Oysa çok ciddi sonuçları olabiliyor. Gelin alanında uzman sağlık merkezlerimizde uzmanlarımızla konuştuğumuz uyku apnesini ve horlama cerrahisini yakından inceleyelim.

Horlama -uyku apnesi-

Solunumun tekrar tekrar durduğu ve arkasından başladığı potansiyel olarak ciddi bir uyku bozukluğudur. Uyuma esnasında yüksek sesle horluyor ve tam bir gece uykusundan sonra bile yorgun hissediyorsanız, aman dikkat uyku apnesi rahatsızlığınız olabilir.

Uyku apnesinin başlıca çeşitleri şunlardır:

Obstrüktif uyku apnesi, yani boğaz kasları gevşediğinde ortaya çıkan ve en yaygın uyku apnesi çeşididir.İkinci olarak beynin solunumu kontrol eden kaslara uygun sinyaller göndermediğinde ortaya çıkan merkezi uyku apnesi.Bir de hem obstrüktif uyku apnesi hem de merkezi uyku apnesi olduğunda tedaviyle ortaya çıkan santral uyku apnesi olarak da bilinen kompleks uyku apne sendromu.

Uyku apnesi rahatsızlığı olabileceğini düşünüyorsanız, doktora görünmekte fayda var. Tedavi semptomlarınızı hafifletebilir veya kalp problemlerinin ve diğer komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilir.

Horlamanın nedenleri

Obstrüktif ve santral uyku apnelerinin belirti ve semptomları üst üste biner, bazen hangi tipte olduğunuzu belirlemeyi zorlaştırır. Obstrüktif ve santral uyku apnelerinin en sık görülen belirtileri ve semptomları şunlardır:

 • Yüksek sesle horlama
 • Uyku sırasında nefes almayı bıraktığınız bölümler – başka bir kişi tarafından rapor edilecek
 • Uyku sırasında hava solumak
 • Kuru ağız ile uyanış
 • Sabah baş ağrısı
 • Uykuda kalma zorluğu (uykusuzluk)
 • Aşırı gündüz uyku hali (hipersomni)
 • Uyanıkken dikkat etmenin zorluğu
 • Sinirlilik

Obstrüktif uyku apnesi

Bu, boğazınızın arkasındaki kasların gevşemesiyle oluşur. Bu kaslar yumuşak damak, bademcikler, boğazın yan duvarları ve dilden asılı üçgen doku parçasını destekler.

Kaslar gevşediğinde, solunum yolunuz nefes alırken daralır veya kapanır. Kanınızdaki oksijen seviyesini azaltabilecek kadar hava alamazsınız. Beyniniz nefes almadaki yetersizliğinizi hisseder ve hava yolunuzu tekrar açabilmeniz için sizi uykudan kısaca ayırır. Bu uyanış genellikle hatırlamamanız için çok kısadır.

Kesebilir, boğabilir veya gaza basabilirsiniz. Bu örüntü, her gece, saatte beş ile 30 kez veya daha fazla tekrarlayabilir, bütün gece, uykunun derin, dinlendirici aşamalarına ulaşma kabiliyetinizi bozar.

Horlamada teşhis

Doktorunuz, semptomlarınıza özellikle mümkünse yatağınızı veya evinizi paylaşan birinden yardım alabileceğiniz bir uyku öyküsüne dayalı olarak bir değerlendirme yapabilir.

Uyku bozukluğu merkezine yönlendirileceksiniz. Orada, bir uyku uzmanı daha fazla değerlendirme ile ihtiyacınızı belirlemenize yardımcı olur.

Bu değerlendirme genellikle uyku sırasında uyku ve diğer vücut fonksiyonlarını uyku merkezinde gece izlemeyi içerir. Evde uyku testi de bir seçenek olabilir.

Uyku apnesini tespit etmek için yapılan testler şunlardır:

Noktürnal polisomnografi.

Bu test sırasında, uyurken kalbinizi, akciğerinizi ve beyninizin aktivitelerini, nefes alışkanlıklarını, kol ve bacak hareketlerini ve kan oksijen seviyelerini izleyen ekipmana bağlanırsınız.

Evde uyku testleri.

Doktorunuz size uyku apnesi tanısı koymak için evde kullanılmak üzere basitleştirilmiş testler sağlayabilir. Bu testler genellikle kalp atış hızınızı, kan oksijen düzeyinizi, hava akışınızı ve nefes alma düzeninizi ölçer.Sonuçlar anormal ise, doktorunuz daha fazla test yapmadan bir terapi yazabilir. Taşınabilir izleme cihazları tüm uyku apnesi vakalarını tespit etmez, bu nedenle doktorunuz ilk sonuçlarınız normal olsa bile polisomnografi önerebilir.

Obstrüktif uyku apnesi varsa

Obstrüktif uyku apnesi varsa, doktorunuz burnunuzda veya boğazınızda tıkanıklığı önlemek için sizi kulak, burun ve boğaz doktoruna yönlendirebilir. Merkezi uyku apnesinin nedenlerini araştırmak için bir kalp doktoru (kardiyolog) veya sinir sisteminde (nörolog) uzmanlaşmış bir doktor tarafından bir değerlendirme yapılması gerekebilir.

Horlamada tedavi yöntemleri

Hafif uyku apnesi vakalarında, doktorunuz sadece kilo vermek veya sigarayı bırakmak gibi yaşam tarzı değişikliklerini önerebilir. Nazal alerjiniz varsa, doktorunuz alerjiniz için tedavi önerecektir.

Bu önlemler belirtilerinizi ve semptomlarınızı iyileştirmezse veya apneniz orta ila şiddetliyse, başka birçok tedavi mevcuttur.Bazı cihazlar engellenmiş bir hava yolunu açmaya yardımcı olabilir. Diğer durumlarda, ameliyat gerekli olabilir.

Sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP). Şiddetli uyku apnesi için orta dereceniz varsa, uyurken maske ile hava basıncı sağlayan bir makineyi kullanmanız faydalı olabilir. CPAP (SEE-pap) ile hava basıncı çevredeki havaya göre biraz daha büyüktür ve üst solunum yollarınızın açık kalması için yeterlidir, apne ve horlamayı önler.CPAP uyku apnesinin tedavisinde en yaygın ve güvenilir yöntem olmasına rağmen, bazı insanlar bunu hantal veya rahatsız edici bulmaktadır. Bazı insanlar CPAP makinesinden vazgeçer, ancak pratikte çoğu insan, rahat ve güvenli bir uyum sağlamak için kayış üzerindeki kayışların gerginliğini ayarlamayı öğrenir.Rahat olanı bulmak için birden fazla maske türünü denemeniz gerekebilir. Sorunlarınız varsa CPAP makinesini kullanmayı bırakmayın. Rahatınızı arttırmak için hangi değişikliklerin yapılabileceğini görmek için doktorunuza danışın.

Ayrıca, tedaviye rağmen yine horlamaya devam ederseniz doktorunuza başvurun. Kilonuz değişirse, CPAP makinesinin basınç ayarlarının da ayarlanması gerekebilir.

Diğer hava yolu basınç cihazları. Bir CPAP makinesi kullanmanız sizin için bir sorun olmaya devam ederse, uyurken basıncı otomatik olarak ayarlayan farklı bir tür hava yolu basıncı cihazı kullanabilirsiniz (otomatik CPAP). Karaciğer hava yolu basıncı (BPAP) sağlayan üniteler de mevcuttur. Bu nefes aldığınızda daha az basınç verir ve nefes verirken daha az basınç sağlar.

Sözlü aletler. Başka bir seçenek, boğazınızı açık tutmak için tasarlanmış bir oral cihazdır. CPAP, oral cihazlardan daha güvenilirdir, ancak oral cihazların kullanımı daha kolay olabilir. Bazıları, çenenizi öne getirerek boğazınızı açmak için tasarlanmıştır, bu da bazen horlama ve hafif obstrüktif uyku apnesi rahatlatır.Diş hekiminizden bir dizi cihaz mevcuttur. Sizin için uygun olanı bulmadan önce farklı cihazları denemeniz gerekebilir.Doğru uyumu bulduktan sonra, diş hekiminizi ilk yıl boyunca tekrar tekrar izlemeniz ve daha sonra uygunluğun hala iyi olduğundan emin olmak ve belirtilerinizi ve semptomlarınızı yeniden değerlendirmek için düzenli olarak takip etmeniz gerekir.

Horlamada cerrahi yöntemler var mıdır?

Diğer tedaviler başarısız olduktan sonra cerrahi yöntemler genellikle sadece bir seçenektir. Genel olarak, cerrahi yapılmadan önce en az üç aylık diğer tedavi seçeneklerinin denenmesi önerilmektedir. Bununla birlikte, belirli çene yapısı problemleri olan az sayıda insan için iyi bir ilk seçenek.

Cerrahi seçenekler şunları içerebilir:

Doku çıkarılması. Bu prosedür sırasında (uvulopalatopharyngoplasty), doktorunuz ağzınızın arkasından ve boğazınızın üst kısmındaki dokuyu çıkarır. Bademcikleriniz ve adenoidleriniz de genellikle silinir.Bu tip ameliyatlar, boğaz yapılarını titreşimden ve horlamaya neden olmaktan başarılı olabilir. CPAP’den daha az etkilidir ve obstrüktif uyku apnesi için güvenilir bir tedavi olarak kabul edilmez. CPAP veya oral cihazlara tahammül edemiyorsanız, radyofrekans enerjisiyle (radyofrekans ablasyonu) boğazınızın arkasındaki dokuları çıkarmak bir seçenek olabilir.

Doku büzülmesi. Diğer bir seçenek ise ağzınızın arkasındaki dokuyu ve boğazınızın arkasını enerjiyi (radyofrekans ablasyonu) kullanarak küçültmektir. Bu prosedür hafif ila orta dereceli uyku apnesi için kullanılabilir. Bir çalışmada, bunun doku çıkarılmasına benzer etkilere sahip olduğu, ancak daha az cerrahi risk olduğu bulunmuştur.

Çeneyi yeniden konumlandırma. Bu prosedürde, çene kemiğinizin geri kalanından ileri doğru hareket ettirilir. Bu, dilin ve yumuşak damakta arkasındaki alanı genişleterek tıkanmayı daha az olası hale getirir. Bu prosedür, maxillomandibular ilerleme olarak bilinir.

İmplantlar. Lokal anestezi aldıktan sonra plastik çubuklar yumuşak damağa implante edilir. İmplantların ne kadar iyi çalıştığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Sinir uyarımı. Bu, dil hareketini kontrol eden sinir (hipoglosal sinir) için bir stimülatör yerleştirmek için ameliyat gerektirir. Artan stimülasyon, dilin hava yolunu açık tutan bir konumda tutmasına yardımcı olur. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Yeni bir hava yolu geçişi (trakeostomi). Diğer tedaviler başarısız olduğunda ve ciddi, yaşamı tehdit eden uyku apnesine sahipseniz, bu tür ameliyatlara ihtiyacınız olabilir. Bu prosedürde, cerrahınız boynunuzda bir delik açar ve nefes alıp verdiğiniz metal veya plastik bir tüp yerleştirir.Açıklığı gün boyunca kapalı tutuyorsunuz. Ama geceleri, cildinizin içine ve dışına hava girmesini ve boğazınızdaki tıkalı hava geçişini atlamanızı sağlayın.

Diğer ameliyat türleri horlamayı azaltmaya yardımcı olabilir mi?

Evet. Diğer ameliyat türleri horlamayı azaltmaya yardımcı olabilir ve hava yollarını temizleyerek veya genişleterek uyku apnesinin tedavisine katkıda bulunabilir.

Bunlar :

 • Büyümüş bademcik veya adenoidleri çıkarmak için cerrahi
 • Kilo kaybı (bariatrik) cerrahisi

Eğer siz veya bir yakınınız horlama problemi yaşıyor ve bu durumdan kurtulmak ve tedavi olmak isterseniz sizlere en doğru merkezi bulmamız için www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Uzmanlarımız uygun bütçe ve tedavi planlaması ile size dönüş yapacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.”