Ahmet Z. isimli 16 yaşındaki genç yaya geçidinde beklerken bir polis aracının ona çarpması sonucunda ağır yaralanıyor ve felç geçiriyor. Hastaneye kaldırıldığında gözlerini açan ama ellerini ve ayaklarını kullanamayan, duyan ama konuşamayan genç için uzun ve zorlu tedavi süreci başlıyor. Fizik tedavi ve özel yöntemler sayesinde büyük aşama kaydediliyor…

Kazadan sonra felç geçiren Ahmet Z.’nin umut veren hikâyesi

Başarılı bir öğrenci, sosyal bir genç, saygıda kusur etmeyen, geleceği parlak biri olan Ahmet Z. kaza ile birlikte fiziksel ve zihinsel olarak zorlayıcı zamanlara sürükleniyor. Hem Ahmet’in hem de ailesinin hayatı değişiyor.

Kaza haberini alan aile hemen olay yerine koşuyor. Hastaneye kaldırılan Ahmet 23 gün yoğun bakımda kalıyor. 23. günün sonunda genç adam gözünü açıyor ama bilincinin tam yerinde olmadığı fark ediliyor. Felç geçirdikten sonra baş kontrolü çok zayıf olan, bir kişinin desteğiyle zar zor yatak kenarında durabilen Ahmet’in eklem hareketlerinde de kısıtlılık olduğu tespit ediliyor. İstemsiz kasılmaları oldukça fazla olan gencin vücudunun sol tarafı neredeyse tamamen kısıtlıyken sağ tarafta da minimum his bulunduğu anlaşılıyor.

3 kardeşin en büyüğü olan, pilot olmayı hayal eden, kaza olduğu gün Fransa’da Geometri yarışmasına katılmak için yolda olan Ahmet’in hayalleri ne yazık ki bilinmeyen bir gelecek tarihe erteleniyor…

Felç durumunda uygulanan fizik tedavi için doğru merkeze ulaşmanın önemi

Yorucu tedavi süreci boyunca aile de çok yıpranıyor. İlk yıllarda terapilerden iyi sonuçlar alınamıyor. Aile 9 yıl boyunca farklı fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerini dolaşıyor. Ahmet’in durumuyla ilgili kayda değer bir gelişme sağlanamıyor.

Ahmet’in annesi tam donanımlı bir merkeze ulaşıyor ve Ahmet’in tedavisi burada devam ettiriliyor. Doğru yöntemler, uzman kadro desteğiyle, sıkı bir program dahilinde uygulanmaya başlandığında Ahmet ile ilgili 9 yıldan ulaşılamayan olumlu sonuçlara 6-7 ay gibi bir sürede ulaşılmaya başlanıyor.

Felçli hastalarda alternatif tıp yöntemlerinin faydaları

Ahmet gelişim elde etmek için çok çalışıyor. Saatler süren terapiler, şifalı su ve çamur onu günden güne iyileştiriyor. Ahmet fizyoterapisti ile birlikte düzenli şekilde çalışıyor. Fizyoterapist, Ahmet’in hastaneye geldiği ilk haline göre büyük aşama kaydedildiğini söylüyor.

Yeni hastanesinde Ahmet’e öncelikle gevşetme teknikleri uygulanıyor ve böylece istemsiz kasılmalarda azalma sağlanıyor. Daha sonra germe hareketleri ile eklem hareket açıklıklarının açılmasına destek veriliyor. Hareketler uyarılarla yapılıyor; beyindeki merkezler uyarılarak tekrar hareket kazanımı elde edilmesi amaçlanıyor. Bunun yanında kas kuvvetlendirme çalışmaları da yapılıyor. Tüm tedavi sürecinde destekleyici uygulamalara da başvuruluyor. Çamur uygulamaları, elektroterapi ve son teknolojinin kullanıldığı robotik rehabilitasyon uygulamaları bu ek çalışmalar arasında yer alıyor. Yani sağlık merkezinde ne sadece fizik tedavi kullanılıyor ne de sadece şifalı su ve çamurdan faydalanıyor. Tüm faydalı yöntemlerin harmanlandığı bir tedavi sürecinde ilerleniyor. Uzmanlar iyileşme sağlamak için yarar sağlayabilecek her yöntemin belli bir çerçevede işletilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Felç tedavisinde psikolojik durum

Ahmet Zincir 16 yaşında geçirdiği talihsiz kaza sonrası bütün hayallerini kaybediyor, oysa yavaş da olsa iyileşme emareleri gösterdiğinde hemen hayaller tekrar zihninde beliriyor ve kişi hayata daha umutlu bakmaya başlıyor. Doktorlar, zaten fiziksel olarak kısıtlı olan bu tip hastaların düşünce dünyasında daha çok vakit geçirdiği için, sorunu kafalarında büyütmelerinin daha kolay olabildiğini söylüyor. Bu yüzden felç vakalarında psikolojik destek almak faydalı olabiliyor. Bu desteğin aileden gelmesi de yeterli oluyor. Ancak zorlu tedavi zamanlarında aile de çok yıpranıyor. Yani onlarında ruhsal olarak güçlü kalmaya özen göstermeleri büyük önem taşıyor.

Tedavi gördüğü son hastaneye geldiğinde başını bile tutamayan, kollarını ve bacaklarını hareket ettiremeyen, anlaması çok kısıtlı düzeyde olan Ahmet, 7 ay sonrasında başını tutar duruma geliyor, bir tekerlekli sandalye ile hayatına devam edebiliyor. Daha önce çok korumalı ve baş desteği olan bir tekerlekli sandalye kullanırken artık normal bir tekerlekli sandalye onun için yeterli oluyor. Kas ve eklem hareketlerinde gelişme olan genç, havuzda ayakta durabiliyor. Ahmet ayrıca taburede hafif bir destekle oturabiliyor ve birçok işini yapmayı az destekle başarabiliyor. Mesela eliyle duşu tutarak kendisi yıkanabiliyor.

Ahmet’in felçten kaynaklı sorunlarının çözülmesi için uygulanacak program

Ahmet’in durumuyla ilgili olarak, 9 yıl boyunca çok az ilerleme kaydedilmiş olsa da sonrasındaki 7 ayda çok hızlı gelişmelere imza atılıyor.

Doktorlar 3 yıl içinde Ahmet’in yürüyebilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ve bu konuda umutlu olduklarını söylüyor. Rehabilitasyonda en önemli şeyin sabır olduğunu söyleyen uzmanlar yavaş da olsa ilerleme kaydetmenin uzun vadede başarıya ulaşmada önemli rol oynadığının altını çiziyor. Özellikle ağır hasarı olan hastaların ve beynin iki hemisferi de zarar görmüş kişilerin rehabilitasyonunun daha uzun sürdüğü söyleniyor.

 

En zorlayıcı hastalıklar arasında olan felç için birçok tedavi yöntemi bulunuyor. Fizik tedavi, şifalı sular ve çamurla masaj, elektroterapi ve robotik rehabilitasyon en etkili uygulamalar arasında yer alıyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.