Egzama, çok önemli bir deri hastalığı. Deride genellikle kızarıklıklar ve soyulmalarla, bazen çatlamalarla ortaya çıkan ya da yarılmalarla kendini gösteren bir hastalık. Özellikle her yaşta ortaya çıkabilmesi, çok küçük alanlarda olabilse de bazen çok yaygın çok geniş alanlarda da yayılabilmesi sebebiyle tedavi edilmesi oldukça önemli.

Egzama neden oluşur?

Egzama iki şekilde de görülebiliyor. İçsel egzamalar ve dışarıdan temas eden maddelere bağlı ortaya çıkan egzamalar… İçsel egzamalar; avuç içi ayak tabanlarında, su kabarcıkları şeklinde kendini gösterir. Çocukluk çağında atopik egzama denilen, çocukluk çağının alerjik egzaması gibi egzamalar ya da seboreik egzama yani yağlı egzama denilen egzamalar ise içsel faktörlerle ortaya çıkıyor. Bunların kesin nedeni henüz bilinmiyor. Ama çocukluk çağının egzaması yani atopik egzama alerjik bünyeli çocuklarda görülen bir egzama çeşidi. Ailede atopik bünye varsa, yani astım gibi alerjik rinit gibi hastalıklar varsa, çocuklarda da egzama oluşması muhtemel. Bu tür, çocuklarda özellikle gerçekten çocukların yaşam kalitesini çok zorlaştıran bir egzama türü olarak karşımıza çıkıyor.

Dışsal egzama ise stresle , cilt kuruluğu ile ya da dışarıdan temas eden bir madde ile ortaya çıkıyor. Ve önlenemez kaşıntılara neden oluyor.

Kuruluk ve stres kaşıntıya neden oluyor. Kaşıntı öyle bir durumdur ki, hasta kaşıdıkça deriyi, kaşıntıyla tahriş ettikçe ciltte bir takım maddeler salgılanıyor. Bu maddeler kaşıntıyı arttırıyor. Bir kaşıntı kısır döngüsü ortaya çıkıyor. Egzama tedavilerinde öncelik, bu kısır döngüyü kırmak… Yağlı egzama adı verilen içsel egzamada burun yanlarında, saçlı deride, kaş çevresinde ya da göğüs arasında, göğüs orta kısmında kızarıklıklar, sarımsı kabuklanmalar  görülüyor. Nörodermatitiste özellikle el bilekleri ayak bilekleri ya da bacaklar gibi bölgelerde elin kolay uzanabildiği bölgelerde morumsu, kırmızı kabarık lekeler ve bazen kabuklanmalar kanamalar görülebiliyor.

Çocukluk egzamasının en önemli özelliği bu hastalığın bulgularının sadece deri ile sınırlı olmaması, astım ve alerji gibi hastalıklara yatkınlık oluşturması. Hayatın ileri dönemlerinde deri bulguları geçse de iyi tedavi edilmemiş ve uygun izlenmemiş bir egzamalı çocukta diğer alerjik hastalıkların riski yüksek oluyor.

Çocukluk çağı egzamasında, ciltte yaygın bir kuruluk şeklinde kendini gösteriyor. Kaşıntı izleri, kanama izleri olabiliyor. Kepeklenmeler olabiliyor, kızarıklıklar olabiliyor… Özellikle egzamanın çeşidine göre de cildin vücudun belli bölgede değişik bölgelerini tutabiliyor. Örneğin yağlı egzama daha çok yüzde görülürken, çocukluk çağındaki görülen egzama dirseklerin iç yüzleri dizlerin arka kısımlarında bebeklerde yanaklarda görülebiliyor.

Egzama hafife alınmaması gereken bir hastalık. Doğru tedaviyle ileride oluşabilecek başka hastalıklar önlenebilir.

Egzama hangi yaşlarda ortaya çıkıyor?

Egzama çok genel bir kavram. Bu sebeple de altında pek çok çeşidi olabiliyor. Dolayısıyla  bu çeşidine bağlı olarak, her yaş grubunda ortaya çıkabiliyor. Örneğin atopik egzama adı verilen, çocukluk çağının alerjik egzaması, bebeklik çağından itibaren görülebiliyor.  Bu yaşlarda özellikle bu egzama 6 yaş civarına kadar düzelip tekrarlayarak yani iyileşme ve alevlenme dönemleriyle tekrarlıyor. 6 yaştan sonra çocukların önemli bir bölümünde tamamen geçiyor ancak ileri yaşa kadar devam edebiliyor. Diğer egzamalar, örneğin nörodermatitist stres ve kuruluğa bağlı egzama ya da yağlı egzama ya da kontakt egzama adı verilen ev kadınlarının ellerinin deterjana fazla temasına bağlı egzama da olduğu gibi her yaşta ortaya çıkabilen egzama çeşitleri de var.

Tüm vücudumuzu saran derimiz, bizi korur. Ama bazen o da savaşı kaybedebilir. Özellikle stres, kimyasal maddelerde temas derimizi en çok zorlayan etmenlerdir. Bu noktada egzama gibi cilt rahatsızlıkları görülür.

Egzama önlenebilir mi?

Eğer dışarıdan temas eden maddelere bağlı, örneğin deterjana ya da vücuda sürülen herhangi bir maddeye makyaj malzemesine bağlıysa bunları kullanmayarak egzama önlenebiliyor. Bu şekilde de tedavi edilebiliyor. Sonra tekrarlaması önlenebiliyor ama örneğin çocukluk çağının atopik egzaması gibi ya da yağlı egzama gibi içsel egzamalarda kesin bir tedavi yöntemi yok. Ancak ortaya çıkmasını geciktirmek ya da azaltmak adına bir takım önlemler alabilmek mümkün. Örneğin kuru cilde bağlı egzama çok sık görülen bir sorun. Kuru cilt her çeşit egzamayı tetikliyor, dolayısıyla iyi bir cilt bakımıyla, nemlendirici bakımla pek çok egzamanın ortaya çıkmasını önleyebilmek mümkün. Bu şekilde tedavi gittikçe kolaylaşıyor.

Cildin kuruması ya da kullandığımız kimyasal maddelerle oluşan egzamanın tedavisi diğer türlere göre daha kolay.  Bu durumda önemli olan cildin nemini korumak.

Özellikle sıcak su, deterjan kullanılması, cildin doğal nemini ve yağını alıp götürüyor. Böylece dışarıdan alerjenler deriye çok daha kolay girebiliyor. Bu kaybedilen nemi ve yağı yerine koymak gerekiyor. Yani sık ve bolca nemlendirici kullanmak, yıkamayı azaltmak, kolonya gibi derinin yağını alıp götüren maddelerden uzak durmak gerekiyor. Bir diğer nokta ise kuruluğu gidermek için bol nemlendirmek gerekiyor. Tabii çok kolay değil ama stresten uzak bir yaşam… Bunun dışında öncelikle kremlerle elde çok iyi sonuçlar elde etmek mümkün. Eğer egzamanın üzerinde sulantı varsa ya da enfeksiyon yerleşmişse bunlara yönelik tedavi de elbette gerekiyor.

Egzamanın belirtileri; genellikle deride kızarıklık, pullanma, kaşıntı, yanma hissi, su toplamaları, sızıntı, daha sonra kuruma ve kabuklanma şeklinde kendini gösteriyor.

Egzama tedaviden sonra yeniden tekrarlar mı?

Bazı egzamalar, örneğin çocukluk çağı egzaması 6 yaşa kadar iyileşip tekrarlıyor. 6 yaştan sonra tamamen geçebiliyor ama yalnızca kuruluk genellikle hayat boyu devam ediyor. Deri egzaması tamamen geçebiliyor.

Türkiye’ye tatile gelip, egzama konusunda en uygun tedaviyi almak isterseniz, formu doldurmanız yeterli. Uzmanlarımız, her türlü planlama konusunda size yardımcı olacaktır. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz.