Metabolik cerrahi ameliyatı, tip 2 diyabet hastalarının ameliyatla şeker hastalığından kurtuldukları bir ameliyat. Bu ameliyatı olan Ercan Emanet ve geçirdiği süreçlere birlikte bakalım.

Şeker hastalığı düzenli perhiz, düzenli spor ve yine düzenli insülin ya da ilaç kullanımı gerektiren bir hastalık

Şeker hastalığı düzenli perhiz, düzenli spor ve yine düzenli insülin ya da ilaç kullanımı gerektiren bir hastalık. Bütün bunlar yapılınca şeker kontrolü sağlanabiliyor. Ancak dünyadaki tüm şeker hastalarının yalnızca yüzde 15’i bunu başarabiliyor. Ercan Emanet’te şeker kontrolünü başaramayan tip 2 diyabet hastalarından biriydi. Metabolik cerrahi ameliyatı onun için kaçınılmazdı.

Ercan Bey ne şikayetiniz vardı ve metabolik cerrahiye gelmeye karar verdiniz?

Şekerim sınırdaydı 147 kilo civarlarındaydım. Bu halimle hareket yapmakta güçlük çekiyordum. Otururken, kalkarken, ciddi sıkıntılarım oluyordu. Bu sebepten dolayı bu ameliyata karar verdim.

Ercan Bey’in şeker yüksekliği ve kilo dışında tansiyon, kolesterol sorunları da vardı. Eşi Özlem Hanım başta olmak üzere çevresindeki herkes Ercan Bey’in durumuna çok üzülüyordu.

Üç tane çocuğumuz var ve çocuklarımla rahat spor yapamıyordu

Özlem Hanım, bizim üç tane çocuğumuz var ve çocuklarımla rahat spor yapamıyordu. Mesela basketbol oynuyor oğlum onunla basketbol oynayamıyordu. Gezmeye gittiğimizde çok uzun süre yürüyüş yapamıyordu. Çabuk yoruluyordu. Tabi bu da hayatımızı olumsuz olarak etkiliyordu. Çünkü tatilimizi ona göre yapıyorduk. Mesela o arabayla durumundan dolayı her yere arabayla gitmek istiyordu. Biz yürümeyi tercih ediyorduk. Bu yüzden çok zor oluyordu.

Aşırı derecede kilomdan sebep kıyafet seçimlerimde çok zorlanıyordum

Ercan Bey, ayrıca aşırı derecede kilomdan sebep kıyafet seçimlerimde çok zorlanıyordum. Bu psikolojik olarak her insanı etkilediği gibi bu tarz insanları etkilediği gibi beni de çok ciddi şekilde etkiliyordu. Ayrıca çok ciddi şekilde iştahım açıktı. Çok ciddi kalorili şeyler tüketiyordum ve bir yemeği iki tabak, üç tabak yiyebiliyordum. Tokluk hissetmiyordum. Ondan sebep diye düşünüyorum ama böyle oluyordu maalesef. Son zamanlarda uyku apnesine tutuldum. Yaklaşık üç ay falan sürdü. Çok ciddi uykusuzluk sıkıntısı yaşadım. Tabii bu durum işimi etkiledi. Sabah kalkmalarımı etkiledi. Aile hayatımı ve en önemlisi çocuklarımla olan diyaloğumu eşimle olan diyaloğumu etkiledi. Hayatıma ciddi rahatsızlıklar verdi.

Ercan Bey ve Özlem Hanım, bütün bunların ardından çözüm aramaya başladılar. Metabolik cerrahi merkezimize gelerek bizden yardım istediler..

Özlem Hanım, Ercan Bey’i ameliyat konusunda desteklediniz mi?

İlk başta çok tedirgindim, korkuyordum, öncelikle metabolik cerrahi ameliyatı konusunda çok taraf olmadım. Daha sonra birlikte sağlık merkezinize gelerek uzman doktorlar ile görüştük. Bu anlamda doktorumuzun bize verdiği güvenle ameliyat için tamam dedik. Bu ameliyatı olmalıydı. Çünkü kendi başına bunu, kilo veremeyeceğini bildiğimiz için ameliyat olmasının, onun için daha iyi olacağını düşündük.

Tip 2 diyabet hastalarının vücudu şeker üretir

Tip 2 diyabet hastalarının vücudu şeker üretir. Ama bu şekeri kullanamaz. İşte yapılan bu ameliyat, hastaların vücutta bulunan şekeri kullanmasını sağlıyor. Ercan Bey’in başarılı geçen ameliyatına ve ameliyattan sonra yaşadığı değişimlere önümüzdeki makalelerimizde devam edeceğiz.

Eğer siz veya bir yakınınız tip 2 diyabet hastasıysanız

Eğer siz veya bir yakınınız tip 2 diyabet hastasıysanız ve bütün kurallara uyduğunuz halde şeker kontrolü sağlayamıyorsanız, şeker hastalığından kurtulmak ve tedavi olmak için metabolik cerrahi ameliyatı olmak isterseniz sizlere en doğru merkezi bulmamız için http://www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Uzmanlarımız uygun bütçe ve tedavi planlaması ile size dönüş yapacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.”