Baba olmak her erkeğin hayalidir. Ancak doğal yollardan evlat sahibi olamayan erkekler için kısırlık ciddi bir sorun olmaktadır. Evlat sahibi olmak için gelişen teknoloji ile tüp bebek tedavisi yapılarak kısırlık engel olmaktan çıkıyor. Yurt dışından ve yurt içinden birçok çift Türkiye’de tedavi görerek çocuk sahibi oluyor.

Tese ve Tesa ameliyatı nedir ve ne zaman uygulanır?

Erkek kısırlık faktörlerinde en önemli yere sahip olan bir durum, daha çok tese ve tesa ameliyatları. Azosperm teşhisiyle bize başvuru yapan erkek hastalarda uygulanan bir cerrahi operasyondur. Bunun en büyük sebebi de azosperm teşhisi zaten normal yollarla sperm analizinde her hangi canlı bir hücreye saptanılmadığı takdirde ikinci aşama olarak canlı hücre bulabilmek için testislerde yani yumurtalıklar da biyopsi yapılarak hücre taraması yöntemlerine denilir.

Tese ve tesa ameliyatları cerrahi bir müdahaledir

Tese ve tesa ameliyatları cerrahi bir müdahaledir ve bu gibi durumlarda tese ve tesa ameliyatları sonrasında canlı hücre bulunduğu anda tüp bebek tedavisi için aile hazırlanır. Canlı hücre bulunarak da normal tüp bebek tedavisi işlemi gerçekleştirilir, tese ve tesa ameliyatları tamamıyla sperm analizinde canlı hücre bulunamama durumunda hastalara uygulanan bir cerrahi yöntemdir.

Sperm kalitesinin bozukluğu ve sayısının azlığı dışında, bazı erkeklerde menide hiç sperm hücresi bulunmaz ve bu duruma azosperm denir. Sağlık kuruluşlarımız bu duruma bağlı nedenleri hastaların detaylı hikayelerini öğrenerek ve çeşitli testler yaparak buluyor.

Testis biyopsisi nedir ve ne zaman yapılır?

Testis biyopsisi erkek faktörlü kısırlık sebeplerinden olup aslında en önemli endişelere cevap veren bir yöntemdir. Şöyle ki azosperm teşhisi ile başvuru yapan bir erkek hastanın testis biyopsisi ile canlı hücre taranması işlemine tesa ameliyatı denilir. Genellikle de azosperm teşhisi konulmuş hastalarda yani sperm analizinde her hangi bir canlı hücreye rastlanmadığı zaman testisten biyopsi yoluyla hücre taranması işlemi yapılır.

Tüp bebek merkezlerimiz, tüp bebek konusunda yurt dışında eğitim görmüş ya da bir süre yurt dışında çalışmış hekimler, embriyologlar ve alanında uzman doktorlarla çalışıyor. Dünya ile aynı anda kullandığı teknolojilerle fark yaratıyorlar.

Peki azospermiden şikayetçi olan erkeklerin testis biyopsisi yapması şart mı?

Eğer azosperm teşhisi konulan bir erkek hasta tese ameliyatının hazırlık sürecine alınıyorsa hastaya zaman zaman sperm analizi yapmakta mümkündür. Şöyle ki özellikle azosperm hastalarına tese ameliyatlarını hazırlama programları da vardır. İlgili ürolog doktoru hastayı bu programlara alabilir. Bu programlar 3 ve 6 ay arasında sürmektedir, dolaysıyla zaman zaman sperm analizi alarak canlı hücre saptanıp saptanmayacağı da bu şekilde öğrenilmiş olunabilmektedir.

Tedavinizin başarılı olması seçtiğiniz tüp bebek merkezleri ile çok ilgilidir. Bir tüp bebek merkezi seçerken geçmiş başarılarına, uyguladıkları teknolojilere, referanslarına bakmak gerekiyor.

Testis biyopsisi için merkezin önemi nedir?

Oldukça önem arz etmektedir. Çünkü burada aslında üroloji ve kadın doğum birlikte hareket etmek zorundadır. Hatta tüp bebek tedavi merkezinin bu uygun koşulları sağlaması gerekir.  Nedeni ise şudur ki; tesa ameliyatı öncesinde aynı şekilde kadın hastayı tüp bebek tedavisine hazırlamak gerekir. Çünkü canlı hücre bulunduğu anda hızlı bir şekilde tüp bebek tedavisine kadın hastamızı alabilmek gerekmektedir. Dolayısıyla burada üroloğun da oldukça önemli bir yeri vardır ve tabi ki ileri teknoloji donanıma sahip bir kurumda tesa ameliyatının yapılması önem arz etmektedir.

Tesa ameliyatı canlı hücre bulunması için oldukça önemlidir. Çünkü cerrahi bir müdahaledir.  Dolaysıyla burada üroloğun bilgisi ve akabinde ilgili koşulların en iyi şekilde sağlanması oldukça önemlidir.

Türkiye yurt dışından gelen hastaların neden tercih nedenidir?

Türkiye’de Avrupa ve Orta doğu’dan birçok hastaya tüp bebek hizmeti veriliyor. Tedavilerde yakalanılan yüksek başarı oranı kadar, ulaşım, konaklama ve boş zamanları değerlendirecek gezilerle hastaların iyi vakit geçirmesi sağlanıyor.

Şöyle ki hazırlık süreci en iyi şekilde yönetiliyor. Bekleme sıralarının olmaması, yüksek teknolojilerle tüp bebek tedavilerine imkan sağlanması, tedavi boyunca kalış süreçlerini minimize etmek, profesyonel destek vermek her şeyden önce kişiye özel destek verilmesi sebepleriyle aileler bizi tercih ediyor.

Eğer siz veya bir yakınız kısırlık tedavisi kararı aldıysanız

Eğer siz veya bir yakınız kısırlık tedavisi kararı aldıysanız size en doğru merkezi bulmamız için www.visittobetreated.com  adresinden bize ulaşın. Uzmanlarımız uygun bütçe ve tedavi planlaması ile size dönüş yapacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.”