Tüp bebek tedavisinde yüzde 80 gibi büyük bir başarı oranına sahip. Çocuk sahibi olmak  keyifli, zor ve vazgeçilmez bir sanattır. İnsanın gerçekten kendini başka bir boyutta hissettiği bir döneme girmek isteyen bazı kadınlar hiçbir sıkıntı yaşamadan kolayca hamile kalır. Kimileri içinse hamile  kalmak ,  zahmetli ve sıkıntılı bir dizi yöntem ,prosedür ve test anlamına gelebilir. Tüp Bebek tedavisi bebek sahibi olmak isteyenler için büyük bir umut.

Dünyada bir çok tüp bebek merkezi var . Ancak gelişmiş ülkelerde tüp bebek tedavisi hem çok pahallı hem de bekleme sırası var. Örneğin İngiltere’de tüp bebek tedavisi için bekleme süresi 6 ay ile 1 yıl arasında değişiklik gösteriyor.

İsveç’te yapılan bir araştırmaya göre onca uykusuz gece, ekstra emek ve strese rağmen çocuk sahibi olmak hem kadının hem erkeğin ömrünü uzatıyor.Araştırma, baba olan erkeklerin çocuksuz erkeklere göre iki yıl, anne olan kadınların çocuk sahibi olmayanlara kıyasla 18 ay fazla yaşadığını ortaya koyuyor.

Kimler tüp bebek tedavisine ihtiyaç duyuyor?

Her çiftin doğal yollara bebek sahibi olamamasının nedeni farklı. O yüzden de yapılacak tedavilerde teknolojik gelişmeleri yakından takip eden tüp bebek merkezlerini bulmak çok önemli.  Bir de en önemli durum,  özellikle ileri yaş seviyesinde olan çiftlerin evlat sahibi olabilmeleri ile ilgili baş vurularında tabi ki premutasyon genetik tanının yapılmasını…

Tüp bebek tedavisinde kişiye özel tedaviler uyguluyor. Başarı oranlarının yüksek olmasındaki en önemli etkenlerden biri bu.  Hamilelik sonrasında da  çiftlerin takibinin de yapılması gerekiyor.

Medikal turizm sektöründe hızlı ve emin adımlarla ilerleyen Türkiye, Avrupa ve Amerika’da sunulan en son tedavi yöntemlerini, kaliteli merkezler ve alanında uzman doktorlarla birlikte sunuyor hastalarına. Üstelik bunu o ülkelere göre çok daha uygun fiyatlara yapıyor.

Tüp bebek tedavisi için dünyanın çeşitli ülkelerinden hastalar Türkiye’yi tercih ediyor. Başarı oranının yüksekliği, ücretlerin düşük olması elbette etken. Ama aynı zamanda Türkiye’ye gelen çiftler tedavi sırasında da tatillerini yapabiliyor.

Tüp bebek tedavilerinde çiftlerin Türkiye’de kalış süresi maksimum 6 gün olarak ayarlanıyor.  Ancak bu sürenin hepsi tedaviyle geçmiyor. Tedavi harici zamanlarını iyi değerlendirmeleri için çiftlere  gezip görebilecekleri yerler konusunda da rehberlik eden hizmetler mevcut.

Neden Türkiye?

Türkiye’ye gelmeden önce  tüp bebeği yapmak isteyen kişiler nasıl bir hazırlık yapmalılar?

Hastaların tüp bebek tedavisine genellikle bayan eşin adet döngüsü ile beraber başlaması gerekiyor. O yüzden yurt dışından gelecek hastaların bu kısıtlı zamanı en etkin şekilde kullanmaları amacıyla ön hazırlıklı gelmeleri oldukça önemli. Bu anlamda tedavi için gelmeden önceki aylarında mutlaka kendi jinekolglarına bir kez muayene olmaları, yumurtalıklar ya da rahimle ilgili herhangi geçici problem olup olmadığını ögrenilmesi gerekiyor. Aynı şekilde erkek eşler açısından da eğer sprem üzerinde değiştirilmesi gereken bir faktör varsa, bir enfeksiyon mevcut ise, bunları gidermek amacıyla ürologlar ile ya da oradaki tüp bebek doktorlarıyla temasa geçmeleri gerekebiliyor.  Elbette bütün bu hazırlıkları, eğer zamanınız varsa İstanbul’da de yapabilirsiniz.

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılıyor?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yüzde 30’unda erkeğe ait sorunlar, yüzde 30’unda kadına ait, yüzde geri kalan 40’lık kısmında da hem kadına hem erkeğe ait sebepler bulunuyor. Bu sebepler doğrultusunda tedaviler uygulanıyor. Kadına ait sebepler çoğunlukla tüplerde tıkanıklık olarak karşımıza çıkıyor. Her iki tüpte de tıkanıklık varsa ya da yumurtada yumurtlama bozukluğu varsa ve tüp bebek öneriliyor. Yine sperm sayısı belli sayının altındaysa tüp bebek öneriliyor. Bu sperm sayısı azlığı bazen sıfırda olabilir, yani erkekte hiç sperm bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda da bazı cerrahi yöntemlerle, tüp bebek uygulanabiliyor. Bunun dışında yüzde 10-15 lik grupta hasta grubunda hiçbir sebep bulunamıyor. Ama bu gruptaki hastalar için eğer 2 kere aşılama yapılmış bir sonuç alınamamışsa, tüp bebek tedavisi öneriliyor.

Çocuk sahibi olamamak bir kader değil. Tüp bebek tedavisinde Türkiye uzun yıllardır çalışma yapıyor ve bu konuda lider ülke konumunda.

Tüp bebek tedavisinde en önemli konulardan biri de kadının yaşı… Kaadının yaşı 35’in altındaysa, bir yıla kadar doğal yollarla çocuk sahibi olunması tavsiye ediliyor. Ancak 1 sene boyunca düzenli olarak ve korunmadan cinsel hayat yaşansa da çocuk sahibi olamayan çiftler tüp bebek tedavisine başvurmalı. 35 yaşın üstündekiler için ise bu süre 6 ay. 35 yaşın üstünde bir bayan 6 ay eşiyle birlikte olmasına rağmen çocuk sahibi olamıyorsa mutlaka araştırmalar yapılmalı tedavi başlanmalıdır.

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce ciddi bir hazırlık aşaması var. Türkiye, tüp bebek tedavisi konusunda başarı oranları oldukça yüksek ve bütçe olarak uygun bir ülke olduğu için yurt dışından birçok hasta, tedavi için akın ediyor. Visit to be Treated aracılığı ile seçtiğiniz tedavi merkezleri, Türkiye’ye gelmeden önce yapmanız gerekenler konusunda sizi ayrıntılı biçimde bilgilendiriyor. Bir anlamda, tüp bebek tedavisine kendi ülkenizde başlamanızı sağlayıp, size zaman kazandırıyor.

Anne baba olma fırsatını, üstelik uygun ücretlerle Visit to be Treated aracılığı ile elde edebilirsiniz. Türkiye’nin en iyi ve başarılı tüp bebek uzmanları için formu doldurmanız yeterli. Uzmanlarımız en kısa zamanda size dönüş yapacaktır.