Beş duyu organımızdan en küçük ama işlevi en büyük olan organımız gözlerdir.  Lazer ameliyatları göz tedavisinde en çok uygulanan yöntemlerden biri.   Göz, bir penceredir; tüm dünyayı görmemizi sağlar. Göz hastalıkları da tıp biliminde en sık rastlanan hastalıklardan biridir.  Ancak gelişen teknoloji ile birlikte göz hastalıklarında da büyük ilerlemeler kaydedildi.

Kişinin lazer tedavisi ile  gözlükten kurtulması mümkün mü?

Miyop, hipermetrop ve asigmatizma gibi göz problemleri yüzünden gözlük takmak zorunda olan kişiler, eğer arzu ederlerse ve göz yapıları lazer için uygunsa egzaimer lazer yöntemlerinden faydalanabiliyor. Bu yöntemler sayesinde gözlükten kurtulma yollarına kavuşabiliyorlar.

Lazer ile flep kaldırıldıktan sonra egzaimer lazer ile lasig yapılarak hastaları gözlükten bağımsız hale getirmeyi sağlanıyor bu yöntemle. Ancak bunun dışında kornea kalınlığı yeterli olmayan kişilere de çeşitli alternatifler sunup hastaları gözlükten mümkün olduğunca bağımsız hale getirmek mümkün.

18 yaşını dolduran ve son 1 yılda gözlük numarasında yarım numaradan fazla değişim olmamış kişiler bu tedaviye aday. Ancak aday olmak yetmiyor. Bu tedavi için başvuran hastaların çok sıkı bir incelemeden geçmesi gerekiyor.

Kimler lazer tedavisi olabilir?

Lazerle göz tedavisi olmak isteyen kişiler, Visit to be treated aracılığı ile en uygun tedavi merkezine gider. Gelişmiş teknolojik cihazlar sayesinde, öncelikli olarak göz numaraları değerlendirilir. Ardından topografi adı verilen kornea haritalandırma yöntemleriyle göz haritaları çıkarılır. Bu sayede de gözlerinin ön ve arka planlarını değerlendirilir. Ardından uygun bulunursa, lazer yöntemi için kornea kalınlıklarını yeterli bulunursa, bu hastaları lazer değerlendirme listesine alınıyor. Daha sonra bu hastalar herhangi bir kronik hastalık açısından inceleniyor. Şeker hastalığı, romatizmal hastalık gibi durumların olup olmaması açısından değerlendiriliyor. Daha önce göz cerrahisi geçirip geçirmedikleri, göz hastalığı geçirip geçirmedikleri konusunda hastalarla uzun uzun konuşuluyor. Tüm bunların neticesinde sonuçlar olumluysa, lazer açısından uygun bulunan hasta, ameliyata alınıyor.

Lazer ameliyatları riski düşük, sonuçları çok olumlu ameliyatlar. Ama her hastalıkta olduğu gibi doğru hastaneyi ve doğru doktoru bulmanız gerekli. Çünkü göz ; işlevi büyük, hassasiyeti çok yüksek bir organ.

Lazer yöntemi ile tedavi olmak güvenilir mi?

Her ameliyatta olduğu gibi lazer cerrahisi de eğer uygun hastaya, uygun teknolojiyle ve uygun deneyimli kişi tarafından yapılırsa son derece yüz güldürücü bir ameliyat.  Eğer hasta, lazer açısından uygun kişiler arasından seçilirse ve hastaya uygun cerrahi yöntemle, uygun lazeri seçerek işlem yapılırsa, ameliyat başarılı ve güvenilir şekilde sonuçlanıyor. Ameliyattan sonra hastaların doktor talimatlarına çok sıkı şekilde uyması da gerekiyor. Verilen damlaların ve tedavilerin düzgün şekilde yapılması oldukça önemli.

Lazer ameliyatı  ileride göz cerrahisi ile ilgili bir operasyon geçirmeniz gerektiğinde buna engel değil. Yaşınız ilerlediğinde katarakt ameliyatı olmanız gerekirse bu konuda uzman bir doktor bulduğunuz sürece sorun olmayacaktır.

Lazer ameliyatından sonra hasta nelere dikkat etmeliler?

Lazer genellikle genç hastalara uygulanan bir cerrahi yöntem. Bu sebeple de bu hastalar oldukça etkin bir şekilde sosyal hayata karışan, spor yapan, araç kullanan, bazen dövüş sporlarıyla uğraşan hastalar oluyor. Bu yüzden de pek çok soru gelebiliyor. Lazer tedavisinden sonra göze gelen darbeler ya da günlük kazalar, gözün hasar almasına çoğunlukla neden olmaz. Ancak ciddi şekilde, direkt göz üzerine gelebilecek travmalara karşı önlem almak gerekiyor. Ameliyattan sonraki 3 hafta boyunca düzenli olarak damlaların kullaanılması gerekiyor. Göz kuruluğunu önlemek için de suni göz yaşı takviyesi yapılabiliyor.

Lazer ameliyatı sonrası 2 ile 3 hafta arası size verilen damlaları kullanmanız, bir günde otelde dinlenmeniz yeterli. Geri kalan zamanınızı istediğiniz tatil tercihine göre değerlendirebilirsiniz.

Lazer ameliyatı tamamlandıktan sonra gözlerinize koruyucu kontak lensler takılıyor. Bu lensler görmeye engel teşkil etmiyor. Yalnızca yanma, batma gibi şikayetlerin o gece olmamasını sağlıyor. Ertesi gün kontrolde gözden kontak lensler çıkarılıyor. Hasta ise günlük yaşantısına geri dönebiliyor. Buna sportif faaliyetlerinizi yapmak da, uçağa binmek de dahil.

Göz sağlığına özel bir önem göstermek gerekiyor. göstermediğimiz taktirde sonuçları çok ağır olabiliyor. O yüzden de ameliyat olacağınız hastaneyi seçerken çok dikkat etmelisiniz.

Lazer cerrahisinde planlama her şeydir… Uygun hastaya, uygun numaranın düzenlenmesi, bunun uygun teknolojik cihazla yapılması çok önemli… Çünkü gözlükten bağımsız görme konforu ve ameliyat sonra sağlıkla ve güvenle görmek bu faktörlere bağlı.  Bunlar da tamamen planlama ve ameliyatta kullanılan cihazların teknolojik donanımı belirliyor. Lazer tedavisi konusunda deneyimli tedavi merkezlerine başvurmak gerekiyor. Teknolojik imkanların yeterli ve hatta maksimum seviyede olması oldukça önemli.

Göz sağlığınıza önem veriyorsanız, sizi doğru hastanelere ve doğru doktorlara yönlendirelim ve çok uygun fiyatlar sunalım. Hem göz sağlığınıza kavuşun, hem de İstanbul’u keşfedin. Tüm bu avantajlar için yalnızca formu doldurmanız yeterli.