Alkollü araç kullanan arkadaşının arabasında başlarına gelen bir trafik kazası sonrasında Emre Y. isimli gencin eli ciddi biçimde hasar görüyor. Emre Y. kaza sonucu elini kullanamaz hale gelen ve gördüğü fizik tedavi ve özel yöntemler sonucu mucize sonuçlara ulaşan biri. Emre’nin harika iyileşme hikâyesini okumanızı tavsiye ediyoruz.

Alkollü araç kullanımından kaynaklı kaza sonrası kararan bir hayat

Dünya genelinde trafik kazalarında 1.24 milyon kişi hayatını kaybediyor. 20 ile 50 milyon kişi de yaralanıyor. Bu kazaların en büyük nedenlerinden biri de: alkollü araç kullanmak. 26 yaşındaki Emre’nin eli geçirdiği kaza sonrası pençe halini alıyor ve elindeki his ve hareket yok oluyor. Birçok ameliyat geçiriyor. Çeşitli şehirlerde fizik tedavi görüyor. Bu aşamalarda ne yazık ki pek bir iyileşme olmuyor.

Türkiye’deki çoğu hastaneyi gezen genç adam 1 sene boyunca birçok cerraha ve sağlık merkezine gidiyor. Ameliyatlar sonrasında fizik tedaviye başlıyor ancak bir ilerleme kaydedemeyince fizik tedaviyi de bırakıyor… Emre, hem elini hareket ettiremediği için üzülüyor hem de elinin görüntüsünden de rahatsız oluyor. Emre’nin annesi oğlu için hastane araştırmaya devam ediyor ve onu tedaviye devam edilmesi için ikna ediyor.

Psikolojik desteğin fizik tedavi sürecindeki önemi

Emre yeni hastaneye başvurduğunda doktorlar fiziksel sorunlarının yanında psikolojik bozulmalar da olduğunu fark ediyor. Depresyona girmiş olan Emre’nin moralinin de oldukça kötü durumda olduğu tespit ediliyor. Doktorlar kesin bir sonuca erişileceğine dair net bir konuşma yapamasalar da diğer birçok hastaneden farklı olarak daha ümitli bir tablo çiziyor.

Emre tedavi süresi ne kadar uzun ve zor olacak olursa olsun tekrar mücadeleye başlıyor. Böylece fiziki ve zihinsel rehabilitasyon süreci tekrar aktif oluyor. Önce 10 günlük bir deneme süresi programı çıkarılıyor ve bu sürede gözlem yapılıyor. Bu sefer olumlu sonuçlar çabuk kendini göstermeye başlıyor.

Uzmanlar bu tip vakalarda moralin ve tedavi ortamının öneminin altını çiziyor. Birlikte çalışılan doktorlar, fizik tedavi uzmanlarıyla hastanın iletişim ne kadar kuvvetli olursa olumlu sonuç alma olasılığı da o kadar artıyor. Ayrıca hastanın kendine benzer durumdaki başka kişilerle aynı ortamda çaba gösteriyor olması da motivasyonun yüksek olmasına destek veriyor. Emre; acı çekiyor olsa bile çevresinde onun için ve onunla birlikte çabalayanları gördükçe acılarını unutabildiğini söylüyor.

Fizik tedavi sonrası gelişmeler

3 ayın sonunda Emre’nin elindeki iyileşme git gide artıyor. Bunun paralelinde Emre’nin morali de yükseliyor. Emre sağlık merkezine ilk geldiğinde el sinirlerinde ciddi hasar ve kemiklerde kırıklar olmasına rağmen ve 1 yıl boyunca kolunu kullanamadığı için parmak, bilek ve omuzda hareket kaybı olmasına rağmen tüm bu olumsuzluklar kayda değer ölçüde iyileşiyor. Rehabilitasyon programı sonrasında tahrip olmuş iskelet ve kas sistemi tekrar yapılanabilir ve büyük ölçüde hareket edebilir hale geliyor.

Fizik tedaviyi destekleyici yöntemler

Hastanede genç adama ilaç, ultrason ve elektrik tedavisi uygulanıyor. Ancak Emre’nin tedavisinde sadece tıbbi yöntemler kullanılmıyor, alternatif tıptan da faydalanılıyor. Kaplıca kaynaklarından yararlanılıyor ve vücuda sıcak çamur masajları uygulanıyor. Böylece dokuların yenilenmesine ve ortopedik unsurların eski elastikiyetine kavuşmasına destek olunuyor. Zaman zaman zorluk yaşayan ve biraz da acı çeken Emre ne olursa olsun tedavisini aksatmıyor.

Emre’nin uzun süre hareket etmeyen kolundaki hareket kaybını aşmak ve kasları güçlendirmek için germe egzersizlerine ağırlık veriliyor.  Emre Y. Bir uzman ile birlikte fizik tedavi egzersizlerini sıkı bir program dahilinde yapıyor. Neticede ilk aşamada Emre’nin pençe şeklini alan eli açılıyor. Parmaklar, karpal kemikler yani parmaklarla el bileğinin dokularında esneme elde ediliyor. Böylece eklem fonksiyonları yapılandırılıyor. Aslında birinci aşamada yapılanların hepsi Emre’yi sonraki ameliyatlara hazırlıyor.

Hareket kaybı olan el fizik tedavi ve ameliyatlarla iyileşiyor

Bir sonraki adımda, elin eski haline gelebilmesi için eklemleri oluşturan kemiklerle ilgili bir ameliyat yapılabilir gibi duruyor. Bu ameliyatta ortopedistler kırılmış olan eksik alanlara dolgu yapılabileceğini söylüyor. Doktorlar, rekonstrüktif rehabilitasyon ve rekonstrüktif cerrahi olarak adlandırılan süreç sayesinde iyileşmenin hızlanacağını düşünüyor. Ayrıca eldeki açılma oranı belli seviyeye ulaştığında da kas transferi ameliyatıyla kas kayıplarının tedavi edilmesi planlanıyor. Sonrasında da bu sefer de kas kuvvetlendirme için özel bir sürecin başlatılması gerekiyor.

Doktorlar; artık Emre elini yavaş yavaş kullanabilir hale gelmeye başladığında da duyumlarını, hislerini, motor kapasitesini, motor nöron fonksiyonlarını güçlendirmek için yeni bir tedavi programına başlanacağını söylüyor. Toplamda 12 ay sonrasında Emre Y.’nin eskisine en yakın haliyle elini kullanabilir olması hedefleniyor.

Geçirdiği kazadan önce spor hayatının ayrılmaz bir parçası olan Emre elini tekrar kullanmaya başladığında yine spora dönmenin hayallerini kuruyor. Çocuklara antrenörlük yaparak yol gösterici olmak istiyor.

 

Vücutta, kaza sonrası hareket kaybı olan bölümler fizik tedavi, psikolojik destek ve ameliyatlarla düzelebiliyor. Uzmanlar, Emre Y’nin trafik kazası sonrası sakatlanan elinin de tedavi süreci bittiğinde eski haline dönebilme ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.