Gebelik süreci kadınlar için zor bir süreç. Hamile kadınların dikkat etmesi gereken bir çok husus  var. Özellikle de gebeliğin ilk 3 ayı, bebeğin gelişim dönemi için oldukça ciddiye alınması gereken bir dönem.

Hamile bir kadın hangi ilaçlara dikkat etmeli ? Hangilerini kullanmalı ?

Doktorlar, gebelikte hiçbir ilacın, doktor kontrolü olmadan kullanılmasını istemiyor. Kullanılacak olan ilaç vitamin bile olsa, mutlaka doktora danışılmalı ve doktor kontrollünde kullanılmalı. Vitaminlerin yüksek dozu bile bebek için zararlı olabilir.

Aman, doktorumuzun uyarısını mutlaka dikkate alın. Hamilelikte doktora danışmadan hiçbir ilaç almayın. Çünkü, örneğin A vitaminin yüksek dozu  bebek için zararlı olabilir. Dolayısıyla bir vitamin bile olsa kesinlikle  doktora danışılmadan kullanılmaması gerekir. Özellikle ilk üç ay tercihen hiçbir şey kullanılmamasını öneriyorlar. Çünkü bebek daha o dönemde milimetrik boyutta. Bebeğin bütün organ  taslakları yapılıyor ve dolayısıyla orada çok küçücük bir kimyasal bile bebek üzerinde çok büyük sonuçlar oluşturabilir.  Ama  ilk üç ay geçtikten sonra hamilede eğer bir hastalık olursa tabii ki o hastalığa yönelik kullanılabilecek çok fazla ilaç olduğunu da ekliyorlar.

Hamile olduğunuz andan itibaren iki kişilik düşünmeniz gerekiyor. Artık sadece kendi sağlığınız değil bebeğin de sağlığı çok önemli. Onun gelişimini, sağlık durumunu kontrol altında tutmanız çok önemli.

Hamilelik boyunca kaç kez doktora gitmek gerekir?

Hamilelikte, eğer kişi gebelikten şüphelendiği andan itibaren tabi önce doktora başvurmalı. Bebeğin kalp atışını görene kadar da haftada bir mutlaka doktor ziyaretinde bulunması lazım.

Bebeğin kalp atışını gördükten sonra artık doktorlar daha seyrekleştiriyo muayeneleri. İki haftada bir doktor kontrolleri yeterli oluyor. Yine bebeğin ikinci düzey ultrasonunu yapılıyor; on bir, on dört haftada bir de yirmi ikinci haftada ve otuz ikinci haftalara kadar da ayda bir gebeyi muayane etmeleri gerekiyor. Otuz ikinci haftadan sonra tekrar sıklaştırılıyor muayeneler. İki haftada bir görmeye başlıyorlar. Otuz altı haftadan sonra haftada bir ve kırk haftada eğer  hala doğum yapmadıysa artık iki üç günde bir görmeleri gerekiyor.

Bunlar rutin bir hamilelikte doktora gitme sıklığı. Elbette hamile kişinin hastalıkları varsa durum değişiyor.

Eğer bir şikayet varsa veya gebenin riskli bir durumu varsa, tabi çok daha sık aralarla muayenelerin ve kontrollerin yapılması gerekiyor. Eğer gebenin tansiyonu yüksekse, şekerinde bir problem varsa ya da başka bir sistemik rahatsızlığı varsa tabii ki o durumda çok daha sık aralarla muayenelerin olması şart.

Hamile bir kadın hangi rahatsızlıklarda doktora başvurmalıdır?

Normal rutin muayanelerinin dışında eğer gebede kanama olursa, suyu gelirse, sancısı başlarsa  ya da bebeğin hareketlerinde bir azalma bir tuhaflık hissederse, tansiyonda düşme ya da çıkma, baş dönmesi, göz kararması gibi durumlarda mutlaka doktoruna başvurması gerekir bir gebenin.

Ve elbette hamilelikte en çok dikkat edilmesi gereken husus: Beslenme. Çünkü yanlış beslenme tarzınız hamilelikte ve hamilelik sonrasında sıkıntılar çekmenize neden olabilir. O yüzden de doktorunuzun sizin için hazırladığı beslenme düzenine uymanız gerekiyor.

Hamilelikte nasıl beslenilmeli?

Mümkün olduğu kadar sağlıklı beslenmek gerekiyor. Genel sağlık kuralları geçerli.  Kilo çok fazla almadan, karbonhidratı çok fazla tüketmeden, daha çok protein ağırlıklı, sebze ağırlıklı beslenmek işin kilit noktası. Yine kalsiyumdan zengin süt, yoğurt, peynir tüketmek çok önemli. Kırmızı et çok önemli. Hem gebelikte kansızlık olmaması için, hem yüksek zengin bir protein olduğu için et gerçekten çok çok önemli. Yine omega üç zenginliğiyle balık, hem protein olarak, hem omegası bakımından çok zengin  bir besin.

Hamile olan kadınların 3 ana ve 3 ara öğün olarak beslenmesi çok önemli. Öğün atlamak en kötü beslenme yöntemi. Ya da ana öğünü tatlı ya da meyve ile geçiştirmek hamilelikte yapılan en büyük beslenme yanlışlarından biri.

Eğer beslenme düzeni doğru değilse, mutlaka bir diyetisyenden yardım almak lazım. Bu konuyu en iyi bilenler elbette alanında uzman olan diyetisyenler. Çeşitli durumlarda dokuz ayın tamamında diyetisyen desteği gerekebiliyor. Bazen de eğer şeker yükleme sonuçlarında  problem çıkarsa diyetisyen desteği almak en doğrusu oluyor.

Bazen gündüz yaşanan diyetteki yanlışlıklar, geceye de yansıyabiliyor. Yatmadan önce yenen çok ağır şekerli yiyecekler, bazen uyuduktan sonra gecenin ortasında kan şekerini düşürebiliyor. Hasta birden uyanıyor. Tekrar bir tatlı bir şeyler atıştırma gereği hissedebiliyor.  O yüzden bu zincirde bir yanlışlık olursa direkt zincirleme olarak ilerliyor. Dolayısıyla beslenmeyi baştan düzene sokmak çok önemli. Onun dışında bazen bitki çaylarının yanlış tüketimi olabilir.  Bazı bitkiler gebelikte uzak durulması gereken alanda yer alıyor. Örneğin ada çayı gebelikte yasak olan bitkilerden. Normal çay, yeşil çay ya da ıhlamur içebilse de üst sınırının düşürülmesi gerekiyor. Kahve de çok abartılmadığı takdirde gebelikte tüketilebiliyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.