Türkiye’de birçok alanda  tıp merkezi , fizik ve  rehabilitasyon merkezi olmasının yanı sıra termal su ve çamur ile de deri hastalıkları tedavi ediliyor. Fizik tedavide başarılı olma nedenlerinden biride doğal yollarla teknolojik tedavilerin bir arada sunulmasıdır. Termal sular aynı zamanda cilt hastalıklarına da iyi geliyor. Egzama tedavisi üzerine ülkemizde büyük ilerlemeler kaydedilmiştir.

Egzama nedir ?

Egzama bir deri hastalığıdır. Genellikle kızarıklıklarla kendini gösterir. Deri de soyulmalar olabilir. Bazen de çatlamalar, yarılmalar olur. Yine bazı türlerinde ise su kabarcıkları ortaya çıkabiliyor. Egzama her yaşta ortaya çıkabilir. Bazen derinizde çok küçük bir alanda olabildiği gibi bazen de çok yaygın bir alanı kapsar.

Türkiye’de bu hizmeti veren,  içinde 5 yıldızlı otel bulunan tedavi ve tatil olanaklarını bir arada sunan merkezler var. Egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisi için hasta ailesi ile birlikte geliyor. Hasta tedavisini olurken diğer aile bireyleri tatillerini yapabiliyor.

Egzama neden oluşur?

İki çeşit egzama hastalığı vardır. Bir içsel egzamalar vardır. Bir de dışarıdan temas eden maddeler nedeniyle oluşan egzamalar vardır. İçsel egzamalar da avuç içinde ayak tabanlarında su kabarcıkları şeklinde kendini gösterir. Bunların nedeni bilinmiyor. Ayrıca çocukluk çağı egzaması dediğimiz alerjik bünyeli çocuklarda görülen egzamalar vardır. Bunlara atopik egzama denilir. Özellikle genetik olarak ailede astım gibi hastalıklar varsa bu tür egzamalar bu ailelerin çocuklarında daha sık görülebiliyor. Bu egzama türü çocukların yaşam kalitesini çok olumsuz etkileyebiliyor.egzama tedavisi

Dışsal egzama ise stresle, cilt kuruluğu ile ya da dışarıdan temas eden bir madde ile ortaya çıkıyor. Kuruluk ve stres kaşıntıya neden oluyor. Bu öyle bir kaşınma ki durduramıyorsunuz. Siz kaşıdıkça cilt tahriş oluyor ve bir takım maddeler salgılıyor. Bu salgılanan maddeler kaşıntıyı daha da arttırıyor. Bu bir kısır döngü ve bunu kırmak gerekiyor.

Örneğin yağlı egzama dediğimiz içsel egzamada burun yanlarında saçlı deride, kaş çevresinde ya da göğüs arasında göğsün orta kısmında kızarıklıklar sarımsı kabuklanmalar görülüyor. Nörodermatitiste özellikle el bilekleri ayak bilekleri ya da bacaklar gibi bölgelerde elin kolay uzanabildiği bölgelerde morumsu kırmızı kabarık lekeler ve bazen kabuklanmalar kanamalar görülebiliyor.

Çocukluk egzamasının en önemli özelliği bu hastalığın bulgularının sadece deri ile sınırlı olmaması, astım ve alerji gibi hastalıklara yatkınlık oluşturmasıdır. Hayatın ileri dönemlerinde deri bulguları geçse de iyi tedavi edilmemiş ve uygun izlenmemiş bir egzamalı çocukta diğer alerjik hastalıkların riski yüksek oluyor.

Çocukluk çağı egzaması

Çocukluk çağı egzaması ciddi anlamda çocuklar için çok olumsuz etkiler yaratıyor. Yaygın bir kuruluk, kaşıntı ve kanama izleri, kepeklenme, kızarıklar olabiliyor. Egzama çeşitlerine göre vücudun değişik yerlerinde görülüyor. Örneğin yağlı egzama daha çok yüzde görülüyor. Çocukluk çağında gördüğümüz egzama dirseklerde görülüyor ve hatta bebeklerin yanaklarında bile görülebiliyor.

Egzama hafife alınmaması gereken bir hastalık

Egzama, hafife alınmaması gereken bir hastalıktır.Doğru tedaviyle ileride oluşabilecek başka hastalıklar önlenebilir. Türkiye’de doğanın teknoloji ile birleştiği merkezler olması nedeniyle bu konuda çok avantajlı.

Hangi yaşlarda ortaya çıkıyor egzama hastalığı ?

Aslına bakarsanız egzama çok genel bir kavram ve altında birçok neden var. Bu hastalığın birçok türü var. Bu da bize şunu gösteriyor, doğru teşhis ile tedaviye başlamak gerekiyor. Çünkü tecrübesiz, işin uzmanı olmayan bir doktor yanlış tedavi uygulayabilir. Biz hastalarımızı baştan aşağı kontrol ediyor ve testlerimizi yapıyoruz. Egzamanın önce türünden emin oluyoruz. Örneğin çocuk egzamasında doğru bir tedaviyle 6 yaşından sonra bir daha egzama oluşmuyor ama doğru tedavi edilmezse çocuklukta geçse bile ileri  yaşlar da karşımıza tekrar çıkabiliyor.

Egzamalar çeşitli türde olabiliyor. Nörodermatitist stres ve kuruluğa bağlı egzama, yağlı egzama ya da kontak egzama (ev kadınlarının ellerinin deterjana fazla temasına bağlı egzama da olduğu gibi her yaşta ortaya çıkabilen egzama) gibi.

Egzamanın oluşumu önlenebilir mi ?

Egzamayı engellemek mümkündür. Dışarıdan temasla ya da cilt kuruluğundan kaynaklanan bir egzama ise iyi bir bakım ve doğru bir nemlendirici ile egzamanın oluşumu önlenebilir. Tüm vücudumuzu saran derimiz, bizi korur. Özellikle stres, kimyasal maddelerle temas derimizi en çok zorlayan etmenlerdir. Bu noktada egzama gibi cilt rahatsızlıkları görülür. Bazen o da savaşı kaybedebilir.

Eğer dışarıdan temas eden maddelere bağlı olarak örneğin makyaj malzemesi, deterjan ya da parfüme bağlıysa bunları kullanmayarak egzama önlenebiliyor. Elbette önce egzama nedenini bulmak gerekir. Örneğin çocukluk çağının atopik egzaması gibi ya da yağlı egzama gibi içsel egzamalar da kesin bir tedavi yöntemi yok. Ancak ortaya çıkmasını geciktirmek ya da azaltmak adına bir takım önlemler alabiliyorsunuz. Kuru cilde bağlı egzama çok sık gördüğümüz bir şey ya da kuru cilt her çeşit egzamayı tetikliyor denilebilir. Dolayısıyla iyi bir cilt bakımıyla nemlendirici bakımla pek çok egzamanın ortaya çıkmasını önleyebiliyorsunuz. Ya da tedaviniz bu şekilde kolaylaşması mümkündür. Cildin kuruması ya da kullandığımız kimyasal maddelerle oluşan egzamanın tedavisi diğer türlere göre daha kolay. Bu durumda önemli olan cildin nemini korumaktır.

Egzama tedavisi

Egzama tedavisinde hangi ilaçları kullanıyorsunuz?

Özellikle, sıcak su ile deterjan kullanılması cildin doğal nemini ve yağını alıp götürüyor.  Böylece dışarıdan alerjenler deriye çok daha kolay girebiliyor.  Bunu önlemek için bu kaybedilen nemi ve yağı yerine koymak gerekiyor. Sık ve bolca nemlendirici kullanmak, yıkamayı azaltmak, kolonya gibi derinin yağını alıp götüren maddelerden uzak durmak gerekiyor. Ve tabi stresten uzak durmak gerekiyor.

Peki bundan başka yöntem yok mu?

Tabii ki var. Öncelikle kremlerle genellikle çok iyi sonuçlar elde ediyoruz. Eğer egzamanın üzerinde sulanma varsa ya da enfeksiyon yerleşmişse bunlara yönelik tedavide elbette gerekiyor. Kremlerle baş edemediğiniz nadir durumlarda ise hap ve iğne tedavileri de kullanılabiliyor yine kaplıca tedavileri de egzama da gerçekten tedaviye ciddi bir destek sağlayabiliyor.

Egzama tedavisi sonrasında tekrar oluşur mu?

Egzamanın belirtileri; genellikle deride kızarıklık, pullanma, kaşıntı, yanma hissi, su toplamaları, sızıntı, daha sonra kuruma ve kabuklanma şeklinde kendini gösteriyor. Ve bazı egzamalar  örneğin çocukluk çağı egzaması 6 yaşa kadar iyileşip tekrarlıyor.  6 yaştan sonra tamamen geçebiliyor ama yalnızca kuruluk genellikle hayat boyu devam ediyor ya da alerjik bünye astım riski, alerjik rinit riski hayat boyu devam ediyor ama deri egzaması tamamen geçebiliyor.

Egzama tedavisinde şifalı sular  fark yaratıyor

Egzama gibi cilt hastalıklarında tıbbi tedavinin yanında şifalı sular fark yaratıyor. Tıp Merkezlerimizde hastanın medikal tedavilerine ek olarak kaplıca tedavi kürlerini kullanıyoruz. En büyük farkımızda bu zaten. Çünkü bu doğal kaynaklar birçok deri hastalığına iyi geliyor. 30 derce suda hastalarımız yüzüyorlar. 24 saat yararlanabilinen sıcak havuz var. Örneğin ki bu havuz bazen sulantılı egzamalar da kurutmamıza neden oluyor ki onun yerine üstüne nemlendirme tedavileri verebiliyoruz. Ya da yine bu suyun içerdiği ve çamurun içerdiği bu sudan oluşan çamurun içerdiği sülfür içeren demir içeren bolca bikarbonat içeren bir takım kimyasal maddeler sayesinde egzamalardaki yanma yani kızarıklık ve ödem azaltılabiliyor. Kabuklanma varsa bu kabuklar giderilebiliyor. Dolayısıyla hem su tedavisi hem çamur sarmalama tedavisi sürme ve kurutma tedavisi gibi tedavilerle yine zaman zaman hastanın helyoterapi yani güneş terapisi almasıyla ve nemlendirici bakımlarla egzamalar da oldukça iyi sonuçlar elde ediyoruz.

Eğer sizin ya da bir yakınınızın egzama, sedef gibi cilt sorunu varsa ya da ağrılardan kurtulmak isterseniz http://www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Uzmanlarımız en kısa zamanda sizinle iletişim kurarak uygun bir bütçe ile tedavi planlaması sunacaktır. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ” Formu doldurmanız yeterli”.