Doğal yollarla anne baba olamamanın bir çok sebebi var. Tüp bebek tedavisi ile bu sorunlar rahatlıkla aşılıyor.  Çocuk sahibi olmayan  çiftlerin yüzde 40’ında sorun erkekten kaynaklanıyor. Üstelik bu durum tüm dünyada giderek artıyor. Değişen yaşam biçimi, stres, çevresel etkiler bu sorunun temel kaynakları.

Erkeklerde kısırlık nedenleri nelerdir?

Erkeklerde kısırlık problemi seviyelerine göre farklılıklar gösterebiliyor. Spermin morfolojik yani yapısal olarak sıkıntılı olması, hasarlı olması, genetik problemlerin olması ve en önemlisi ise ileri hareketlilik seviyesinde yavaşlık olması gibi çeşitli sebeplerle aileler tedavi için başvuru yapabiliyorlar. Bazen de spermlerde lökositi, iltihaplanma durumuyla karşılaşmak da mümkün. Bu gibi durumlarda da normal yolla evlat sahibi olmaları güçleşebiliyor. Tabi ki bunun bir çok sebebi var. Aslında yeme içmeden, alkol ve sigara kullanımına kadar birçok faktör kısırlığa yol açabiliyor. Stres gibi sebepler de ve genetik olmak üzere bir erkekte sperm yapısını veya spermde ileri hareketlilik düzeyini oldukça etkiliyor. Bu noktada da karşılaşılan sorunlara en iyi çözüm olarak da xs mikro enjeksiyon yöntemiyle tüp bebek tedavisini öneriliyor. Aynı zamanda xs de mikro enjeksiyon yöntemi tüm dünyada başarı oranlarıyla ön plana çıkan ve erkek kısırlık faktörlerinde önemli etkisi olan önemli bir tedavi programı.

Söz konusu sağlık olunca kadın, erkek dinlemiyor. Her evlenen çiftin hayali olan anne-babalığı ertelemeyin ve çocuğunuz olmuyorsa vakit kaybetmeden kontrollerinizi yaptırın. Gelişen teknolojilerle birlikte  kısırlığın tedavisi mümkün.

Erkekte sperm iltihabı varsa tüp bebek tedavisini başarısızlıkla sonuçlar mı?

Tabii ki  burada erken teşhis ve erken tanının oldukça önemli bir yeri var. Durumun yoğunluğuna göre önlem almak oldukça önemli. Birçok aile, birçok sebepten dolayı tüp bebek tedavisi ile ilgili başvuru yapıyorlar. Bu durumda da spermiogram, semen analizinde de sperm yapısında yer yer  lökosit iltahpları yani iltihaplanmalarla karşılaşmak mümkün oluyor. Bu gibi durumda tabi ki tüp bebek tedavisine almak mümkün olmuyor. Erkek hasta minimum 2 aylık bir antibiyotik ve vitamin desteğiyle sperm yapısındaki  lökosit yani iltihaplanmayı kurutmak gerekiyor. Bu şekilde bir tedavi programına alıp akabinde tüp bebek tedavisi için uygunsa yani xs ise mikro enjeksiyon yöntemi için yeterli kaliteye gelmişse iltihaplanmalardan arınmışsa tedaviye başlanıyor.

Hormon bozukluk ve yetersizlikleri, enfeksiyonlar, inmemiş testis, hipospadias, sistemik hastalıklar, sperm kanallarındaki tıkanıklıklar ve bazı genetik anormallikler erkeklerde  kısırlık nedenleri.

Kadına ait sebepler çoğunlukla tüplerde tıkanıklık olarak karşımıza çıkıyor. Her iki tüpte de tıkanıklık varsa ya da yumurtada yumurtlama bozukluğu varsa ve tüp bebek öneriliyor. Yine sperm sayısı belli sayının altındaysa tüp bebek öneriliyor. Bu sperm sayısı azlığı bazen sıfırda olabilir, yani erkekte hiç sperm bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda da bazı cerrahi yöntemlerle, tüp bebek uygulanabiliyor. Bunun dışında yüzde 10-15 lik grupta hasta grubunda hiçbir sebep bulunamıyor. Ama bu gruptaki hastalar için eğer 2 kere aşılama yapılmış bir sonuç alınamamışsa, tüp bebek tedavisi öneriliyor.

Çocuk sahibi olamamak bir kader değil. Tüp bebek tedavisinde Türkiye uzun yıllardır çalışma yapıyor ve bu konuda lider ülke konumunda.

Amacına uygun ve başarılı bir tüp bebek tedavisi genellikle 4 aşama olarak gerçekleştirmekte. Önce anne ve baba adayları inceleniyor.  Ardından  yumurtalık uyarıcı hormonlar kullanımı ile yumurta geliştirilmesi ve takibi yapılıyor. Daha sonra yumurtalık ve sperm elde ederek laboratuvar ortamında üretiliyor ve embriyo takip ediliyor. Son olarak da embriyonun rahme uygulanması geliyor.

Süreç yaklaşık olarak bir ayda tamamlanabiliyor. Ancak yumurtaların büyütüldüğü aşama, yaklaşık olarak 10-12 gün sürüyor. Bu süreçte hastalar 2-3 günde bir muayene ediliyor. Ultrasonla yumurtanın büyümesini takip ediliyor, daha sonra yumurta toplama işlemi yapılıyor. Toplandıktan yaklaşık 5 gün sonra ya da 3 gün sonra da embriyo transfer ediliyor. Bazen dondurma işlemi uygulanabiliyor. Dondurma işlemi yapıldığında embriyo dondurulduğunda bu dondurulan embriyolar ertesi ayda transfer edilebiliyor.

Yumurta toplama işlemi, tüp bebeğin önemli aşamalarından biridir. Genel anestezi altında yapılıyor yumurta toplama işlemi. Ağır bir anestezi değil, hafif bir anestezi altında yumurtalar toplanıyor. Hasta 1-2 sat dinlendikten sonra evine ya da oteline geçebiliyor.

Yumurta toplandıktan ve sperm de alındıktan sonra iş laboratuarda devam ediyor. Toplanan yumurtanın kaçı döllendi, kaçı bölündü, kaçı iyi kalite, bunların bilgileri embriyologlar tarafından hastalara veriliyor. Embriyo kalitesine göre yani alınan hücrelerden ortaya çıkan embriyoların durumuna göre 3 ya da 5 gün sonra bebeği rahim içerisine genel anestezi uygulamadan transfer ediliyor.

Uluslararası standartların üzerinde başarı, kişiye özgü tüp bebek tedavisi, deneyimli ve güçlü doktorlar, en yeni ve en yüksek teknolojilerin kullanılması sayesinde başarı elde edilebiliyor. Anne ve baba adayları ile oluşan güven ilişkisi de bu başarıya katkı sağlıyor.

Tüp bebek tedavsinde öncelikle hekimin hemşire hanımların söylediği talimatları harfiyen uygulaması gerekiyor. Genellikle yumurta büyütme aşamasında ovülasyon indiksiyonu aşamasında insülin iğnesi gibi küçük iğnelerle hasta kendisine iğne yapar. Ama esas önemli olan tüp bebek öncesinde çiftlerin kilo vermeleri. Obezite tüp bebek başarısını etkileyen önemli bir şeydir. Sigara kullananlar varsa sigarayı bırakmaları çok önemlidir. Düzenli spor yapmaları egzersizlerini yapmaları önemlidir. Bu şekilde tedavideki başarı şansı artıyor. Tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttıran bir başka ancak önemli faktör ise, doğru tedavi merkezini bulmak. Tedavide teknolojik imkanları yeterli, kendini kanıtlamış tedavi merkezleri ile çalışmak, çiftin çocuk sahibi olma şansını arttırıyor. Tedavi için mutlaka doğru merkezin tercih edilmesi gerekiyor. Kısırlık sebeplerinin doğru tespit edilmesi, çifte en uygun tedavinin uygulanmasını sağlıyor.

Siz de bebek sahibi olmak istiyor ama olamıyorsanız Visit to be Treated aracılığı ile size en uygun tedavi merkezini bulmamız için yapmanız gereken tek şey formu doldurmak. Sizi Türkiye’nin en iyi tüp bebek klinikleri ile bir araya getirelim ve en uygun fiyatları sunalım.