Diş sağlığının öneminden pek çok kez bahsetmiştik, göz ardı ettiğimiz ufacık bir ağrı bile hayatımızı zindana çevirebilir. Neyse ki günümüzde artık eskisi gibi ağrılı ve uzun süren tedavi yöntemleri kalmadı. Zamanında başlanan bir tedaviyle kısa sürece eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Günümüzde, dişler artık eskisi kadar sık çekilmiyor. Ağız sağlığını korumak için etkili sonuç veren yöntemler var. Çarpık dişlerin tedavisinde uygulanan ortodonti yöntemi se, çocukların olduğu kadar yetişkinlerin de sorunlarını çözüyor.

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti tedavisi çocuklarda görmeye alıştığımız bir tedavi olsa da çocuklarda uygulandığı kadar yetişkinlerde de uygulanan bir yöntem. Sadece çocukların dişlerinde görmeye alıştığımız tel veya şeffaf plaklar artık yetişkinlerin dişlerinde de son derece başarılı sonuç veriyor. Ortodonti ayrı bir uzmanlık alanı olduğu için de titiz bir tedavi uygulamak gerekiyor.

Ortodonti tedavisi süreci ortalama olarak 1,5- 2 yıl sürüyor. Hastanın  diş teli kontrolüne 4-6 hafta aralığında belli dönemlerde mutlaka hekim kontrolüne gitmesi bekleniyor. Ortodonti tedavisinin aşamaları ise şu şekilde;

Ortodontiniz, ilk randevuda detaylı ortodonti muayenesi yaparak hastanın ortodonti tedavisine ihtiyaç duyup duymadığını belirler. Ortodontisiniz, ortodonti tedavi süreci veortodonti tedavi maliyeti hakkında detaylı bilgi verecektir.

Ortodonti tedavisi işlemine başlamadan önce ağzınızda çürük diş olmaması, diş eti iltihaplarının, kanamalarının bulunmaması önemli ayrıntılardan oluyor. Ortodonti tedavisi öncesinde diş hekiminize mutlaka dolgularınızı, diş taşı temizliğini yaptırmanız öneriliyor. Unutmayın, hijyenik olarak kötü durumda olan ağız yapısında veya fırçalama beraberinde diş etlerinde kanama olan hastaların dişlerine braket yapıştırılması ne yazık ki mümkün olamıyor.

Ortodonti Tedavisinde Planlama

Ortodontist, ortodonti işlemine uygunluğunuzu belirleyip detayları vererek ortodonti tedavisini planlama aşamasına geçiyor. Planlama aşamasında belirli verilerin toparlanması gerekli. Bu veriler:

  • Ağzın iç-dış fotoğrafları
  • Çenenin alt-üst ölçüleri
  • Lateral sefalometrik (Yan kafa), hekim istediği takdirde, ön-arka kısım kafa filmi
  • El-bilek filmi

Yukarıda belirtilen kayıtların toparlanması ortaya çıkan verilerle ortodontist randevunuzu vererek ortodonti tedavi sürecinizi hızlandıracaktır.

Ortodonti Tedavi Aşamasında Yapılan İşlemler Şu Şekildedir;

  • Braket destekli tedavi görüyorsanız, tedaviye genelde üst çeneden başlanır. Alt çeneye birkaç seans ardından geçilir.
  • Ortodonti tedavisine başlandığında, ortodontistin seçimine göre bir ya da daha fazla azı dişinize tüp veya bant geçirilerek braketler yapıştırılır.
  • Braketlerin yapıştırılmasıyla arka teller takılarak küçük ligatür telleri veya elastik ligatürlerle braketlere bağlanma işlemi gerçekleştirilir.

Gerçekleştirilen tüm işlemlerle ortodonti tedaviniz başlamış demektir. Ortodontistiniz sonraki randevu tarihini belirleyerek dikkat etmeniz gereken noktalar konusunda sizi bilgilendirecektir.

Ortodonti Tedavisi ve Sonrası Unutmayın; ortodonti tedavisi yukarıda belirttiğimiz aşama ve süreçten ibaret değildir. Tedavinin bitimi sonrasında gerçekleştirilen “pekiştirme tedavisi” adı verilen pasif tedavi sürecinin de olduğunu hatırlatmakta yarar var. Bu yüzden düzenli muayene olmalı ve doktorunuzla iletişimde kalmalısınız.

Doktorlar ortodonti tedavisi sonrasında dişlerinizin eski haline dönmesini de engelleyebiliyorlar.

Ortodonti Tedavisinde Türkiye

Gelişmiş ülkelerdeki diş tedavi maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle pek çok ülke vatandaşı diş tedavisinde Türkiye’yi tercih ediyor. Sağlık turizminin hızla gelişmesi nedeniyle İstanbul’a tedavi amaçlı gelen bir turist, konaklama uçak ve diş tedavi gibi masrafların toplamının herhangi bir Avrupa ülkesindeki diş tedavi masrafından daha az olduğunu gördüğü için Türkiye’yi tercih ediyor. Üstelik uygulanan tedavi gelişmiş ülkelerle aynı düzeyde. Bu yüzden pek çok turist diş tedavisi için Türkiye’ye geliyor. Türkiye gelişmiş tedavi yöntemleri ve uygun fiyatlarıyla sağlık amaçlı ülkemize gelen turistlerin ülkelerine sağlıklı ve memnun bir şekilde dönmesini sağlıyor.

Siz de dişlerinizden şikayetçiyseniz ortodonti tedavisi veya  kontrol amaçlı Türkiye’ye gelip en iyi şekilde hizmet alabilirsiniz www.visittobetreated.com adresinden bize başvurun. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece “Formu doldurmanız yeterli”.