Birçok hastalıkta tıbbi yöntemlerin yanında alternatif tıbbın getirilerinden ve teknolojiden büyük ölçüde faydalanılıyor. Yani doğal tedavi ve teknolojik tedavi yöntemleri birlikte kullanılıyor. Ayrıca yine birçok hastalığın tedavisinde hastanın psikolojik durumunun huzurlu olmasının da önem taşıdığı biliniyor. Bu yüzden de artık sağlık merkezleri hastaların mutlu bir şekilde tedavi olabilecekleri özel alanlara dönüşüyor. Hatta bazı merkezlerde 5 yıldızlı otellerde konaklama imkânı bile sunuluyor. Özellikle uzun ve zorlu tedavi süreçleri olan hastalıklarda hastanın rahat etmek için bu tip yerleri seçmesi avantaj sağlıyor. Böyle merkezlerde hem hasta hem de hasta yakınları konforlu günler geçiriyor.

Bazı sağlık merkezleri; doğal suların, şifalı çamurun bulunduğu alanlara kuruluyor. Bu tip yerler, özellikle bunlardan faydalanabilecek eklem şikâyetleri olan hastalar için çok iyi alternatifler oluyor.

Doğal ve teknolojik tedavi yöntemleri neler?

Romatizma gibi rahatsızlıklarda kaplıca suları ve tıbbi çamur masajları faydalı olabiliyor. Bu tedavilerde doğal yöntem ayağını oluştururken felçli hastalara özel yürüyüş robotları, kol robotu, bel ve boyun fıtığı yaşayanlara yönelik robotik cihazlar, elektro terapi sistemleri ise tedavilerdeki teknoloji kullanımı ayağında kullanılıyor.

Yıllarca tedavilerde sonuç alamayan birçok hasta bu tip doğal, teknolojik ve tıbbi yöntemlerin birlikte kullanıldığı kompleks tedavi imkânları sunan sağlık merkezlerinde şifa buluyor.

Robotik tedavide doğal ve teknolojik tedavi yöntemleri birlikte kullanılıyor

Robotik mekanizmalar sayesinde özellikle fizik tedavi gerektiren rahatsızlıklarda ilerleme süreçleri hızlanıyor ve daha etkili sonuçlar alınıyor. Hala uygulana terapist ile fizik tedavi uygulamalarının yanında artık yürüyüş robotları da kullanılıyor. Terapistler ortalama 40 dakikada hastaya 200 adım attırabiliyorken, yürüme robotları ile aynı sürede 1600 adıma ulaşılabiliyor. Fizik tedavi uzmanının sözel motivasyonu da önemli olsa da yürüme robotu sayesinde hareket kabiliyetindeki ilerleme hızlanabiliyor. Benzer mantıkla çalışan kol robotu, bel boyun fıtığı robotları da ameliyat gerektiren vakalarda bile iyileşme sağlayabiliyor. Tedavi süreçlerine robotik teknoloji dahil olunca hastaların sorunlu, hareketi kısıtlı vücut bölgelerinde daha hızlı pratik yapma imkânı doğduğu için otomatikman alınan sonuçlar da iyileşiyor. Bu robotik cihazlarla doğal tedaviler genelde birlikte kullanılıyor. Ortalama 20 dakika doğal suya veya çamura giren hastanın kaslarında gevşeme olduktan sonra robotik tedavinin uygulanması daha iyi sonuçlar alınmasını sağlıyor.

Doğal ve teknolojik tedaviler moral yükselten unsurlarla daha etkin hale geliyor

Moral her hastalığın tedavisinde olumlu etkisi olan bir parametre olarak görülüyor. Bu yüzden sağlık merkezleri tıbbi yöntemlerin yanında destekleyici olarak teknoloji ve doğal uygulamalardan faydalansa da bunlar yeterli olmayabiliyor. Hastanın moralini yükseltecek unsurlara da dikkat edilmesi gerekiyor. Bununla ilgili olarak sağlık merkezinin güzel bir çevrede yer alması, uzmanların güler yüzlü ve yumuşak iletişim kurabiliyor olması da tedavi sürecinde büyük önem taşıyor.

 

Doğal ve teknolojik tedavi yöntemleri bir arada kullanılıyor ve oldukça verimli sonuçlar alınıyor. Bu yöntemlere bir de hastanın psikolojisini pozitif seviyede tutacak etkenler de eklenince tedavi süreci çok hızlanabiliyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.