Yurt dışından hastaların en çok tercih ettiği hastanelerden birine özellikle göz hastalıkları konusunda başarılı tedaviler ile dikkat çeken sağlık merkezimize gidiyor ve uzmanlarımızdan glokom nedir ve nasıl tedavi edilir ile ilgili bilgiler alıyoruz.

Sağlık merkezlerimiz de rutin göz muayenesinin yanı sıra glokom, şaşılık ve retina dekolmanı ameliyatlarını göz için en uygun yöntemler kullanılarak yapılmakta ve tek kullanımlık  malzemelerle enfeksiyon riski sıfıra indirilmektedir.

Glokom nedir?

Glokom halk arasında göz tansiyonu olarak bilinir. Ancak bu tam olarak doğru değildir. Çünkü glokom aslında düşük göz içi basıncı değerlerine sahip ya da normal göz tansiyonu olan bireylerde de olabilmektedir. Bu hastalarda düşük ya da normal göz içi basıncı değerlerine rağmen görme siniri dediğimiz yani gözdeki bilgileri beyine aktaran görme siniri liflerinin ilerleyici harabiyetidir. Glokom aslında göz tansiyonu düşük ya da normal olan bireylerde de glokom görülebilir.

Glokomun çeşitleri var mıdır?

Glokomun kalıtsal ve sonradan oluşan olmak üzere iki çeşidi mevcut. Kalıtsal glokom bebek doğduğu anda yada sonradan  oluşabiliyor. İleri ki yaşlarda oluşan glokomun ise bir çok tipi vardır.

Edinilmiş yani ileri yaşlarda ortaya çıkan glokom rahatsızlığında ise bunun çeşitli tipleri vardır.

Primer glokom dediklerimiz, altında yatan hiç bir sebep olmaksızın sadece yapısal ya da genetik nedenlerle oluşan glokomlar birde sekonder dediğimiz yani altta yatan travma tümör gibi ya da kullanılan ilaçlara bağlı oluşan glokomlar mevcuttur.

Primer glokomlar gözün yapısına bağlı olarak 2 tipe ayrılır. Bu hastalara, eğer gözün aktığı sıvının aktığı yerde ki açı açıksa açık açılı, oradaki sıvının akmasını engelleyen bir bariyer varsa kapalı açılı glokom denmektedir.

Glokom, sinsi bir hastalık olup genellikle başlangıçta şikayete neden olmayan bir hastalıktır. Yıllar içinde yavaşça ilerler ve göz sinirini harap eder.

Peki bir kimse göz tansiyonundan rahatsız olduğunu nasıl anlar?

Primer glokom glokomların yüzde 90’ı açık açılı glokomlardır. Hasta eğer açık açılı glokoma sahipse bu hiçbir bulgu vermez. Hasta glokom olduğunu anlamaz ve görme alanı giderek daralır. Daralır, daralır ve en sonunda görme kaybı oluşur. Ve hasta ancak o zaman glokom olduğunun farkına varabilir o da doktora giderse. Yani oldukça sinsi bir hastalıktır. Ancak kapalı açılı glokom dediğimiz diğer tip ki bu çok nadir görülür. Yüzde 10 kadarında hastaların kapalı açılı glokom vardır. Bu hastalarda ani göz tansiyonu yükseklikleri meydana gelir ve bu göz tansiyonu yükseklikleri ile hastada baş ağrısı, gözde ağrı, bulantı, kusma ışık etrafında hareler görme ve görme kaybıyla hasta bizlere başvurur. Bu kapalı açılı glokomda tanıyı hemen koymak ve tedaviyi hemen planlamak gereklidir ki son derece acil bir durumdur. Ve tedavi edilmezse ciddi riskleri mevcuttur.

Glokomun erken teşhisi mümkün mü?

Glokomun erken teşhisi mümkün. Ancak bunun için sağlık merkezlerimiz gibi son teknolojilerin kullanıldığı ve konusunda uzman doktorların olduğu bir hastanede muayene olmak gerek.  Çünkü sadece göz tansiyonu ölçülerek glokom olup olmadığı tespit edilemiyor. Kornea kalınlığı, retina sinir lifinin ölçülmesi gibi bir çok testin yapılması gerekiyor.

Eğer size veya bir yakınınıza göz tansiyonu teşhisi konulmuşsa bunun tedavisini bir an önce yaptırmalısınız. Çünkü  hastalık tedavi edilmezse körlüğe kadar gidebiliyor.

Peki glokom hastalığı ilerlediği zaman yine tedavi edilme şansı var mı?

İleri derecede göz tansiyonuna sahip hastalar cerrahi ya da lazer yöntemleriyle şifa bulabilirler. Onun ötesinde erken dönemdeki glokom hastaları da eğer kullandıkları glokom ilaçlarının alerjileri varsa veya yan etkileri nedeniyle ilaç kullanamıyorlar ise o zaman bu bireylerde de biz lazer ya da cerrahi yöntemlerle glokomu tedavi edebilmekteyiz.

Sağlık merkezlerimiz kullandığı teknolojiler, uzman kadrosu ve hastaya verdiği önemle yurt dışından hastaların tercih ettiği bir sağlık kuruluşudur.

Peki göz tansiyonu olan hastalar neden bizi tercih etmeli?

Yurt dışından gelen hastalarımız neden bizi tercih etmeliler? Çünkü en başta bizler alanında uzman hekimlerle ve hem hastaya yaklaşımımız hem cerrahi başarımızdaki kalite ve bunun yanında  çok yüksek elimizde son derece teknolojik cihazların mevcut olması ile farklıyız. Hastaların tanısını atlama gibi bir olanağımız yok. Hastalarımıza çeşitli görme alanı testleri, retina sinir lifleri analizi programları yapıyor ve uyguluyoruz. Bunları Avrupa da Amerika da kullanılan cihazların en son modeliyle yapıyoruz. Bunun dışında hastaları değerlendirdikten sonra hastalarımızı bütün göz doktorları ortak olarak bir konseyde tartışıyoruz. Hastamızın tanısı nedir, tedavisi nasıl yapılmalıdır buna ortak karar verdikten sonra hastalarımıza son teknoloji lazer cihazlarımızla sterilizasyon şartlarının mükemmel olduğu donanımlı ameliyathanelerimizde ameliyata alıyoruz.

Göz tedavileri için merkezimizde yurt dışından gelecek hastalar için her türlü organizasyon yapılıyor.

Yurt dışından bir hastamız geldiğinde öncelikle personelimiz onları karşılamakta tercümanlarımız dil problemini çözmekte ve hastalarımızın ne şikayeti olduğunu anladıktan sonra onları detaylı bir şekilde cihazlarımızla donanımımızla ve de güler yüzümüzle muayene ettikten sonra çeşitli tetkikler yapmaktayız. Bu tetkikler dünyanın her yerinde standart olan ve son teknolojik cihazlarla yapılan uygulamalardır. Bunlar tanı için esastır.

Glokom tanısında biz bu testleri yapmazsak yönümüzü bulamayız. Bu testleri yaptıktan sonra bütün göz doktorlarımız oturup hasta hakkında konuşarak gideceğimiz yönü belirlemekteyiz. Hastamız geldikten sonra öncelikle muayenemizi tamamlarız. Daha sonra konseyde oturur hastamızın gidişatını belirleriz. Çok kısa sürede bu bir gün içinde olabilir 2 gün içinde olabilir, hastamızı ameliyata alırız.

Göz ameliyatlarında glokom ameliyatı için

Göz ameliyatlarında glokom ameliyatı için konuşursak eğer glokom ameliyatı yaptıktan sonra hastamızı mutlaka ertesi gün görmek isteriz. Hastamızın göz tansiyonunun düştüğünden ve glokomun tedavi edildiğinden emin olduktan sonra hastamız eğer kendi ülkesinde kontrolünü yapabilecek bir hekim varsa oraya gidebilir, seyahat edebilir ancak öyle bir hekim yoksa biz burada hastamızı birinci hafta kontrolünü yaptıktan sonra ülkesine geri gönderebiliriz.

Sağlık merkezlerimizde gelişmiş teknolojilerle tanı konulduktan sonra aynı gün lazer uygulaması ile operasyon yapılıyor ve hasta ertesi gün taburcu ediliyor. Eğer lazer yerine ameliyat yapıldıysa  hastaların bu süreçte dikişleri olduğu için ağır kaldırmaması ve birkaç gün gözüne su değdirmemesi gerekiyor.

Göz hastalıkları ihmal edilirse bedeli körlük gibi çok ağır olabiliyor.

Göz hastalıkları ihmal edilirse bedeli körlük gibi çok ağır olabiliyor. Eğer size veya bir yakınınıza göz hastalıkları ile ilgili bir teşhis konmuşsa unutmayın ki tıp bilimi her geçen gün yeni buluşlarla karşımıza çıkıyor. Tedavi için bu kararı verdikten sonra iyi araştırmalısınız. Size en doğru merkezi bulmamız için http://www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. uzmanlarımız uygun bütçe ve tedavi planlaması ile size dönüş yapacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”formu doldurmanız yeterli.”