Egzama rahatsız edici ve çirkin görünüşlü bir deri hastalığı olarak ortaya çıkıyor ama aslında büyük tehlike oluşturmuyor. Egzama tedaviyle kontrol altına alınabiliyor.

Egzama nedenleri

Uzmanlar çoğu cilt hastalığının temelinde psikolojik nedenler olduğunun altını çiziyor. Egzama da genellikle psikolojik etkenlerle ortaya çıkıyor. Bir diğer yaygın neden de alerji oluyor. Bazen de görünürde hiçbir neden yokken egzama oluşabiliyor. Her on iki kişiden birinin, yaşamının herhangi bir döneminde egzama geçirdiği biliniyor.

Egzama bulaşıcı mıdır?

Bu cilt rahatsızlığı bulaşıcı bir hastalık değil ve özellikle soğuklarda vücutta sorunlu alanlar çoğalırken, yaz aylarında hafifleyebiliyor.

Daha çok kimlerde görülür?

En sık görülen egzama tipi, alerjik kökenli ve tıp dilinde adı “atopik dermatit” olarak biliniyor. Bu türde hastalık çoğunlukla astımlılarda ve saman nezlelilerde görülüyor.

Çocuklarda %15 gibi bir oranda görülüyorken yetişkinlerde %2-4 gibi bir oranda görülen egzama hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabiliyor. Ancak uzmanlar erkeklerin daha büyük risk altında olduğunu söylüyor.

Çocuklarda ortaya çıkan egzamanın nedeni daha çok alerjiler oluyor. Astım ve saman nezlesi gibi alerjik semptomlar gösteren çocuklarda egzama da oluşması daha sık görülüyor. Çocuklardaki bu cilt rahatsızlığı daha çok 5 yaşından önce ortaya çıkıyor. Yetişkinlerde ise daha büyük oranda kimyasallardan ve tahrişten dolayı cilt sorunu oluşuyor.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Tedavide öncelikle etken araştırılıyor. Örneğin psikolojik bir sebepten mesela depresyondan dolayı cilt sorunu ortaya çıkmışsa öncelikle psikolojik tedaviyle bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Hastalıkta gerileme olursa ama yine da ufak lekeler kaldıysa bunlar bitkisel tedavilerle yok edilebiliyor. Giyilen bir giysi bile alerjik reaksiyon sonucu egzamaya neden olabiliyor. Çünkü giysiler de belli bir kimyasaldan geçiyor ve o kimyasala alerji varsa cilt sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu tip alerjik durumlarda önce egzamaya neden olan maddenin tespit edilmesi ve ondan uzak durulması gerekiyor. Sonrasında cilt sorunları doğal yöntemlerle tedavi edilebiliyor.

En etkili doğal yöntemler arasında doğal gamma linoleik asit bakımı geliyor. Gamma linolenik asit Omege-6 yağ asidi ailesinden geliyor. Bu bileşen; çuha çiçeği yağı, siyah frenk üzümü yağı ve hodan yağı gibi bitkisel kökenlerden elde edilebiliyor.

Genelde uygulanan kremler ciltteki kurumanın önüne geçiyor. Günlük olarak kullanılması gereken merhemlerin etkili olabilmesi için düzenli uygulama büyük önem taşıyor. Egzamadan daha çok hassas ciltler etkileniyor. Böyle cildi olan kişilerin özel sabunlar ve şampuanlar kullanması öneriliyor. Piyasadaki pek çok ürün az da tahriş eden katkı maddeleri içerebiliyor. Bu yüzden dermatolog onaylı, özel ürünlerin seçilmesi gerekiyor. İltihapları azaltmak için seroid kremler de etkili olabiliyor.  Bu tip kremlerde yan etkiler görülürse pimekrolimus ve takrolimus isimli merhemler de kullanılabiliyor.

Tedavide doğal yöntemler

En büyük şikâyet kaşıntı oluyor. Ancak egzamayı kontrol altında tutmanın yolu da sorunlu alanları kaşımamaktan geçiyor. Tedavi boyunca cildin hassas alanlarına olabildiğince dokunmamak gerekiyor. Sıcak nemli havlu uygulaması kaşıntıyı azaltabiliyor. Cildi güneşten korumak, büyük sıcaklık değişikliklerine maruz bırakmamak avantaj sağlıyor.

Eğer temelde alerjik etkenler varsa; kullanılan sabunların, losyonların, deterjanların değiştirilmesi veya daha az kullanılması, toz-polen gibi alerjiyi tetikleyici unsurlarda uzak durulması, beslenmeye dikkat edilmesi gerekiyor. Esansiyel yağ asitlerinin, probiyotik gıdalarını lifli gıdaların, antioksidan içeren besinlerin beslenme programına eklenmesi egzama için alınabilecek tedbirler arasında yer alıyor. Özellikle E, C, A vitaminleri cilt dostu olarak cilt sorunları yaşayanlar için şifa kaynağı oluyor.

Egzama belirtileri

İltihap, kızarıklıklar, ciltte kuruma ve pullanma gibi belirtilerle ortaya çıkan egzamada kaşıntı ve ciltte kurumadan kaynaklı dökülmeler en sık görülen belirtiler oluyor. Yetişkinlerde %2-4 arası bir oranda görülen rahatsızlık, bebekler ve çocuklarda da görülebiliyor.

Korunma yolları

Egzama sebebi ne olursa olsun genelde bağışıklık sistemi zayıfladığı anlarda ortaya çıkabiliyor. Yani temelde korunmanın yolu bağışıklık sistemini güçlü tutmaktan geçiyor. Bunun için de sağlıklı beslenme, spor ve stresten uzak durmak büyük önem taşıyor.

Egzama çeşitleri

El egzaması, alerjiye bağlı olanlar, tahrişten kaynaklanan egzamalar, dishidrotik,

beyaz köpüğe benzeyen kabarcıkların oluştuğu nümerik çeşitler, zorlayıcı kaşıntılar sonucu yaraların oluşabildiği nörodermatit, stasis dermatiti gibi egzama çeşitleri bulunuyor.

Egzama ve sedefin farkları

Egzama genellikle sedefe göre kaşıntısı daha çok olan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. Kaşınmalardan dolayı yaraların oluşması da daha sık ortaya çıkan bir sonuç oluyor. Sedefte ise cilt sorunları daha çok batma ve yanma gibi şikâyetlere neden oluyor. Ayrıca sedefte iltihaplanan deride pul pul lekeler daha çok görülüyor.

Oluşum alanı açısından da farklılıklar olabiliyor. Egzama daha çok el, yüz, dirsek, diz gibi eklem yerlerinde ortaya çıkıyorken sedefse yüz, saç dibi, avuç içleri, ayaklar, göğüs ve tırnaklarda oluşabiliyor.

 

Egzaması olan kişilerin %35 gibi az bir kısmı doktora başvuruyor. Oysaki uzmanlar, doktora başvurulduğunda egzamanın tedavi edilebilir ve kontrol edilebilir olduğunu söylüyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.