Birçok hastalıkta erken teşhis hayat kurtarıyor. Düzenli sağlık kontrollerinin yapılması bu açıdan büyük önem taşıyor. Uzmanlar, kişiler hiçbir rahatsızlık hissetmese dahi belli aralıklar ile sağlık kontrollerinin yapılması gerektiğini söylüyor. Yani aslında düzenli check-up ile çok daha sağlıklı ve uzun bir hayat yaşayabilmek mümkün oluyor.

Erken teşhis neden önemlidir?

Doktorlar, hastalıklar erken dönemde yakalandığında tedavinin yüzde yüz olumlu sonuçlandığı durumların çok fazla olduğunu vurguluyor. Çağın en korkutucu hastalıklarından biri olan kanser ve benzeri hastalıklar, erken tanı ve tarama testleri sayesinde kolayca atlatılabiliyor.

Neden sürekli muayene olmak gerekiyor?

Vücuda hastalığın girdiği andan belirtilerin ortaya çıkmasına kadar geçen süreye latent deniyor. Her hastalığın da bir latent dönemi bulunuyor. Önemli olan yıllık muayenelerde latent döneminde bir hastalık varsa tespit etmek oluyor. Bu evrede çoğu hastalık daha kolay tedavi edilebiliyor.

Rutin muayeneler nasıl olur?

Rutin kontrollerin genellikle yılda bir yapılması gerekiyor. Geçirmiş olunan hastalıklarla ilgili tekrarlama olup olmadığı ve genel sağlık durumuna bakılıyor.

Yıllık muayene öncesi için öneriler

Rutin kontrollerinizde tam verim alabilmeniz için kontrole gitmeden önce ailenizin sağlık durumunun tablosunu bilmeniz, aşı-kontrol testi gibi ara tedbirlerle ilgili durumunuzu gözden geçirmeniz, aklınıza takılan soruların listesini yapmanız avantaj sağlıyor.

Check-up’ta neye bakılır?

Rutin bir check-up’ta yani dönemsel sağlık taramasında; kan sayımı, kan testleri, sedimentasyon, kolesterol ve lipid kontrolü, tiroit testi, hepatit testi, idrar testi, tüm batın ultrasonografi, akciğer grafisi, elektrokardiyografi ve dışkı testi yapılıyor.

Bunlar dışında yaş ve cinsiyete göre EKG, efor testi, karın içi organların gözlenmesi, jinekolojik sistem taraması, mamografi, rahim ve yumurtalık taraması gibi ek kontroller de yapılabiliyor.

 

Uzmanlar erken teşhis ile yakalanan hastalıklarının çoğunun tedavi edilebildiğinin altını çiziyor. Bunun için de rutin sağlık kontrollerin yapılması büyük önem taşıyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.