Burun, meme, yüz ve karın germe, saç nakli, liposuction… Estetik amaçlı operasyonlar estetik ve plastik cerrahi uygulamaları ile insanların bedenlerini değiştirebiliyor. Genç ve güzel görünmek, dinamik kalmak gibi kavramlar kadınlara yakıştırılsa da kusursuz olmak artık erkeklerin de isteği. Dünya çapında 200 milyar dolarlık bir hacme sahip estetik sektörü tıbbın imkânlarının artmasıyla da her geçen gün büyüyor. Artık uzmanlar tarafından gerçekleştirilen işlemler oldukça uygun fiyatlara yapılabiliyor. Alanında ilerlemiş doktorlar tıp literatürüne geliştirdikleri özel yöntemlerle yön veriyor.

Estetik uygulama çeşitleri

Plastik ve estetik cerrahi uygulamaları ve ameliyatsız estetik müdahaleler estetik uygulamaları arasında yer alıyor. Cerrahi grubu da kendi içerisinde geniş alan işlemleri ve minimal işlemler olarak ayrılıyor.

Estetik uygulamalar neden yapılıyor?

Estetik uygulamalar hareket esnekliği olarak ya da sadece görüntü olarak olumsuzluk yaratan fiziksel durumların düzeltilmesi için gerçekleştiriliyor.

Doğuştan olan hastalıklar için estetik cerrahi

Doğuştan dudak damak yarığı olan çocuklara, kepçe kulak olarak adlandırılan büyük kulak yapısı durumlarına sonradan iz kalmayacak şekilde düzeltme uygulamaları yapılabiliyor. Özellikle dudak damak yarığı tedavisi sonrasında özel bakım kurallarına uymak büyük önem taşıyor.

Yüzde yapılan estetik işlemler

Günümüzde en çok genç erkek ve kızlar daha estetik görünmek adına burun ameliyatı için uzmanlara başvuruyor. Yüzde gençliği korumak için asma teknikleriyle özel işlemler gerçekleştirilebiliyor. Bunlar ameliyatsız yapılıyor ve herhangi bir iz kalmıyor. Dudak şekillendirme, dudak asma, dudağa doku enjeksiyonu, dudağa dolgu maddesi enjektesi, göz kapaklarındaki fazlalıkların alınması da yüz işlemleri arasında yer alıyor.

Ameliyatsız olarak kaş kaldırma, yüz germe, şakak ve boyun germe ile kişilerin daha dinç bir görünüme kavuşması sağlanıyor.

Vücudun farklı bölgelerine yapılan estetik müdahaleler

El yaşlanması için leke tedavisi uygulanıyor. Lazer yöntemleri ile danışanın dokusundan mikro enjeksiyonlarla deri erimesinin olumsuz sonuçları büyük ölçüde ortadan kaldırılıyor.

Eskiden estetik ameliyatlar denince akla genellikle yüz gelirken artık vücudun hemen hemen her bölgesi için estetik işlemler yapılabiliyor.  Uzmanlar genç görünmenin tüm vücudun bütünsel dinç görüntüsüyle sağlanabileceğini vurguluyor.

Vücut şekillendirmesi ameliyatlı ve ameliyatsız olarak yapılabiliyor. Yağ aldırma olarak bilinen liposuction yöntemi en çok kullanılan teknikler arasında yer alıyor. Kol germe, meme dikleştirme, meme büyütme, meme küçültme, erkek meme estetiği sıklıkla yapılan diğer işlemler arasında yer alıyor. Kadın gibi memesi olabilen genç çocuklara bile sonrasında hiç iz kalmayacak şekilde meme küçültme işlemi yapılabiliyor.

Kadınların en çok yaptırdığı estetik işlemler

Özellikle kadınların en çok şikâyet ettiği estetik konuların arasında meme ve karın sarkması geliyor.  Doğum, yanlış beslenme ve kilo verme gibi nedenler meme ve karın sarkmasına neden olabiliyor.

Yağ toplamış ve sarkmış olan meme ve karın bölgelerinde germe yapıldığında kişinin vücudu şekilleniyor ve daha güzel bir görünüme kavuşuyor. Sarkmadan müzdarip kol, bacak, gıdı gibi farklı bölgeler için de germe işlemiyle düzeltme gerçekleştirilebiliyor.

Yanık ve yaraların tedavisi

Yanık tedavisi estetik uzmanlarının en zorlandığı süreçler arasında yer alıyor. Hasta iyileşse bile bazı izler kalabiliyor. Ancak yine de doğru uzmanlarla çalışıldığında en verimli sonuçlar alınıyor. Katie Piper isimli İngiliz sunucu bu tip tedavinin doğru örnekleri arasında yer alıyor. Sevgilisinin yüzüne asit atması sonucu yüzü tamamen tahrip olan sunucunun geçirdiği başarılı ameliyatlar sonrasında yanık izlerinin yok olduğu biliniyor.

Edinsel hastalıkların tedavisinde kullanılan estetik uygulamalar

Vücutta farklı nedenlerden ötürü sonradan oluşan olumsuzlukların giderilmesi için çeşitli operasyonlara başvurulabiliyor.

Kaza ya da kanser nedeniyle göğsü olmayan hastalara meme rekonstrüksiyonu yapılarak tedavi sağlanabiliyor. Trafik kazası gibi nedenlerden dolayı yüzde oluşan yaralanmalar,  kırıklar, bedendeki doku kayıplarına müdahale edilebiliyor. Yine benzer nedenlerle kopan organlar mikro cerrahi yöntemleriyle yerine dikilebiliyor.

Ayrıca çeşitli hastalıkların neden olduğu urlar için de estetik uygulamalar gerçekleştirilebiliyor. Daha özel durumlarda cinsel organlara da müdahale edilebiliyor.

Tıp dünyasında en son tedavi yöntemleri

En yenilikçi yöntemler arasında yeni doku üretiminin plastik cerrahide kullanılması geliyor. İzsiz meme ameliyatları da danışanları en mutlu eden yöntemler olarak kullanılıyor. Turkish Delight denen burun estetiği de tüm dünyada uygulanan önemli estetik müdahaleler arasında yer alıyor. Son zamanlarda yağ dokularının saklanması ve doku kokteyli olarak kullanılmasıyla gençleştirme uygulamaları gerçekleştirilebiliyor.

Uzmanlar uyarıyor!

Estetik ve plastik cerrahi alanındaki uzmanlar bu konularda uygulama yaptırmak isteyen herkesin bazı noktalarda dikkatli olması gerektiğinin altını çiziyor. En çok yapılan botoks, dolgu gibi uygulamaların steril ortamlarda yapılması gerekiyor. Bu yüzden bu uygulamaları yapma yetkisi olmayan güzellik merkezlerine gitmemek gerekiyor. Bu tip işlemlerin mutlaka plastik, rekonstrüktif estetik cerrahi uzmanları ve dermatoloji uzmanları tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor. Kullanılan ürünlere de dikkat edilmesi ve mümkünse FDA onaylı olanların tercih edilmesi öneriliyor. Her geçen gün yeni bir estetik uygulama ortaya çıkıyor. Uzmanlar bu konuda da kişileri uyarıyor: en yeni uygulamalara değil en güvenilir uygulamalara başvurulmasının olumlu sonuç olunmasını sağlayacağına vurgu yapılıyor.

 

Estetik ve plastik cerrahi alanında her geçen gün yeni araştırmalar yapılıyor. Yenilikçi çalışmalar sonucunda tüm vücudu baştan yaratabilecek yöntemler ortaya çıkıyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.