Tüp bebek tedavisinde yaşanan gelişmeler sayesinde, her üç çiftten biri sağlıklı bir bebek ile evlerine dönüyor. Ancak bebek sahibi olabilmek için en önemli faktör; doğru tedavi merkezinde, doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması. ERA testi de, tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttıran en önemli gelişmelerden…

ERA testi ile daha embriyoları rahme transfer edilmeden önce, rahmin embriyoları kabul edip etmeyeceğini ortaya koyuyor. Bunun dışında embriyo transferinin hangi gün yapılırsa gebelik oranlarında yüksek başarının artırılabileceğini öngörmek Era testi ile mümkün hale geliyor.

Era testi nedir?

ERA , yani tıbbi literatürdeki karşılığı ile  “Endometrial Receptivity Array” testi, tüp bebek tedavilerinde, özellikle iyi kalite embriyo elde edilmesi sağlıyor. Özellikle de gebelik oluşmayan ve başarısızlığı açıklayan ciddi bir neden bulunamayan hastalar için  yeni bir umut doğuran en önemli gelişmelerden biri.

Tüp bebek tedavisi, tıp ve teknolojide yaşanan gelişmeleri en iyi yansıtan alanlardan biri. Günümüzde tüp bebek tedavilerindeki sonuçlara bakıldığında hemen hemen her iki çiftten birinde gebelik elde edildiği ortaya çıkıyor.  Tedavi gören her üç çiftten biri de eve sağlıklı bebek  ile dönebiliyor. Tüm bu gelişmelerle beraber günümüzde hala bazı çiftlerde iki ya da daha fazla sayıda tedavi uygulanmasına rağmen gebelik elde etmek ne yazık ki mümkün olamıyor.

Özellikle de tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları için birçok sebep bulmak mümkün. Bu aşamada çiftin tercih ettiği tedavi merkezinin önemi ortaya çıkıyor. Doğru tedavi merkezinin bulunması sayesinde, çiftin gebe kalamama sebepleri doğru olarak tespit ediliyor ve uygun tedavi yöntemleri başlatılıyor. Özellikle de tüp bebek alanında tecrübeli, gelişmiş ve teknolojik açıdan yeterli laboratuvar ortamı olan merkezler özellikle tercih edilmeli. Laboratuvar koşullarının yeterli olması sayesinde; kötü ya da düşük embriyo kalitesine sahip olan embriyolardaki genetik bozukluklar incelenebiliyor. Bu sayede de tüp bebek başarısızlıklarının önüne geöilebiliyor.

 Era testi hangi durumlarda uygulanır?

Era testi yani endometrial recepitivity assay  döllenmiş yumurtanın rahim içerisine tutulmasını belirleyen bir testtir. Özellikle de tekrarlayan başarısızlıklarda uygulanır. Embriyo elde edilen hastalarda embriyonun tutulmadığı durumlarda uygulanır ve embriyonun rahim içerisine en uygun tutunabileceğ günü belirlemeye yönelik bir testtir.

Bugün tüp bebek tedavisi  gören her üç çiftten biri  eve sağlıklı bebek götürebilmektedir. Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin  doğru tüp bebek tedavi merkezini bulması çok önemli.

Hangi durumlarda Era testi uygulanır?

Embriyolar kaliteli olmasına rağmen rahme tutunmuyor ise bunun arkasında yatan nedenleri  araştırmak gerekir. Bunların tutulmamasının  en önemli nedenlerinden bir tanesi de rahim iç tabakasının embriyoyu kabul etmemesinden kaynaklanır. Bu nedenle tekrarlayan yuvalanma implantasyon başarısızlığı olan hastalarda Era testi oldukça önemli bir silah haline geliyor. Bu amaçla özellikle 3’ten fazla embriyo transferi yapılmış ve gebelik elde edilememiş hastalarda era testi başarı şansını arttırıyor.

Embriyonun rahme tutunup tutunmayacağını belirleyen bu testle tüp bebek tedavisinde başarı oranı artmakta.

Era testi nasıl yapılıyor?

Era testi uygulanmadan önce; öncelikle hastaya tüp bebek tedavisi uygulayıp embriyolar elde edilir. Ardından bu embriyolar dondurulur. Daha sonra rahim iç tabaksının bu embriyoyu hangi gün en iyi kabul edebileceğini belirlemeye yönelik era testi uygulanır. Era testi doğal siklusta da uygulanabilir. Yani hiç müdahale etmeden, hastanın kendi adet döngüsünü takip edip yumurtlama zamanı belirledikten 5-7 gün sonra test alınabilir. Bunun dışında hormonal uyarı verilip hormonal uyarıdan sonra transfer planlanan günde era testi yapılır, yani biyopsi alınır. Yaklaşık rahim içi tabakasındaki tutunmayla ilişkili iki yüz genin aktivasyonu incelenir ve buna yönelik olarak da embriyonun en iyi tutunabileceği gün belirlenmiş olur.

Tüp Bebek tedavisinde deneyimli ekip ve gelişmiş bir laboratuar ortamı başarılı sonuçlara ulaşmadaki en önemli kriterlerin başında geliyor.

ERA testi yapılırken, tedavi görecek olan anne adayının yani hastanın rahim içi zarından doku alınır. Alınan bu örnek doku genetik olarak analiz edilir. Testin uygulanacağı anne adayından ya da hastalardan doğal adet döngüsü içerisinde ya da hormon ile uyarılmış bir tedavi sürecinde belirli bir günde rahim dokusundan küçük bir parça alınır. Parça alınması ameliyathane ortamında ve hastanın konforu açısından hafif sakinleştirici verilerek yapılır. Ardından da hasta için embriyo transferinin en sağlıklı olacağı gün belirlenerek, transfer yapılır. ERA testi tüp bebek tedavisinde, özellikle iyi kalite embriyo elde edilip, transfer edilmesine rağmen hamilelik sağlanamayan ve altta yatan sebeplerin açıklanamadığı hastalar için oldukça önemli ve başarılı bir yöntem.

Era testi genel olarak, tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttıran ve çiftlerin sağlıklı bir bebeğe kavuşmasını sağlayan oldukça önemli gelişmelerden biri.

Siz de doğal yollarla çocuk sahibi olamıyorsanız ve en doğru tüp bebek tedavi merkezini bulmak istiyorsanız, formu doldurmanız yeterli. Türkiye’nin en başarılı tüp bebek tedavi merkezlerinde, en başarılı doktorlarla tedavi imkanını, bütçenize en uygun şekilde buluyoruz. Uzmanlarımız tedavi planlaması ve uygun ücretlendirme için size dönüş yapacaktır.