Gözlerimiz bize dünyanın tüm güzelliklerini gösteren en önemli aracılar oluyor. 5 duyu organı arasında önemli bir yere sahip olan gözlerin; öğrenme ve algılama süreçlerine, %85 gibi büyük bir oranda katkısı oluyor. Uzmanlar tarafından, beyinden sonra bu süreçlerdeki en etkili organ olduğu söyleniyor. Ne yazık ki çevresel ve genetik faktörler neticesinde bazı göz rahatsızlıkları ortaya çıkabiliyor. Göz hastalıklarının tedavisinde ise özellikle son yıllarda öne çıkan teknikler arasında lazer tedavisi yer alıyor. Özellikle excimer lazer miyop, hipermetrop ve astigmat gibi göz hastalıklarının tedavisinde en yaygın olarak kullanılan sistemler arasında bulunuyor.

Uzman sağlık ekiplerinin bulunduğu ve son teknolojinin kullanıldığı sağlık merkezlerinde artık ekonomik göz tedavisi imkânları da sunuluyor. Excimer lazer uygulaması da bu imkânlar arasında yer alıyor. Yapılan muayene ve tetkikler neticesinde gerekli görüldüğünde hassas bir lazer uygulaması olan Excimer lazere başvurulabiliyor.

Excimer lazer nedir?

Excimer lazer; argon-florid olarak adlandırılan gaza elektrik verilmesiyle aktifleşen ve 193 nm dalga boyuna sahip olan bir UV lazer uygulaması olarak birçok hastanede kullanılıyor. Gözdeki kırma kusurlarının tedavisinde kullanılan yöntem ile iyi sonuçlar alınabiliyor.

Excimer lazer uygulaması nasıl yapılıyor?

Lazer operasyonu ortalama 5-10 dakika sürüyor. Bandajlamaya gerek kalmıyor ve lazerle gözüne müdahale edilen kişide ağrı da çok az miktarda olmuyor. Tedavi gören kişi ortalama 24 saat sonra normal hayatına daha sağlıklı gözlerle devam edebiliyor.

Excimer lazer kimlere uygulanıyor?

Excimer lazer gözlük ya da lens kullanan herkese uygulanabiliyor. Danışanın gözlerinin excimer lazer kullanımı için uygun olup olmadığını anlamak için önce gözler muayene ediliyor ve bazı ölçümler yapılıyor. Excimer lazerde birbirinden farklı 3 uygulama tipi de bulunuyor. Lasik, Femtolasik Lasek ve PRK excimer lazerin farklı uygulama biçimleri olarak kullanılıyor. Tetkikler sayesinde danışanın bu uygulamalardan hangisi için daha uygun olduğu da belirleniyor.

Excimer lazer ortalama olarak 18-60 yaş aralığındaki, diabet gibi rahatsızlığı olmayan ve glokom gibi özel göz hastalıkları bulunmayan, gözün kırma oranında sorun olan çoğu kişide uygulanabiliyor. Miyopluk, hipermetropluk ve astigmat excimer lazer ile tedavi edilebiliyor. Belli bir derecenin üstündeki göz bozukluklarına ise müdahale edilemiyor. Gözlerin excimer lazere uygun olup olmadığını anlamak için detaylı göz muayenesinin yapılması gerekiyor. Böylece; görme derecesi, bozukluğun oranı, göz tansiyonu derecesi, göz dibi durumu gibi konularda detaylı araştırma yapılabiliyor. Muayenede kullanılan damlalar görmeyi bulanıklaştırabildiği için özellikle araba kullanacak olanların bu konuda dikkat etmesi öneriliyor.

Excimer lazer uygulaması öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Tedavi öncesi danışanın en azından son günde mutlaka kontak lens kullanmaması gerekiyor. Bazı hastaneler bu konu daha uzun süre de verebiliyor.

Excimer lazer uygulaması sonrası nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Lazer ameliyatından sonra hastalara genelde 3 damla veriliyor ve söylenen sürede bunların kullanılması gerekiyor. Doktor uyarılarının dikkate alınması lazer tedavisinde büyük önem taşıyor. Örneğin; tedaviyle birlikte eğer deniz tatili planı varsa bunun ameliyat öncesine alınması gerekiyor. Uzmanlar ile sağlıklı iletişim kuruluyorsa zaten bu tip uyarılar mutlaka yapılıyor.

Özellikle operasyondan sonraki haftada gözün darbelerden korunması gerekiyor. Bunun için de göz kaşınsa bile sert ovalamalar doktorlarca yasaklanıyor. Üçüncü aya kadar da göze ekstra özen gösterilmesi öneriliyor. Örneğin dalış yapan kişilerin 3 ay kadar bu aktiviteden uzaklaşması gerekebiliyor. Göze karşı olası darbe ve basınç riski olan yer ve durumlardan ortalama 3 ay kadar uzak durulması operasyon alınan verimin sürekli kılınmasında önemli rol oynuyor.

Uygulama biçimine göre lasek tipi uygulama yapıldıysa 1 gün sonra, PRK tipi uygulama yapıldıysa 3-4 gün sonra göze su değdirebiliyor ve banyo yapılabiliyor. Uzmanlar, korneadan zar kaldırılan lasek tipi uygulamalarda 1 gün sonra, diğerlerinde ise 3-4 sonra makyaj yapılabileceğini söylüyor. Ayrıca doktorlar lazer sonrasında yaklaşık 1 hafta kadar özellikle gece, mecbur kalmadıkça araba kullanılmamasının daha iyi olacağı konusunda herkesi uyarıyor.

Estetik görünüm açısından tercih edilen, numarasız kontak lensler lazer uygulaması sonrasında kullanılabiliyor.

Excimer lazer ameliyatı riskleri nelerdir?

Excimer lazer ameliyatında çok çok nadir olsa da, her operasyondaki kadar enfeksiyon kapma riski bulunuyor. Bunun dışında yine çok nadir durumlarda ise göz zarı kaldırma esnasında zarda zedelenme olabiliyor. Ancak bu durumların da telafisi mümkün oluyor ve en fazla lazer ameliyatı uygulamasının ertelenmesi gerekebiliyor. Lasik sonrası ektazi denen bir durum oluşma riski de bulunuyor. Çok yüksek derecesi olan kişilere lazer uygulandıysa veya kornea haritası tam uygun olmayan birine lazerle müdahale edildiyse ortaya çıkabiliyor. Çok az rastlanan bir komplikasyon olan ektazi için kornea için de çeşitli tedavi yöntemleri uygulanıyor ve gerekirse kornea nakli yapılıyor.

Görme bozuklukları oluştuğunda artık zor yöntemlerle, gözlük ve lenslerle uğraşmak gerekmiyor. Excimer lazer ile miyop, hipermetrop ve astigmatta kısa sürede tedavi mümkün oluyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.