Horlama genelde hastalık olarak görülmüyor oysaki çok ciddi sonuçları olabiliyor. 8 saat uyuduktan sonra kendinizi yorgun, konsantrasyonu bozuk, gün içinde yeni kalkmış gibi sersemlemiş hissediyorsanız bunların altında horlama kaynaklı nefes problemleri olabiliyor. Nedenler araştırıldıktan sonra horlama tedavisi için farklı yöntemler kullanılıyor.

Horlamanın nedeni aşırı kilo mudur?

Aşırı şişman bir kişi de horlayabiliyor kilosu normal olan bir kişi de horlayabiliyor. Yani kilo problemi sağlıklı nefes alıp vermeyi zorlaştıran bir etken olsa da horlamanın tek nedeni olmuyor.

Horlama nedenleri

Solunan havanın solunum kanalında engellere çarpması sonucu ortaya çıkan sesli duruma horlama deniyor. Horlamanın en büyük nedenlerinden biri yorgunluk oluyor. Sinir sistemi sorunları, solunum yolu sorunları, geniz eti ve burun kemiği, gırtlak ve boyun problemleri, bazı ilaçlar ve enfeksiyonlar da horlama nedeni olabiliyor. Bunların yanında alerjik durumlar ve sigara da horlamayı tetikleyebiliyor.

Horlama hangi sorunları beraberinde getirebilir?

Horlama, uyku problemleri, kalp krizi, ani kalp durması, kalp yetersizliği, şeker hastalığı, depresyon, anksiyete, reflü hastalığı, cinsel isteksizlik gibi birçok değişik hastalığa neden olabiliyor.

Uyku apnesi ve horlama

Horlama uyku apnesinden ileri geliyorsa durum daha da ciddileşiyor. Çünkü uyku apnesinde solunum durması bile olabiliyor. Basit horlamalar kişinin daha çok çevresindekileri rahatsız eden bir durum iken apneyle ortaya çıkan horlama hayatı tehdit edecek boyuta ulaşabiliyor. Bu yüzden mutlaka doktora başvurulması gerekiyor.

Horlama tedavisi

Tedaviye başlamadan önce neden araştırılıyor. Uyku testi sayesinde nedeninin uyku apnesi olup olmadığına bakılıyor. Eğer değilse temeldeki soruna yönelik tedavi planlaması yapılıyor. Örneğin burunda sorun varsa burun cerrahisine başvuruluyor. Basit horlamalarda radyofrekans da kullanılabiliyor. Burun açıcı ürünler sadece geçici çözüm oluyor. Uyku apnesi durumlarındaysa önce varsa kilo ve burun sorunları çözülüyor sonra diğer tedaviler düzenleniyor. Mesela küçük dil cerrahilerine, dil kökü müdahalelerine, çene ameliyatlarına başvuruluyor. Ağır apne söz konusu ise uyku sırasında oksijen maskelerinin kullanılması öneriliyor.

 

Solunum yaşam için en önemli fonksiyon oluyor. Bu nedenle yaşamın devam etmesi için hem uyanıklık ve hem uyku sırasında öncelikle soluk alıp vermenin düzenli bir şeklide devam etmesi gerekiyor. Uyanıklık sırasında solunumla ilgili meydana gelen sorunları fark etmek mümkün olduğu halde, gece uyku sırasında solunumdaki problemler her zaman fark edilemeyebiliyor. Horlama bir şekilde fark edildiğinde mutlaka problemin çözümünü aramak gerekiyor.