Ağız ve diş problemlerinin diyabet hastalarında hemen tedavi edilmesi gerekiyor. Çünkü bu kişilerde ilerleme çok hızlı olabiliyor. Problemler tedavi edilmez ve kontroller yapılmazsa şiddetle ilerleme ve diş kaybı gerçekleşebiliyor. Hatta durum ciddileşirse 1-2 diş kaybının ötesinde çoklu diş kayıpları olabiliyor. Hatta bütün çenedeki dişleri bile içine alabilen büyük problemler ortaya çıkabiliyor.

Şeker hastalarında daha sık görülen diş problemleri

Diyabet hastalarında, özellikle ileri derecede yani yüksek şeker derecesi olan hastalarda ağız kuruluğu olabiliyor. Bunun dışında diyabet hastaları enfeksiyona daha yatkın olabiliyor.

Diyabet hastalarında mesela basit bir ağız içi yaralanması normal hastalara göre daha geç iyileşebiliyor. Operasyon sonrası, basit bir diş çekiminden sonra bile normal hastalara göre daha geç iyileşme olabiliyor. Komplikasyona daha açık olunuyor.

Tükürük seviyesindeki ve kalitesindeki bozulmalarda çürüğe yatkınlık gelişebiliyor. Özellikle ara yüz çürükleri diyabet hastalarında daha çok ortaya çıkıyor.

Diyabet hastaları dişlerini nasıl korumalı?

Özellikle çok sert diş fırçalarıyla sert fırçalama yapılmaması gerekiyor. İyi bir ağız bakımı çok önemli oluyor. Ağız bakımını destekleyici, diş ve diş eti sağlığını koruyucu, kaliteli diş macunlarının tercih edilmesi tavsiye ediliyor.

Diyabet hastalarında diş operasyonları nasıl yapılır?

Kan şekeri 150’ye kadar olan hastalarda diş operasyonları normal şekilde gerçekleştirilebiliyor. Antibiyotiğin koruyuculuğunda müdahale yapılıyor. Şeker oranı 150-240 arasında olanlarda ise daha dikkatli olunuyor. Çünkü şekeri kritik seviyede olan kişilerde vücudun yavaşlamış iyileşme kabiliyeti olduğu için özel ilgi gerekiyor. Yine hastayı yormamak adına diş operasyonları tek seferde yapılmıyor. Bunun yerine yapılacak işlemler parça parça gerçekleştiriliyor. Şeker seviyesi 240 üzeri olan kişilerde ise ileri cerrahi teknikleri, bir çenenin komple implantlanması gibi büyük ameliyatlar da yapılmıyor. Hatta bazı kritik durumlarda tek diş için implant bile tercih edilmeyebiliyor. Bunun yerine hasta daha az riskli tedavi yöntemlerine yönlendiriliyor.

Diyabet gibi başka hangi hastalığı olan kişilerde diş tedavilerinde dikkat edilmesi gerekiyor?

Kalp rahatsızlıkları, tansiyon problemleri gibi özel durumlar varsa, yapılan müdahalelerde, kullanılan anestezik materyallerde bunlar göz önünde bulunduruluyor. Cerrahi müdahaleler ve diş hekimliği müdahaleleri de özel durumlara göre planlanıyor ve uygulanıyor.

Mesela kalp pili taşıyan hastalarda koter gibi cihazlar kullanılmıyor veya kanal tedavisinde kökün boyunun ölçüldüğü cihazlar da kullanılmıyor. Kanser hastalarında her zaman her şekilde müdahale yapılmıyor çünkü protokole uymak gerekiyor. Hemofili gibi rahatsızlıkları olan kişilerde de öncelikle ilaç tedavisi yapıldıktan sonra diş tedavisine geçiliyor. Zira böyle kişilere de özel koruyucu planlamalarla yaklaşmak gerekiyor.

 

Ağız ve diş problemleri yaşıyorsanız ve şeker seviyeniz kritik düzeydeyse tedavi için ekstradan hızlı davranmak gerekiyor. Çünkü diyabet diş sorunlarının hızlı ilerlemesine ve geç tedavi edilirse de daha geç iyileşmesine neden oluyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.