Doğuştan beyin felci olan Sercan Bey özel tedavilerle şifa buluyor… Bu gerçek olabilir mi? Evet. Son tedavi gördüğü özel merkeze gelmeden önce yürüyüşü yavaş, sağ el kullanımı kısıtlı olan Sercan’ın, istemsiz kasılmaları bulunuyordu. 28 yaşındaki Sercan A. Bütün hayatını iyileşmek için doktorlara giderek geçiriyor ve sonunda doğru yöntemlerle büyük aşama kaydediyor.

Beyin felci geçiren kişinin ve ailesinin psikolojik durumunun önemi

Doğum anında beyni oksijensiz kalan Sercan beyin felci geçiriyor ve tüm hayatı etkileniyor. Aile bu durumda ne yapacağını bilemiyor. Anne çocuğunu nasıl büyüteceğini, çevreden gelen tepkilere nasıl cevap vereceği konusuyla boğuşarak oldukça zor günler geçiriyor… zaman zaman çocuğunu yük gibi hisseden anne de psikolojik olarak oldukça zorlanıyor. Aslında bu tip vakalarda ailenin eğitilmesi ve ailenin psikolojik destek alması hem beyin felci geçiren çocuğa tedavide doğru destek olmak hem de yakınların sağlıklı kalmasını sağlamak için büyük önem taşıyor.

Serebral Palsi yani beyin felci nedir?

Çocuklukta olan beyin felcinde birçok nörolojik bozukluk ve bunların etkisiyle fiziksel sorunlar ortaya çıkıyor. Dünyada 2000 çocuktan 5’inde görülen Serebral Palsi yani beyin felci hastalığında yanlış tedaviler sonucu birçok çocuk iyileşemiyor.

Beyin felci nedeniyle dolayı oluşan fiziksel kısıtların aşılması

Bu vakalarda fizik tedavi uygulanıyor. Robotlar yardımıyla hareket egzersizleri programa dahil edilebiliyor. İlerleme çok yavaş olsa da sabırlı olmak gerekiyor. Doğal tedavi yöntemleri ile teknolojiyi birleştiriliyor.

Tedaviden verim alındıkça kişinin moral ve motivasyonu yükseliyor. Böylece ilerleme hızlanıyor.

Tedavi yöntemleri

İstemsiz kasılmaları önlemek için öncelikle gevşetme egzersizleri yapılıyor.  Germelerle eklem hareket açıklıklar korunuyor. Kuvvetlendirme çalışmaları ve fonksiyonel çalışmalarla kas kuvveti artırılıyor. Desteksiz, rahat yürümeye ulaşmak adına yürüyüş egzersizleri yapılıyor. Fizyoterapi programlarının içine elektro terapi, çamur terapi, su egzersizleri, robotik rehabilitasyon gibi destekleyici işlemler de eklenebiliyor.

Sercan A. için uygulanan tedaviler

Sercan’ın durumunda 10 seansta biri ilerlemeler gözleniyor ve buna göre tedavi programı güncelleniyor. Yaklaşık 54-55 seanstan sonra Sercan’ın ilk zamanlar koltuk değneğiyle birkaç adım olan yürüme mesafesi artıyor. Genç adamın kondisyonu artıyor, moral ve motivasyonu yükseliyor. Kas gücü artan Sercan’ın istemsiz kasılmaları da azalıyor. Eklem ağrılarının çoğu geçiyor, kısıtlı eklem hareketleri daha esnek hale geliyor. Yani aslında Sercan’ın diğer insanlara olan bağımlılığı azalmış oluyor.

Özellikle robotik yürüme egzersizleri hızlı gelişim için büyük avantaj sağlıyor. Çünkü normalde bir fizyoterapist kişiyi günde 100 adım yürütebiliyorken robot tedavisiyle bunu günde 1000 adıma çıkarmak mümkün oluyor. Robotik destek sadece yürüyemeyen hastalarda kullanılmıyor. Vücudun farklı bölgelerindeki hareket kısıtları örneğin kol için de kullanılabiliyor.

Sercan’a elektrik tedavisi, doğal çamur tedavisi, havuz içi rehabilitasyon tedavisi, birebir fizyoterapi ve yürüyüş robotundan oluşan ayrıca masaj uygulamalarını da içeren bir tedavi programı uygulanıyor.

Her tedavi türüne kişinin bir alışma süresi oluyor. Örneğin kasları güçlendiren elektroterapi başlarda Sercan için zorlayıcı olurken zamanla bu zorluk geçiyor. Ya da robotik egzersizlerde zorluk derecesi başlangıçta 1’e ayarlanıyorken zamanla bu 3’e çıkabiliyor.

Klasik, doğal ve teknolojik tedavi yöntemlerinin birlikte kullanılması

Beyin felci gibi rahatsızlıklar sonucu oluşan hareket sorunlarını klasik, teknolojik ve doğal tüm tedavi yöntemlerini bir arada kullanarak çözmeye çalışmak iyileşme sürecine olumlu katkı sağlıyor. Normalde 1 saat süren seanslar bu tip karma tedavi uygulayan merkezlerde 4-5 saat sürüyor. Böylece iyileşme hızı artabiliyor.

 

Kas ve iskelet sistemini etkileyen Serebral Palsi yani beyin felci hamilelik döneminde, doğumda ya da yenidoğan evresinde bebeklerin beynindeki hasar sonucu olumsuz sonuçlar doğuruyor. Yoğun fizik tedavi ve doğal tedavi yöntemleri sayesinde problemler minimuma indirilebiliyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.