Çocuklarda ve yetişkinlerde görülen çok fazla kalp hastalığı bulunuyor. Doğuştan kalp hastalıklarının sebepleri arasında ise gebelikte geçirilen enfeksiyonlar, gebelikte kullanılan ilaçlar ve ailesel yatkınlar bulunuyor. Ancak bunların dışında genellikle sebep anlaşılamıyor.

Doğumsal kalp hastalıkları kendi kendine iyileşebilir mi?

Doğumsal kalp hastalıklarında tedavi yöntemini uzmanlar belirliyor. Kimi hastalıklar için bir günlük bir bebek için bile operasyon gerekiyorken kimi hastalıklardan sadece gözlem altında tutuluyor ve zaten bir süre sonra da iyileşme oluyor. Bu vakalarda bebeğin büyüyüp, güçlenmesi kalp sorununun aşılmasından rol oynuyor.

Kalp hastalıklarının bebek ve çocuklarda belirtileri

Yeni doğan bebekte ağlarken dudak etrafında morarma varsa, yorgunluk ve halsizlik varsa veya bebek çok sık nefes alıp veriyorsa bir problem olduğu düşünülüyor. Uzmanlar bu noktada doktora başvurulmasını öneriyor. Daha büyük çocuklarda ise kalp yetmezliği bulguları; çarpıntı, çabuk yorulma, beslenememe, kilo alamama ve enfeksiyonların sürekli tekrarı olarak karşımıza çıkıyor.

Doğumsal kalp hastalıkları nasıl tedavi ediliyor?

Anjiyo kalp hastalıklarında tanı ve tedavide kullanılıyor. Yeri ve çapı uygun olan delikler doktor müdahalesiyle kapatılabiliyor. Eğer damarda daralma varsa, anjiyo yöntemiyle, balonla daralma düzeltilebiliyor. Damardaki gibi kalp kapağındaki daralma da yine anjiyo yöntemiyle, balonla açılabiliyor. Ancak bunlar hastayı ameliyattan kurtaracak anlamına gelmiyor. İleriki dönemde ameliyat gerekebiliyor.

Anjiyo riskli midir?

Standart anjiyo ve tanı koymak için yapılan anjiyo; çok hızlı bir işlem olarak gerçekleşiyor ve çocuğa zarar vermiyor. Ancak anjiyo ile bazı kalp deliklerinin kapatılması gibi işlemler yapılıyorsa ufak da olsa risk bulunuyor.

Çocuk için kalp ameliyatı zorlu bir süreç midir?

Doğru tanıyla, doğru zamanda yapılan kalp ameliyatlarında risk %1-%10 arasında oluyor. Çocuk kalp ameliyatları yapmak sadece ameliyatı yapmaktan ibaret olmuyor. Uzmanlar bu ameliyatların ciddi bir takım işi olduğunu vurguluyor. Cerrahi ekibin iyi yetişmiş, tecrübeli kişilerden oluşuyor olması başarı oranını artırıyor. Ekipmanların gelişmiş olması da özellikle çocuk kalp ameliyatlarında büyük önem taşıyor.

 

Türkiye’de ortalama 100 çocuktan birinde doğumsal kalp hastalığı görülüyor. Doğumsal kalp hastalıkları için tanı esnasında; ekokardiyografi, eforlu elektrokardiyografi, kardiyak kateterizasyon, 24 saatlik Holter EKG gibi yöntemler kullanılıyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.