Araştırmalar çocuk sahibi olmak isteyip de olamayan çiftlerin neredeyse % 50 sinde problemin erkekten kaynaklandığını gösteriyor. Erkek kısırlık nedenleri pek çok farklı sebepten  kaynaklanabiliyor.

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce ailenin hikayesini oluşturmak tedavinin ilk aşamasıdır. Çünkü tedavi de anne baba adaylarının yaşama biçimlerinden beslenme alışkanlıklarına kadar tüm aşama etkilidir. Erkeklerde kısırlık nedenlerinden biri olan menide hiç sperm görünmemesi yani “Azospermi” görünme oranı oldukça yüksektir. Ancak birçok tıp merkezimizde tüp bebek tedavilerinde bu durum için çeşitli tedavi yöntemleri var.

Bir kişiye Azospermi diyebilmek için

Bir kişiye Azospermi diyebilmek için önce bir üroloji muayenesinden geçmesi ve hormonlarının incelenmesi gerekir. Kesin tanı koymak içinde mutlaka büyük büyütmeli tüp bebek merkezlerinin bulunduğu bir yerde alınan parçaların mikro tese dediğimiz ince kanalların içindeki testisin içindeki testis dokusunun çıkarılması gerekmektedir. Kanalların içindeki sıvının çıkarılması lazım ve bunların tüp bebek laboratuvarına gönderilerek iyice hem dokunun ayrışması hem sıvının ayrışması gereklidir. Yani bütün bunlar için gelişmiş bir teknoloji, uzman bir ekip tarafından yönetilen bir laboratuvar lazım. Biz bu teknolojiye ve laboratuvara sahip tıp merkezleri ile çalışmaktayız.

En önemlisi iyi bir ekip

En önemlisi iyi bir ekip çok önemli olmakla birlikte binlerce vak’aya bakan ve tüp bebek tedavisi uygulayan bir ekip olmakta fark yaratıyor. Bu o yüzden çok tecrübeliyiz ve karşılaştığımız her vak’a dan çıkarılan sonuçlarla dünyada bizim ülkemizde olduğu kadar tüp bebek tedavisi ve kısırlık tedavisine hakim bir ekip çok azdır.

Sigara ve alkol de sperm sayısını ve kalitesini düşürüyor

Özellikle aşırı sıcaklığı maruz kalan ve kimyasal maddelerle temas halinde olan erkeklerde kısırlık daha fazla görülüyor. Yine sigara ve alkol de sperm sayısını ve kalitesini düşürüyor. Azospermi de üroloğun hormonları mutlaka kontrol etmesi gerekiyor.

Beyin üstü hormonlarıyla yumurtalık gibi yine aynı testis dokusuyla arasında bir ilişki vardır. Mesaj şöyle geliyor; sperm salgılamaya başla. Bu mesaj eksikse sperm salgılayamıyor. Dolayısıyla o mesaj eksikse mesajın eksikliği olan ilacın verilmesiyle sperm salgılama başlıyor en aşağı bir 6-9 ay sonra sağlıklı sperm elde etmek mümkün oluyor.

İnfertilite ( kısırlık ) sebebi olan sperm üretme bozukluğu

Kalıtsal genetik bozukluktan dolayı infertilite yani kısırlık sebebi olan sperm üretme bozuklukları erkeklerde söz konusudur. Bu grup hastalarda genellikle “ azospermi ” adı verilen sperm testi yapıldığında gebelik olanağı sağlayacak hücrelere sahip olmayan erkeklerdir. Azospermi veya kuvvetli oligozoospermi de (sperm sayısı düşük ise ) % 7 – 20 oranında genetik bozukluklar görülmesi mümkündür. Erkek kısırlığı problemin de çiftlerin, yardımcı üreme yöntemleri (tüp bebek, ICSI ) vesilesi ile bebek sahibi olmaları mümkün olmakla birlikte böyle durumlarında, kısır erkeğin taşıdığı genetik bozukluk maalesef doğacak erkek çocukta da aynen taşınacağı için bu bireylerin de kısır olma ihtimali yüksektir. Azospermi rahatsızlığının teşhisi koyulan bireylerin %7 kadarında kalıtımsal, genetik bozukluklar görülmektedir. Bu durum alyuvar hücrelerinin incelenmesiyle teşhis edilebilmesi mümkündür. Tüp bebek uygulaması sırasında kromozom sayısının kontrolünün sağlanma nedeni mevcut bir genetik bozukluk varsa, bebeğe aktarılmasının önüne geçmek içindir.

Türkiye de bulunan tüp bebek merkezlerimize uluslararası hastalar sıkça başvurmaktadır. Verilen hizmetle çiftlerin hazırlık aşamalarını ülkelerinde geçirmesi sağlanmakta ve bu hastalara hem zaman hem maliyet açısından büyük avantajlar sağlamaktadır.

Eğer sperm çıkarsa yani kanal tıkanıklığı veya testis dokusunda spermin az yapımı gibi sorunlar varsa mevcut olanlar alınıp dondurulmak da ve tüp bebek için kullanılmaktadır. Sperm çıkmadığı durumlarla ilgili şu an tedavi yok ama umutsuz olmaya gerek de yok. Çünkü kök hücre çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor ve çok yakın bir gelecekte buna çözüm bulunacaktır.

Kısırlık kader değil

Kısırlık çözümü olmayan bir sorun değil. Hele kader hiç değil. Doğal yollardan çocuğunuz olmuyorsa bunu kabullenmek yerine bilimsel yollara, tedavilere başvurabilirsiniz. Tüp bebek tedavisini deneyin. Ve asla denemeden, bütün tedavi yollarını tüketmeden bu durumu kabullenmeyin.

Ümitlerinizi yeşertmek için biz varız peki ya siz?

Eğer doğal yollarla anne baba olamıyor ve sizin ya da bir yakınınızın evlat sahibi olmak için doğal yollardan hiç ümidi kalmadıysa, en son teknolojiler en yeni tedaviler hakkında bilgi almak, tedavi yollarını öğrenmek, doğru tüp bebek merkezini seçmek için http://www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Uzmanlarımız en kısa zamanda sizinle iletişim kurarak uygun bir bütçe ile tedavi planlaması sunacaktır. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’ nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.”