Günümüz diş hekimliğinde gülüş estetiği deyince doğal bir gülüş için kişinin fiziğine ve karakterine özel diş tasarımları yapılmakta ve bu konuda uzmanlarımızla gülüş estetiğini yani doğal olarak diş estetiğini konuşacağız.

Gülüş estetiği nedir?

Gülüş tasarımı kişinin gülüşünü zirkon kaplamalar, bonding, beyazlatma, diş eti operasyonları, köprüler, diş boyu ayarlaması ve dudak şekillendirmeleri gibi tekniklerle istenilen duruma getirilmesidir. Gülüş tasarımı sayesinde kişinin diş etleri sağlıklı görüntüsüne kavuşur, dişlerin renkleri estetik bir görünüm kazanır, çatlak veya kırık varsa düzelir, dişlerin kapanma şekli düzeltilerek kasların normal haline dönecek hale gelir. Gülüş tasarımı yapan doktor veya uzman ekip tarafından yüzün yapısı, ten rengi, dudak ve dişler gibi her detay önemle incelenerek işlem yapılırAğız sağlığı problemleri yapılan birkaç seansta düzeltilebilir. Tabi bu durum kişiden kişiye değişir. Gülüş tasarımında diş etleri ve dişlerin uyum içinde olması önemlidir. Yine gülüş esnasında bunların belli oranda görünmesi tercih edilen en ideal durumdur.

Daha estetik dişler için ne yapılabilir?

Kadınlarda tavşan diş de denilen ön iki dişin biraz daha uzun olması, erkeklerin dişlerinin dağılımının homojen olması, dişlerle yanakların desteğinin sağlanmasıyla estetik ve daha sağlıklı dişlere sahip olunabilir. Günümüzde bilgisayar destekli gülüş programları sayesinde herhangi bir işlem yapmadan evvel, uygulama tasarım sonrasında gülüşünüzün yüzünüzle nasıl bir görünüme sahip olduğunu tahmini olarak görebilirsiniz. Doğru yapılacak ve hastayı memnun edecek  bir gülüş tasarımı doktor ve hasta tarafından alınacak ortak kararlarla belirlenir.

Hangi durumlarda gülüş estetiği çözüm olur ?

  • Diş renginde olan sarı rengin ve lekelenmelerin giderilmesi
  • Diş etlerindeki rahatsızlıklar
  • Dişlerin dizilişindeki bozukluklar
  • Dişlerin arasındaki boşluklar
  • Kaybedilmiş dişler
  • Yüzdeki şekil deformasyonları
  • Diş boylarında olan uyumsuzluklar
  • Kırık veya çatlak diş yapıları

Gülüş tasarımındaki tedavi süreci nasıldır?

Gülüş tasarımı kişinin tercihleri dikkate alınarak yapılır. Bu şekilde yapılacak işleme bağlı olarak uzun bir döneme yayılabileceği gibi, daha kısa sürede tamamlanabilir. İlk aşamada kişinin kendi ağız yapısı ve diş sağlığı hakkında yapılacak işlemler hakkında bilgilendirilmesiyle başlar. Dişlerde olan açma ve kapama sorunları ya da diş eti problemlerinin ileride neden olabileceği ciddi sorunlar değerlendirilir. Bu değerlendirme sonunda, doğru bir planlama yapılıp hem istenilen estetik görünüm, hem de iyileştirme için bir tedavi planı yapılır. Kişideki sorunlar sadece diş ve diş etlerini kapsıyorsa, birkaç haftada sonuçlar alınır. Eğer ortodontik tedavi ya da kanal veya kaplama gibi operasyonlar gerekiyorsa, bunların tamamlanması birkaç aydan daha fazla zaman alabilir.

Gülüş tasarımı yapılırken dişlerin ve diş etlerinin durumu

Gülüş tasarımı yapılırken en önemlisi dişlerin ve diş etlerinin durumuna, konumuna, dişlerin dağılımına, birbiriyle oranına ve renklerine bakılarak değerlendirilmelidir. Yine bu değerlendirmelerde kişilerin yüz oranları, yaşı, cinsiyet, ten renkleri ve en önemlisi de yapılacak olan bu işlemden beklentilerinin ne olduğu mutlaka değerlendirme içinde olmalıdır. Güzel ve estetik bir gülüş için dudaklar ve dişlerin uyumu, diş etleri ve yüz oranlarının uyumu sağlanması sayesinde gerçekleştirilebilir. Dişlerde gülüşü olumsuz olarak etkileyecek çapraşıklıklar, dişler arasındaki aralıklar ile leke ve renklenmeler laminate veneer restorasyonları, diş beyazlatma işlemi, tam seramik restorasyonlar ve ortodontik tedaviyle çözümlenmektedir.

Gülme sırasında olumsuz faktörler olan diş etlerinin fazla görünmesi, diş etlerinde asimetri olması ya da diş eti çekilmesi olması halinde gülüş bundan olumsuz etkilenir. Bu durumda hastalara çeşitli diş eti tedavileri veya ameliyatları uygulanabilir. Bu ameliyatlar arasında gingivoplasti ve gingivektomi gibi işlemler yer alır. Hem dişlere, hem de diş etlerine yapılan çeşitli uygulamalar sayesinde kişinin yüzü ve karakteriyle bütünlük sağlayan, kişiye yakışan bir gülüş dizaynına sahip olunmaktadır. Kişinin gülüşü hem görüntüsüne etki etmekte, hem de psikolojik olarak kendisini iyi hissetmesine yardımcı olmaktadır.

Eğer siz veya bir yakınınız size özel bir diş ve ağız yapınızın olması

Eğer siz veya bir yakınınız size özel bir diş ve ağız yapınızın olması hem sağlıklı hem de estetik bir gülüşe sahip olmak istiyorsanız ve tedavi olmak isterseniz sizlere en doğru merkezi bulmamız için www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Uzmanlarımız uygun bütçe ve tedavi planlaması ile size dönüş yapacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.”