Dünyada 2000 çocuktan 5’inde görülen SEREBRAL PALSİ hastalığı halk arasında beyin felci hastalığı olarak da biliniyor. Beyin felcinin sonucunda oluşan olumsuzlar doğru tedavi süreciyle minimuma indirilebiliyor.

Beyin felci olan bir çocuğun hikâyesi

Damla’nın annesi Aybeniz Hanım, Damla ile beraber 3 çocuğuna annelik yapıyor. Ancak Damla’nın durumu özel ilgi gerektirdiği için neredeyse tüm enerjisini ona odaklıyor hatta memleketini, eşini, çocuklarını, hayatını geride bırakıp Damla için başka ülkelerde şifa arama yolunda didiniyor.

5 yaşındaki Damla O. da doğuştan serbral palsi olan bir çocuk ve durumu ilk 5 yılda yeterince iyileşemeyen bir vaka ancak nihayetinde doğru uzmanlara ulaşılıyor ve tatlı minik nihayet şifa bulmaya başlıyor.

Doğuştan beyin felci geçiren bir çocuk iyileşebilir mi?

Anne; kızının durumunun doğuştan anlaşıldığını dile getiriyor ve hemen tedaviye başlanıyor. Uzmanlar doğum sırasında yaşanan bir travmanın hastalığa neden olduğunu söylüyor. İlk zamanlarda belli oranda iyileşme sağlansa da tam bir düzelme olmuyor.

Damla 5 yaşına geldiği aylarda anne kızı için yeni bir hastane buluyor ve burada çok güzel sonuçlar alınmaya başlanıyor. Damla, cerebral palsy yani halk arasında spastiklik olarak adlandırılan hastalık tipi üzerinden takip ediliyor. Bir fizyoterapist ile yapılan yoğun tedaviler Damla’nın durumunun günden güne iyiye gitmesine büyük katkı sağlıyor. Günde 3 saatlik sıkı bir fizik tedavi programı uygulanıyor. İlk hastaneye geldiğinde güçlükle adım atabilen, mevcut spastileri ve hastalık kaynaklı kasılmaları olan Damla git gide iyileşiyor. Yürütme, merdiven çıkma, kasılmaları gevşetme egzersizleri en çok kullanılan yöntemler arasında yer alıyor. Tüm bunlar minik Damla’nın kaslarını güçlendiriyor. Damla’ya yetişkinlere uygulanan yöntemlerde farklı olarak miniklere özel uygulamalar yapılıyor. Örneğin fizik tedavi süreci bir çocuğun daha kolay yapabileceği şekilde bir oyuna dönüştürülüyor. Havuzdaki egzersizler de Damla’ya çok iyi geliyor.

Yürümeye başlayan Damla’nın daha sağlam adımlar atabilmesi için botoks uygulaması da yapılıyor. Ardından yoğun fizyoterapi, fizik tedavi, rehabilitasyon programına devam ediliyor. Damla artık destek almadan yürüyebiliyor. Damla, normal bir okula gidebilir ve üniversiteyi bitirebilir bir çocuğa dönüşüyor.

Doğuştan beyin felci geçiren çocuğun psikolojik durumu

Ne yazık ki Damla gibi sereblal palsi hastası olanlar toplum tarafından damgalanıyor. Hastalığın gözle görülen fiziki bozukluk durumları olduğu için bu çocuklar dışlanabiliyor ve toplumda kötü bakışlara maruz kalabiliyor. Bu da elbette çocuğun üzerinde psikolojik olarak olumsuz bir etki yaratıyor. Fakat zaman içinde kendileri de zekâ seviyelerini ortaya koyduktan sonra bir kabullenme oluyor ve topluma daha iyi adapte olabiliyorlar.

Fiziki olarak bu çocuklar merdiven çıkmak, inmek, koşmak gibi eylemlerde sorun yaşayabiliyor. Ne yazık ki çocuğun arkadaşları da bunu bazen daha büyük sorun haline getirebiliyor. Fakat genellikle spastik çocuklar çok gayretli oldukları için bu zorlukları da aşıyorlar ve topluma tamamen uyum sağlayabiliyorlar. Bu noktada ailenin desteği büyük önem taşıyor. Gerekirse bir uzmandan psikolojik destek alınması da öneriliyor.

Cerebral palsy yani beyin felci nedir?

Cerebral palsy’nin kelime anlamı şöyle; cerebral beyinle ilgili demek, palsy de felç anlamına geliyor yani cerebral palsy beyin felci anlamına geliyor.  3 yaşına kadar olan çocuklarda doğumdan önce, doğum sırasında veya doğumdan sonraki bir nedenle beyinde bir hasar meydana gelirse bunun adı cerebral palsy oluyor. Buna bağlı olarak çocuğun özellikle kaslarında sertleşme, eklemlerinde eklem hareket açıklığının azalması, zamanında yürüyememe, konuşamama, bazen işitme sorunları, bazen görme sorunları birlikte olabiliyor. Bu hastalık genellikle çocuk doğduğu zamanda tespit edilebiliyor ama eğer tam olarak tespit edilemezse zaman içinde belirtiler ve bulgular ışığında yine tespit sağlanıyor.

Beyin felci tespiti ve tanısı

Bebeklerde ve çocuklarda daha ileri tetkik yaptırıp beyin mr’ı çekilerek serebral palsy tam olarak teşhis edilebiliyor ama bu kolay olmuyor. Bebek ya da çocuk mr cihazının içinde hareket ettiği için tetkik sonuçları verimli çıkmıyor. Bu durumda çocuğun anestezi altında mr cihazına girmesi gerekebiliyor.

Beyin felcinin olumsuz etkileri

Beyin felcinin en bariz etkisi fiziki hareket kısıtları oluyor. Bunun yanında bu hastaların bazılarında zekâ geriliği olabiliyor. Bu zekâ geriliğinin de dereceleri var; hafif, orta, ileri, çok ileri olmak üzere üçe ayrılıyor.  Çok ileri derecede olanların özel eğitim almaları gerekiyor.  Ama diğerleri iyi bir rehabilitasyon programıyla eğitimlerini normal olarak alabiliyorlar. Bu arada egzersizlerinin fizik tedavi, fizyoterapilerinin hep devam etmesi gerekiyor.  Aileler evde de hastanede yapılan egzersizleri devam ettiriyor.  Çünkü ne kadar yoğun egzersiz yapılırsa o kadar iyi sonuçlar alınıyor.

Ayrıca bu hastalıkta spastik çocuklarda beyin etkilendiği için beynin ne kadar fonksiyonu varsa hepsiyle ilgili belirti ve bulgular olabiliyor.  Yani eklemlerle kaslarla ilgili, görme, işitme, konuşma, koku almayla ilgili, duyular da etkilenebiliyor.

Beyin felci tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler

Doğru tedavinin olması için öncelikle doğru teşhisin konulması büyük önem taşıyor.  Ardında başta fizik tedavi olmak üzere destekleyici olarak ilaç tedavisi gibi yöntemler kullanılabiliyor. Hatta fiziki kısıtlara yönelik müdahaleler de yapılabiliyor. Genelde botoks desteği kullanılıyor. Bazı nadir durumlarda bütün yapılan tedavilere rağmen sonuç alınamayabiliyor. O zaman ameliyat devreye giriyor. Bir ortopedist tarafından kaslara, tendonlara ve eklemlere yönelik ameliyat yapılıyor. Tedavi de yapılan en büyük yanlışlardan biri ise egzersizleri birkaç hastayla beraber yaptırılması oluyor. Aslında her hastanın durumu farklı olduğu için özel ilgi göstermek verimli sonuç alma olasılığını artırıyor.

 

Beyin felci geçiren hastaların yaklaşık yüzde 60’ı tamamen normal bir hayat sürebiliyorlar.  Geriye kalan yüzde 20, normale yakın bir hayat sürüyor ama diğerleri ne yazık ki bağımlı kalabiliyorlar. Başarı oranının artması yoğun tedavi programına uyulmasıyla doğru orantılı oluyor. Hastalar hem fiziksel olarak hem de mental olarak gayet iyi duruma gelebiliyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.