Dişlerin genetik transferi anne ve babanın genlerinin çaprazlamasıyla ortaya çıkıyor. Aslında ağız yapısı ve dişlerde parmak izi gibi kişiye özel bir yapı bulunuyor. Bazı durumlarda ne yazık ki dişlerde bozukluk varsa ya da oluştuysa diş problemleri ortaya çıkıyor ve diş sağlığı için diş tedavisi gerekiyor. Çeşitli uygulama, tedavi ve düzeltmelerle diş sorunları çözülebiliyor. Sadece ağız yapısı görüntüsü değişiklikleri için ise diş estetiği uygulamaları kullanılıyor.

Diş sağlığı ile ilgili problemler nelerdir?

Ağız, diş, diş eti yapısında çeşitli sağlık sorunları veya genetik etkenlerle ortaya çıkan sağlık problemleri ya da sadece kişiyi rahatsız eden estetik olumsuzluklar olabiliyor. Dişler insanda en çok dikkat çeken yerlerden biri olduğu için de bu alanda sadece estetik kaygılara neden olan bir durum olsa bile bu ciddi psikolojik bunalımlara neden olabiliyor.

Diş estetiği nedir?

Diş estetiğinin sağlamasının iki aşaması bulunuyor. Biri hastaya yapılan uygulamalar diğeri laboratuarda yapılan uygulamalar olarak kategorizasyon yapılıyor. Diş estetiğinde kullanılan ürünler arasında; kronlar, lamineler ve porselenler gibi malzemeler bulunuyor. Diş beyazlatma, ortodontik uygulamalar dişe yapılıyor.

Diş eti sağlığı neden önemlidir? Diş eti tedavileri ve estetik uygulamaları nelerdir?

Uzmanlar, diş etlerinin sağlığını diş sağlığının en büyük kaynağı olarak görüyor. Dişlerde hiçbir problem olmasa bile diş eti rahatsızlığı diş kaybına bile neden olabilir. Kötü ağız bakımı, kişinin farklı sağlık sorunlarının dişlere etkisiyle diş eti rahatsızlıkları da oluşabiliyor. Bunun dışında diş eti sağlığında sorun olmasa da estetik kaygılarla kişiler diş eti estetiği operasyonlarına başvurabiliyor. Örneğin; diş boyu küçükse diş etlerinin fazla görünmesi kişileri rahatsız edebiliyor. Diş etine gerekiyorsa estetik cerrahi uygulamalar veya lazer tedavileri de yapılıyor.

Diş protezleri ve diş estetiği operasyonları nasıl yapılıyor?

Hasta ağzından ölçü alınıyor ve mumlarla dişin nasıl görüleceğine dair bir maket gösteriliyor. Protez modeli beğenilirse uygulama da yapılıyor.

Kemik gelişimi tamamlanmış kişilerde diş estetiği operasyonları yapılıyor. Gençlerde ve çocuklarda dişlerle ilgili yapılacak tedavilerde öncelikle ortodontik yaklaşımlar kullanılıyor. Ancak eğer sağlığı çok zorlayan durumlar varsa çocuklarda ve gençlerde diş ameliyatları gerçekleştirilebiliyor.

 

09Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.