Dünyada 100.000 kişide 1 ya da 2 kişide görülüyor. Guillain barre sendromu olarak adlandırılıyor. Aniden eller, kollar, bacaklar, hatta omuzlar hareket etmemeye başlıyor. Bu hastalığa yakalandığınızda; bir gün uyandığınızda hayatınızın tamamen değişiyor. Fiziksel olarak boynunuzdan aşağısı tutmamaya başlıyor. Çalışan, üreten, öğretmenlik yapan, göçmen çocuklarla ilgilenen, yılın yarısını Almanya’da, yarısını da Türkiye’de geçiren Kıymet K. de böyle bir güne uyanıyor…

Hayat dolu, kendini çocuklara adayan, şiirler yazan, akordeon çalan ve kardeşlerine annelik eden Kıymet K.’nin hayatı guillain barre sendromundan sonra çok zor bir sürece giriyor… Ancak Kıymet Hanım doğru tedaviler sayesinde iyileşiyor.

Guillain barre sendromu belirtileri

Kıymet Hanım, guillain barre sendromuna yakalanmadan önce ishal oluyor ve eczaneden aldığı ilaçlarla iyileşiyor ama daha kötü bir hastalığın pençesine düşüyor… Sabah sağ tarafında bir ağrıyla uyanıyor. Kendini çok halsiz hissettiği için eşinden onu doktora götürmesini istiyor. Hastaneye gittiklerinde kan tahlili yapılıyor, nabız ölçülüyor ve Kıymet’i hastaneye yatırılıyor ve Kıymet’e serum veriliyor. 45 dakika sonra gidebileceği söylendi ancak Kıymet Hanım ayağa kalkmaya çalışsa da yürüyemiyor.

Her yeri ağrıyan Kıymet Hanım kardeşleri ve eşiyle birlikte hastaneye gidiyor. Doktorlar kadının bütün vücudunu kontrol ediyor, tahliller yapılıyor, belden su alınıyor… Sonuçta Kıymet K.’de sinir uçları iltihabı ve guillain barre sendromu olduğu anlaşılıyor. Hastanın vücudundaki bir tür virüsün alyuvarları çok hızlı şekilde yediği için hemen tedaviye başlanıyor. Kıymet K. 7 hafta hastanede kalıyor.

7 haftalık tedavi sonucu sıra fizik tedaviye geliyor. Kıymet K.’nin ailesi fizik tedavi merkezi araştırmaya başlıyor ve doğal şifalı suları ile teknolojiyi yan yana kullanan bir fizik tedavi merkezi bulunuyor. Hastalar burada; doğal şifalı su ve çamurla robotik cihazları birleştirerek tedavi ediliyor.

Guillain barre sendromu olan Kıymet K.’ye koyulan teşhis nedir?

Kıymet K.’ye konulan teşhis tetrapileji oluyor. Omuriliğin boyun seviyesinin aşağısında felç olmasıyla birlikte kollar, gövde ve bacakların hareket ettirememesi durumuna tetrapileji deniyor. Kıymet K.’nin bir enfeksiyon sonucu omuriliği etkileniyor. Tıpta Kıymet K.’nin hastalığının tam adı ise guillain barre sendromu olarak geçiyor.

Guillain barre sendromu ve benzeri rahatsızların tedavisinde kilit noktalar

Özellikle fizik tedaviye ihtiyaç duyan hastaların çok iyi yetişmiş bir ekiple rehabilite edilmesi büyük önem taşıyor. Bunların içinde konunun uzmanı doktorlar, fizyoterapistler fibroterapistler, peloidaterapistler, hasta bakıcılarımız olması gerekiyor.

Hastanın istekli olması da rehabilitasyon sürecini kesinlikle olumlu etkiliyor. Öncelikle hastanın kendisinin iyileşeceğine inanması ve pozitif olması gerekiyor. Uzmanlar, bir hastaya sadece fiziksel tedavinin yeterli olmadığını, onu motive etmek gerektiğini, iyileşeceğine, daha iyiye gideceğine inanması gerektiğini ısrarla vurguluyor. Rehabilitasyon yapan insanların, fizyoterapistlerin çok hassas, kibar, sıcak ve samimi oluşu doktorların hastalarla olan ilişkileri ve sık sık kontrolleri, en küçücük şeylerde bile hemen tedbir almaları ve samimiyetleri tedavi süreci hızlandırıyor. Hatta hastanedeki temizlik personellerinin dahi nazik olması hastaların psikolojisini iyi yönde etkiliyor, dolayısıyla tedaviden alınacak verimi artırabiliyor. Kıymet K.’de bunun canlı bir örneği olarak; tedavi süresinde doktorların yumuşak iletişiminin ve onu motive edici konuşmalarının iyileşeceğine inanmasında çok etkili olduğunu söylüyor. Bu süreçte

Guillain barre sendromu tedavisi

En eskisinden en yenisine, verim alınan her türlü tedavinin uygulanması da başarı şansını artırıyor. Örneğin; şifalı çamur tedavisi, masaj, birebir egzersizler, hidroterapi, elektroterapi, robotik rehabilitasyon, psikolojik destekler vb. uygulamalar ana tedaviye eklenebiliyor. Dinlenme saatleri ile tedavi saatleri programlanan Kıymet Hanımın da bir günü bu tedavilerle dolu dolu geçiyor.  Kıymet K.’ye de bu ek tedavilerin hepsi uygulanıyor. 66 yaşında, yüzme öğretmeni olan Kıymet Hanım hastalığından sonra ilk kez suya giriyor ve bu ona çok iyi geliyor. Kıymet K. başlarda boynunu bile zor hareket ettirirken 2,5 ay gibi kısa bir sürede büyük aşamalar kaydediyor. Yatakta oturabiliyor, kollarını, ellerini, omuzlarını oynatabiliyor, ayaklarını oynatabiliyor ve robotla yürüyebilir hale geliyor. Havuza girdiğinde de ayakta durabiliyor.

Guillain barre sendromunda omurilik hasarında iyileşme muhakkak oluyor ama çok uzun sürebiliyor çünkü omurilik ve sinir günde bir milim kadar düzeliyor. Günde bir milimden hesap ettiğinizde bazen iyileşme süresi 1 ya da 2 seneyi alabiliyor.

Guillain barre sendromunun nedenleri

Guillain barre sendromunun kaynakları araştırılıyor. Tam nedeni bilinemeyen rahatsızlıkta genellikle solunum ya da sindirim sistemi enfeksiyonundan bir süre sonra ortaya çıkabildiği görülüyor. Bazı vakalarda da yakın zamanda geçirilen ameliyatların da guillain barre sendromunu tetiklediğinden şüpheleniliyor.

 

Kıymet Hanımın hastalığı 100 binde bir ya da iki kişide görülen bir hastalık: guillain barre sendromu. Tedavisine başlandığında boyundan aşağısı felç olan Kıymet K. şu anda ellerini, kollarını, ayaklarını oynatabiliyor ve tedavisi sürdükçe de tam iyileşmenin olacağı düşünülüyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.