Cilt lekeleri özellikle yaz aylarında hemen her yaştan kişinin karşılaşabileceği bir cilt sorunu. Cilt lekeleri denince aklımıza ilk gelen güneş lekeleri oluyor.

Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarına direkt maruz kalmamak gerekiyor. Çünkü, güneş ışınları sadece cilt hastalıklarına değil,   göz, kalp, damar hastalıklarına da neden oluyor . Günümüzde güneş nedeniyle oluşan lekeleri ameliyatsız, medikal estetik yöntemlerle tedavi ediyor.

Lekeler için uygulanan altın iğne işlemi oldukça konforlu bir işlem. Kullanılan kremlerle hastalar ağrı ya da acı hissetmiyor.  Bu tür tedavileri olacağınız sağlık merkezlerini seçerken çok dikkatli olmalısınız. Kullanılan malzemeler, uzmanlar çok önemli.

Güneş lekeleri, güneşte kaldıktan yıllar sonra ortaya çıkan kahverengi lekeler ve yamalar olarak karşımıza çıkıyor. Lazer veya IPL (yoğun darbeli ışık) cihazı ile etkili bir şekilde çıkarılabiliyor. Yaşlılık lekeleri, karaciğer lekeleri, çiller, güneş lentijinleri ve güneş hasarından kaynaklanan diğer iyi huylu pigmente lezyonlar gibi güneş lekeleri neredeyse tüm vücut bölgelerinden temizlenebilir. En yaygın olarak güneş lekelerini yüz, kol, el, göğüs ve sırt üzerinde tedavi etmek mümkün. Cildin geniş bölgelerini kaplayan kahverengi lekeler ve çiller muhtemelen uygun tedavi yöntemleri ile giderilir.  Güneş lekelerini, çiller, yaşlılık lekeleri, doğum lekeleri ve diğer pigmentli lezyonları gidermek için genellikle bir ila üç lazer tedavisi veya beş ila altı IPL tedavisi gerekebiliyor.

Tedavi süresi, temizlenecek güneş lekelerinin sayısına bağlı oluyor. Tipik tedaviler seans başına 20 ila 30 dakika sürüyor.

Güneş lekeleri kalıcı olarak temizlenebilir mi?

Uygun tedavi yöntemleri ile uzman kişiler tarafından temizlenen güneş lekeleri genellikle kalıcı olarak tedavi edilir. Yaşlanma süreci devam ederken, daha önce güneşin zarar vermiş olduğu deride yeni noktalar görünebilir. Güneşe sürekli maruz kalmak, özellikle çil sahibi olanlarda ya da kolayca cildi güneşten yanan kişilerde yeni güneş lekeleri ortaya çıkabilir.

Güneş lekelerinin oluşması nasıl önlenebilir?

Güneş lekesi oluşumunun görülme sıklığı, güneşe maruz kalmayı sınırlandırarak önemli ölçüde azaltılabilir. Güneş banyosundan kaçınmak ve açık havada daima güneş koruyucu (SPF-30 veya daha iyi) kullanmak alınabilecek en önemli tedbirlerin başında geliyor.

Güneşin zarar vermiş olduğu cildin tedavisi, yaşlanmanın birçok belirtisini de tersine çeviriyor. Günümüzde insanlar hala güneş banyosu yaparak ve bronzlaşma için ek kremler kullanarak; güneşin UV ışınlarına doğru bir koruma sağlamadan güneşe aşırı maruz kalıyor. Bu şekilde de genel olarak sağlıklarını riske atıyor. Güneş hasarı seviyesi, ne kadar iyi korunduğunuza ve cildinize yıllar geçtikten sonra baktığınıza bağlı olacaktır; çünkü çoğu güneş hasarı çocuklukta meydana geliyor.

Güneş lekeleri yaygın bir cilt problemidir, ancak cilt için çoğu zaman tehlikeli değildirler. Genel olarak estetikten uzak, çirkin bir görüntü oluşmasına sebep olurlar. Uzun süre güneşe maruz kaldıktan sonra cilt üzerinde gelişir. Her yaşta güneş lekeleri meydana gelebilir, ancak daha açık renk cilt tonuna sahip olanlar güneş lekelerine karşı daha hassas bir yapıdadır.

 

Güneş lekeleri ayrıca güneş lentijinleri olarak bilinir. Renk, şekil ve büyüklükte farklılık gösterebilir ve en yaygın olarak el ve yüz ya da en fazla güneş ışığına maruz kalan bölgelerde ortaya çıkar. Genellikle ciltte güneş lekeleri oluşması yıllar sürer.

UV maruziyeti; cildimizdeki doğal pigment olan melaninin fazla üretimini tetikliyor. Bu da“ solar lentigos ” yani güneş lekelerine, yaşlılık lekelerine veya karaciğer lekelerine sebep oluyor. Lazer tedavisi, doğru bir şekilde yapıldığında, güneş sebebiyle ortaya çıkan hasarlı lekeleri kalıcı olarak temizlemek için en başarılı yöntemlerden biri.

Güneş hasarı ve diğer faktörlerden dolayı güneş lekeleri ve yaşlılık lekeleri gibi deri lezyonları ilk tedaviden birkaç gün sonra sonuç vermeye başlar. Melaninin yüzeye yakın olduğu daha koyu ve iyi tanımlanmış noktalar için, 1-3 seanslık tedaviler tipik olarak durumu düzeltmek için yeterlidir. Bu kahverengi lekeler genellikle biraz daha koyulaşır ve “grimsi”, “kabuklu” hale gelir. Ardından 3-7 gün içinde tamamen pul pul olur ve mükemmel bir şekilde taze ve yeni deriye yerini bırakırlar. Melaninin derin ve düzensiz olduğu, melazma veya doğum lekesi gibi daha büyük pigmentli alanlar için, güneş lekeleri çıkana kadar 3-6 ardışık tedavi yapmak gerekebiliyor.

Pigmentasyonunuzun tipine, derinliğine ve yoğunluğuna, güneş lekelerine, doğum lekelerine ve melazmaya bağlı olarak, tüm hiper-pigmentli renk bozukluklarını giderebilen 6 farklı lazer çeşidi vardır.

Tedavi nasıldır?

Güneş lekeleri zaten varsa, güneş lekelerini ortadan kaldırmak için çok etkili olan bir tedavi IPL teknolojisidir. Bu süreçte geniş spektrumlu bir ışık güneş lekelerini düzeltir. Dalga boyları, cildin yenilenmesine ve güneş lekelerinin zarar görmesine neden olurken, sağlıklı hücreleri uyarmak için derinin içine nüfuz eder. Bu tekniği kullanmanın nihai hedefi, cildin karanlık bölgelerini azaltırken cildin daha da eşit olmasını sağlamaktır. Bu prosedür için uygun adaylar, yüzeysel pigmentasyona sahip olan hafif ila orta cilt tonlarına sahip olanlardır. Yüz, eller, boyun, kollar ve vücudun diğer kısımlarında etkili olduğu kanıtlanmıştır. Güneş lekelerini deriden çıkarmak için genellikle bir ila üç tedavi gerekir. Tedaviler bir ay aralıklarla programlanıyor.

Siz de güneş lekelerinden şikayetçiyseniz ve güneş lekelerinin temizlenmesini istiyorsanız, formu doldurabilirsiniz. Türkiye’nin en güvenilir ve başarılı tedavi merkezlerinde, bütçenize en uygun şekilde güneş lekelerinizden kurtulmanız mümkün.